Grace Burns nie jest zwykłą staruszką. 89-latka, zamiast odpoczywać, każdego piątkowego wieczoru rusza na boisko i gra w softball.
Osoby starsze ze znaczną siłą uścisku, prędkością chodzenia, łatwością wstawania z krzesła oraz niezakłóconą umiejętnością zachowania równowagi, żyją dłużej, wynika z analiz opublikowanych na bmj.com.
Najnowsze badania opublikowane w "Archives of Neurology, w których wzięły udział osoby starsze, wykazały, że słabsze mięśnie czynią danego pacjenta bardziej podatnym na zachorowanie na chorobę Alzheimera w późniejszym etapie życia. Silniejsze jednostki mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania.
Odczuwasz stres, gdy masz zrobić coś ważnego, jesteś pod presją, nie wiesz, czy podołasz zadaniu. To zupełnie normalna reakcja. Pewna doza stresu czyni nas bardziej uważnymi, zmotywowanymi i zachęca do wytężonej pracy. Problem powstaje, gdy dawka stresu jest zbyt duża, skutki takiego stanu są odwrotne do opisanych. Warto więc poznać mechanizm działania organizmu w stresujących sytuacjach i nauczyć się nim zarządzać...
Szacuje się, że 1 na 25 dorosłych przeżywa przynajmniej tyle samo dni z bólami głowy, co bez nich. Wielu „weteranów" chronicznych bólów głowy dość dobrze wie, co stanowi wyzwalacz dolegliwości i wprowadza odpowiednie środki ostrożności. Jedni nie jedzą określonych produktów żywnościowych, inni starają się zmniejszyć napięcie i stres, jeszcze inni starają się unikać pewnych drażniących zapachów. Uczeni sprawdzili, jak proste modyfikacje mają wpływ na lepsze samopoczucie.
Z najnowszych statystyk, które zostały opublikowane w bazie danych Światowej Organizacji Zdrowia, wynika, że wskaźnik występowania raka piersi u kobiet z Wielkiej Brytanii jest ponad cztery razy wyższy niż wśród pań ze Wschodniej Afryki.
Aktywność fizyczną warto podjąć z wielu powodów, wśród nich jest fakt, że odpowiednie treningi pomogą złagodzić ból u pacjentów cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów.
Nie jesteśmy w sposób zupełny zdeterminowani genami. Pozostaje wiele sfer aktywności, dzięki którym mamy wpływ na swój organizm. A one mogą sprawić, że dłużej będziemy dobrze funkcjonować. Co zatem robić? Oto kilka popularnych, ale - jak zapewniają eksperci - skutecznych porad, co czynić, aby długo cieszyć się dobrą kondycją umysłu. Warto je więc powtarzać, może nawet jak mantrę...
Kiedy Ralph Tarrant otrzymał od królowej Elżbiety kartę z życzeniami z okazji setnej rocznicy urodzin, był niezwykle podekscytowany. Dziś wraz z żoną ma już dziesięć takich kart.
Witamina D może pomóc chronić nasz mózg i bronić nas przed chorobą Parkinsona, pisze Lesley Dobson z sagazone.
Robimy wszystko, co możemy, żeby trzymać się z dala od ekranu telewizora, ale to niestety nie działa. Amerykańscy baby boomers spędzają wiele czasu oglądając TV.
Zawody sportowe, konferencja naukowa, koncerty, warsztaty edukacyjne czy pokaz mody - takie atrakcje czekają na seniorów we wrześniu wrześniu w Poznaniu. Odbęda się tam pierwsze w Polsce targi przeznaczone dla osób powyżej 50 roku życia. Towarzyszyć im będzie cykl imprez pod nazwą Strefa 50+.
U osób cierpiących na nadciśnienie działanie czekolady okazuje się tak znaczące, że może zmniejszyć ryzyko zawału serca lub udaru mózgu o 20 procent w ciągu pięciu lat, informuje telegraph.co.uk.
Przyzwyczailiśmy się do życia w biegu. Biegamy do szkoły, potem na wykłady, a gdy myślimy, że duże tempo już za nami - idziemy do pracy. Tam wbieganie i wybieganie opanowujemy do perfekcji. Co gorsza bycie w permanentnym pośpiechu staje się nieodłączną cechą człowieka XXI w. Co na to nasz organizm?
Jeśli potrzebujesz trochę inspiracji, aby przejść się na siłownię lub zajęcia z aerobiku, co powiesz na to - 83-letnia Nora Makhubela z RPA twierdzi, że mogłaby cię pokonać w każdym wyścigu. Mistrzostwa świata w piłce nożnej aktywizują nie tylko piłkarzy i kibiców - powstała drużyna: Vakhegula Vakhegula squad RPA, tj. drużyna babć, które widzą w piłce doskonały sposób na aktywna rozrywkę.