Geny, w szczególności te, które oddziałują na poziom dopaminy w mózgu, mogą odgrywać rolę w skłonności danej osoby do podejmowania ćwiczeń lub ich unikania.
Trenowanie w grupie obniża stres o 26 procent i znacznie poprawia jakość życia. Ci, którzy ćwiczą indywidualnie, wkładają więcej wysiłku, a nie doświadczają tak znaczących zmian.
Sprawdzono wpływ suplementacji żelazem na atrofię mięśni szkieletowych u pacjentów z nowotworem i cierpiących na inne choroby wyniszczające. Odkrycia rzucają światło na mechanizmy wyniszczające u ludzi z zaawansowanym stadium raka, u których skrajny zanik mięśni szkieletowych, zwany ogólnie kacheksją, sięga 80 proc.
Liczba kroków, które należy wykonać każdego dnia, aby zacząć dostrzegać korzyści dla swojego zdrowia, jest niższa niż wcześniej sądzono. Warto jednak pamiętać, że więcej spacerów to wyższe szanse na zdrowsze i dłuższe życie.
Spożywanie większej ilości białka na śniadanie lub w porze obiadu może pomóc seniorom w utrzymaniu masy mięśniowej, pomimo upływu lat. Jednak wiele osób spożywa białko dość nierównomiernie w ciągu dnia, zauważają eksperci z Uniwersytetu w Birmingham.
Zaledwie cztery i pół minuty codziennej energicznej aktywności, która znacząco przyspiesza oddech, może zmniejszyć ryzyko niektórych nowotworów nawet o 32 procent. Przy czym nie chodzi tu o specjalne ćwiczenia - wystarczą codzienne czynności.
Najlepsze tętno do spalania tłuszczu jest różne u różnych i często nie odpowiada "strefie spalania tłuszczu" na komercyjnych maszynach do ćwiczeń, mówią eksperci z Icahn School of Medicine w Mount Sinai.
Po operacji u wielu starszych osób rozwija się delirium, czyli nagłe i silne splątanie. Nawet 10 do 67 procent starszych osób doświadcza majaczenia po zabiegu z powodu problemów niezwiązanych z sercem i 5 do 61 procent seniorów zmaga się z tym po operacji ortopedycznej.
Niektóre badania wskazują, że ćwiczenia prowadzą do przejadania się z powodu nasilenia apetytu lub usprawiedliwienia dodatkowego posiłku, inne testy pokazują, że ćwiczenia regulują głód i mogą pomóc w ograniczeniu przejadania się. Nowe badania dowodzą, że ćwiczenia są czynnikiem ochronnym, tzn. pomagają przestrzegać programu dietetycznego.
Od 50-go roku życia następuje stopniowe osłabienie zarówno aktywności fizycznej, jak i zdolności poznawczych, ponieważ są one ze sobą skorelowane. Co słabnie jednak jako pierwsze? Czy aktywność fizyczna wpływa na mózg, czy odwrotnie? Aby odpowiedzieć na to pytanie, wykorzystano bazę danych ponad stu tysięcy osób w wieku 50 - 90 lat, których zdolności fizyczne i poznawcze były mierzone co dwa lata przez ponad dekadę.
Od dawna wiadomo, że ćwiczenia mają korzystny wpływ na reakcję organizmu na stany zapalne. Nie było jednak jasne, dlaczego tak się dzieje. Na Uniwersytecie w Yorku ustalono, że znaczenie ma tu produkcja makrofagów - białych krwinek odpowiedzialnych za zwalczanie infekcji, leczenie urazów i inne działania będące pierwszą odpowiedzią w organizmie.
Starsi ludzie, którzy mają niewielki kontakt z innymi, mogą być bardziej narażeni na utratę objętości mózgu, w tym w obszarach związanych z demencją, niż osoby mające częstsze kontakty społeczne.
Regularna aktywność fizyczna może chronić przed osłabieniem funkcji poznawczych zwiazanym z wiekiem, jednak efekt ten zmniejsza się u osób, które się nie wysypiają.
Trening interwałowy o wysokiej intensywności sprawia, że ludzie w średnim wieku stają się nie tylko zdrowsi, ale i inteligentniejsi, mówią medycy z Montreal Heart Institute.
Odpowiednia ilość spacerów w połączeniu z suplementacją siarczanu glukozaminy łagodzi objawy choroby zwyrodnieniowej stawów.
Londzin:
na jakie choroby stosować zioła szwedzkie w postaci nalewki?
właściwości żiół szwedzkich Pokaż pełną treść pytania ›
KZG:
Wynik rezonansu magnetycznego głowy
Moja 77 letnia mama miała rezonans magnetyczny głowy bez kontrastu i wyszedł: na sklepistości po stronie lewej widoczne jest niewielkie ok 8x6 mm ognisko izointensywne z istotą szarą, przylegające do opony - najpewniej oponiak.
Czy to trzeba operować? Biorąc pod uwagę wiek i to że od 5 lat mama bier... Pokaż pełną treść pytania ›
MariuszRakus1968:
Pieluszki dla dorosłego inwalidy
Jakie pieluchy będą najlepsze dla dorosłego inwalidy? Pokaż pełną treść pytania ›