Po udarze aktywność fizyczna może mieć kluczowe znaczenie dla powrotu do zdrowia.
Osoby, które były aktywne fizycznie po południu, miały większy spadek poziomu cukru we krwi niż ci, którzy największy wysiłek podejmowali w innych porach dnia.
Chodzenie wzmacnia połączenia między trzema sieciami mózgowymi, w tym także w jednej związanej z chorobą Alzheimera.
Trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT) może nie tylko zapewniać dobrą kondycję i siłę - może również zapobiegać zaburzeniom poznawczym związanym z wiekiem, w tym demencji.
Brak ruchu oznacza wyższe ryzyko chorób serca u kobiet powyżej 30 roku życia niż palenie papierosów, otyłość i nadciśnienie, odkryli uczeni z University of Queensland.
Wyniki nowych badań mogą motywować ludzi do ruchu przez całe życie. Długotrwałe ćwiczenia przynoszą ogromne korzyści starzejącemu się mózgowi i mogą zapobiegać związanemu ze starzeniem osłabieniu pamięci dzięki wydłużeniu życia sieci neuronów.
Aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2, także u osób z wysokimi genetycznymi predyspozycjami rozwoju tej choroby.
Aktywność fizyczna ma większy wpływ na utrzymanie znacznej utraty wagi niż stosowana dieta.
Otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 co najmniej sześciokrotnie, niezależnie od genetycznych predyspozycji.
Wśród wielu skutków starzenia się wymienia się osłabienie sprawności dłoni, które może prowadzić do trudności w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak pisanie, gotowanie, prace w ogrodzie, rękodzieło, czy otwieranie butelek i słoików. Takie trudności obserwuje się zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, zwłaszcza powyżej 65 roku życia.
Niektóre czynniki związane ze stylem życia zaburzają wydajność mózgu kobiet już w wieku 45 lat.
Medycy uważają, że trzeba jeszcze bardziej rozpowszechnić i wzmocnić zalecenia dotyczące aktywności fizycznej. Więcej ćwiczeń w tygodniu zmniejszy ryzyko pięciu powszechnych chorób.
Ćwiczenia dają wiele korzyści - wzmacniają mięśnie i kości, zapobiegają chorobom i wydłużają życie. Wiadomo też, że zmieniają skład i aktywność drobnoustrojów w naszych jelitach, czyli mikrobiomu.
Powszechnie uważa się, że z wiekiem tracimy siłę mięśni i zwalniamy, co utrudnia wykonywanie prostych czynności, takich jak wstawanie, chodzenie i siadanie. Teraz jednak na Edith Cowan University odkryto, że może to być również sygnałem dla innego problemu zdrowotnego: demencji.
Psycholodzy z Uniwersytetu Południowej Australii radzą, aby ćwiczenia były podstawą radzenia sobie z depresją, ponieważ badania pokazują, że aktywność fizyczna jest nawet 1,5 razy bardziej skuteczna niż poradnictwo psychologiczne lub popularne leki.