Coraz więcej dowodów naukowych wskazuje na to, że przed chorobą Alzhaimera może nas uchronić zwiększona aktywność - fizyczna, ale przede wszystkim umysłowa. Stymulacja umysłu zwalnia postęp demencji, utratę pamięci i słabnięcie wzroku.
Ludzie lubią ścigać się w przeróżnych konkurencjach, czego dowodem jest m. in. doprawdy oryginalny zestaw rekordów w Księdze Rekordów Guinnessa. Ciekawą umiejętność wyćwiczyła Huang Tianleng, 63-latka z Chin, robi 93 pompki w ciągu zaledwie jednej minuty.
Długie życie w dobrym zdrowiu? Możliwe i to wcale nie dzięki wynalezieniu jakiejś magicznej pigułki, eksperci z Mayo Clinic przekonują, że kilka prostych zmian w naszym życiu znacznie zmniejszy ryzyko chorób. Trzeba tylko zrewidować powszechnie funkcjonujące, acz niekoniecznie prawdziwe, poglądy, nie dać się zwieść i dokonać drobnych, ale pozytywnych i efektywnych modyfikacji.
Upadek jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w wyniku wypadku wśród osób po 65 roku życia. Jak informuje amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób (Centers for Disease Control and Prevention), każdego roku 35 do 40% starszych mieszkańców USA doznaje upadku. Warto więc przedsięwziąć wszelkie kroki, by uniknąć takich nieszczęśliwych zdarzeń.
Truizmem stało się stwierdzenie, że dziś żyje się szybko. Z drugiej strony jednak od czasu do czasu warto przytoczyć nawet taki banał, bo realny obraz tego, co bierzemy za pewnik, zwykle nam umyka. Tymczasem popularny współcześnie tryb życia, fast food, stres, etc. wpływa na ważne elementy naszego życia, m. in. na sen.
W dzisiejszym świecie coraz trudniejsze staje się prowadzenie zdrowego stylu życia, a co z tym związane, zachowania doskonałego wyglądu skóry. Nie tylko kod genetyczny decyduje o tym, jak szybko się starzejemy. Z każdej strony czyhają zagrożenia: stres, którego codziennie doświadczamy, szkodliwe działanie promieni słonecznych, zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
Mężczyźni, którzy podjęli aktywność fizyczną w wieku dojrzałym, żyją dłużej niż panowie, którzy zrezygnowali z wszelkiej gimnastyki, informują szwedzcy naukowcy.
Powszechnie wiadomo, że permanentny stres ma zgubny wpływ na zdrowie. Może prowadzić do zaburzenia snu, problemów z koncentracją, utraty możliwości obronnych organizmu. Tym ważniejsza jest więc przez wielu postponowana i niedoceniana umiejętność - odpoczywanie.
65% Polaków uważa, że ludzie otyli wyglądają nieestetycznie oraz że otyłość utrudnia osiągnięcie sukcesu, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym - wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego w ramach programu na rzecz zmiany złych nawyków polskiego społeczeństwa „Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia".
Zmiany w diecie, podjęcie aktywności fizycznej i utrzymywanie odpowiedniej wagi zasadniczo zmniejsza ryzyko rozwoju większości typów raka, wynika z najnowszych danych World Cancer Research Fund (Światowej Fundacji Badań nad Rakiem).
Powszechne przekonanie, że mężczyznom jest łatwiej się odchudzać nie jest bezzasadne. Okazuje się, że panowie rzeczywiście szybciej tracą na wadze.
Geoff Dornan, 71-latek z Ormskirk w Wielkiej Brytanii, został oskarżony i uznany za winnego spowodowania zagrożenia w wyniku zbyt szybkiej jazdy na rolkach w centrum miasta. Sędziwy rolkarz nie zamierza jednak rezygnować z uprawianego sportu.
W dniach 5, 6 i 7 lutego 2009 r. w warszawskich oraz wrocławskich przychodniach odbywać się będą „Dni Dobrych Nawyków", obejmujące bezpłatne konsultacje lekarskie oraz spotkania z lekarzami: internistami, kardiologami, urologami i gastrologami.
Niewielu jest ludzi, którzy nie podjęliby kiedyś trudu zgubienia nadmiaru kilogramów. Choć powszechnie uważa się, że odchudzanie jest domeną kobiet, coraz liczniej także mężczyźni podejmują działania mające na celu utratę na wadze pragnąc szczupłej, wysportowanej sylwetki. Ładne, szczupłe ciało to marzenie młodych i starszych, wykształconych i niewykształconych, pań i panów, słowem – każdego człowieka.
Wraz z wiekiem zmienia się nasz organizm – niestety na niekorzyść. Pojawiają się zmarszczki, słabnie ciało. Trzeba wiele pracy, żeby zapewnić sobie młody, rozpromieniony wygląd, a jednym z elementów tej troski o siebie jest aktywność fizyczna. Okazuje się jednak, że regularne ćwiczenia nie tylko pozytywnie wpływają na ciało, pomagają też „odmłodzić” mózg.