Jeżeli zaczynamy odchudzać się na szybko, z biegu i bez przemyślanego planu, walka ze zbędnymi kilogramami przypomina syzyfową pracę. Dieta wymaga wsparcia doświadczonego trenera.
Nadwaga i otyłość to w Polsce problem społeczny - dotyczy 61,6% mężczyzn i 50,3% kobiet i może być przyczyną chorób serca, układu krążenia, układu pokarmowego, stawów i kręgosłupa, a także wielu zaburzeń hormonalnych. Zbędne kilogramy wpływają niekorzystnie nie tylko na zdrowie i kondycję fizyczną, ale mogą stać się także przyczyną kryzysów psychicznych i złych relacji z otoczeniem.
Niezakłócony sen przynosi odpoczynek całemu organizmowi, w jego czasie zmniejsza się metabolizm, maleje napięcie mięśni, spowalniają się czynności serca i oddychanie. Problemy ze snem zaś mogą prowadzić do depresji, chorób serca, trudności z koncentracją. Jednym z powszechnych kłopotów zakłócających sen jest chrapanie. Na szczęście, istnieją sposoby na efektywne kontrolowanie tej dolegliwości.
Spółdzielnia Socjalna „Szansa i Wsparcie" organizuje projekt pod nazwą „Aktywny senior to radosny senior - program aktywizacji ruchowej i integracji społecznej seniorów". Jest on przeznaczony dla osób po 60. roku życia i mieszkających na terenie województwa śląskiego.
Jak twierdzą eksperci, kilka godzin pracy w ogrodzie może zdziałać cuda. Dzięki ogrodnictwu można się lepiej poczuć i młodziej wyglądać, przekonują twórcy sagazone.
Osoby starsze powinny ćwiczyć, by budować mięśnie. Z badań wynika, że dotyczy to nie tylko ludzi dojrzałych, kilkudziesięcioletnich, ale także osób w dziewiątej dekadzie życia. To pomoże w wykonywaniu codziennych czynności.
Wiek ma wpływ na funkcje poznawcze, wraz z upływem lat w większym lub mniejszym stopniu ulegają osłabieniu. Badania uczonych z uniwersytetów na całym świecie dowiodły, że w utrzymaniu dobrej kondycji umysłowej pomagają aktywność zawodowa, fizyczna, podejmowanie nowych wyzwań, gry i szarady oraz odpowiedni poziom określonych substancji w organizmie, m. in. kwasu foliowego, witaminy B12, ale także witaminy D.
Profesor Zheng Ji, prawdopodobnie najstarszy wykładowca na świecie, szóstego maja skończył 109 lat.
Od 2006 r. we wrocławskim oddziale PTTK działa Wrocławski Integracyjny Klub Kajakowy Osób Niepełnosprawnych KAPOK. Jego celem jest popularyzacja kajakarstwa turystyczno-rehabilitacyjnego, między innymi wśród seniorów. Klub organizuje spływy i regaty, a wspólnie ze Stowarzyszeniem „Drzwi do Europy”, zorganizował nad Odrą przystosowaną dla niepełnosprawnych i seniorów wypożyczalnię kajaków.
83-letnia Bette Calman może być inspiracją dla każdego. Sędziwa Australijka ma ciało bardziej elastyczne niż niejeden dwudziestolatek: staje na głowie, podnosi się na jednej ręce, potrafi przyjmować różne trudne pozy. Pani Calman jest instruktorką jogi od czterdziestu lat.
Coraz więcej dowodów naukowych wskazuje na to, że przed chorobą Alzhaimera może nas uchronić zwiększona aktywność - fizyczna, ale przede wszystkim umysłowa. Stymulacja umysłu zwalnia postęp demencji, utratę pamięci i słabnięcie wzroku.
Ludzie lubią ścigać się w przeróżnych konkurencjach, czego dowodem jest m. in. doprawdy oryginalny zestaw rekordów w Księdze Rekordów Guinnessa. Ciekawą umiejętność wyćwiczyła Huang Tianleng, 63-latka z Chin, robi 93 pompki w ciągu zaledwie jednej minuty.
Długie życie w dobrym zdrowiu? Możliwe i to wcale nie dzięki wynalezieniu jakiejś magicznej pigułki, eksperci z Mayo Clinic przekonują, że kilka prostych zmian w naszym życiu znacznie zmniejszy ryzyko chorób. Trzeba tylko zrewidować powszechnie funkcjonujące, acz niekoniecznie prawdziwe, poglądy, nie dać się zwieść i dokonać drobnych, ale pozytywnych i efektywnych modyfikacji.
Upadek jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w wyniku wypadku wśród osób po 65 roku życia. Jak informuje amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób (Centers for Disease Control and Prevention), każdego roku 35 do 40% starszych mieszkańców USA doznaje upadku. Warto więc przedsięwziąć wszelkie kroki, by uniknąć takich nieszczęśliwych zdarzeń.
Truizmem stało się stwierdzenie, że dziś żyje się szybko. Z drugiej strony jednak od czasu do czasu warto przytoczyć nawet taki banał, bo realny obraz tego, co bierzemy za pewnik, zwykle nam umyka. Tymczasem popularny współcześnie tryb życia, fast food, stres, etc. wpływa na ważne elementy naszego życia, m. in. na sen.