84 proc. osób w wieku 50+ deklaruje, że uprawia aktywność fizyczną, a 60 proc. z nich, że robi to codziennie lub prawie codziennie. Podstawową formą akywności są spacery i marsze. Blisko połowa badanych w ciągu ostatniego roku nie poniosła żadnych wydatków na aktywność fizyczną. Dla większości badanych ważnym sposobem dbania o zdrowie jest przyjmowanie leków. Osoby aktywne fizycznie zażywają ich mniej i częściej zdrowiej się odżywiają - wynika z badania Santander Consumer Bank - „Zdrowie i aktywność fizyczna Polaków 50+".
Dni Seniora, konferencje, wydawnictwa, a przede wszystkim bardzo wiele inicjatyw publicznych i prywatnych, kierowanych do osób dojrzałych - czy Wrocław wyrasta na stolicę seniorów?
Wrocławskie Dni Seniora obfitują w liczne wydarzenia o różnym charakterze. Ważne miejsce w programie zajmują Igrzyska Sportowe Seniorów, czyli Senioriada.
To już wrocławska jesienna tradycja - 22 września Wrocław opanują seniorzy. A to wszystko za sprawą Dni Seniora. Święto seniorów otwiera Marsz Kapeluszy. W programie między innymi bicie kapeluszowego rekordu Guinessa, Targi Senioralne, Senioriada, Festiwal Filmowy Si Seńor, Akademia Zdrowia Seniora, przeglądy, koncerty, konkursy, bale i spektakle teatralne. Festiwal potrwa do 9 października.
Coraz częściej spędzamy weekendy, a nawet cały urlop na rowerze, kajaku, żaglówce, czy wędrując pieszo. Z reguły nie wymaga to specjalnego programu żywieniowego, o ile nasza codzienna dieta jest prawidłowa, a więc zawiera potrzebne makro- i mikroskładniki oraz witaminy. Niezależnie od formy aktywnego wypoczynku podstawowe zasady zdrowego odżywiania są podobne. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę, aby uczucie głodu czy brak energii nie przeszkodziły nam w czerpaniu przyjemności z wyjazdu?
Choć to Internet szturmem zdobywa nasze umysły, telewizja ciągle jednak pozostaje jednym z najpopualrniejszych mediów. Wielu ludzi poświęca na jej oglądanie nawet kilka godzin dziennie. Tymczasem okazuje się, że może to skutkować przygnębieniem i intensyfikacją objawów depresji. Jeśli chcesz mieć lepszy nastrój, ogranicz czas spądzany przed tv.
Aktywność fizyczna ma wiele zalet, wpływa na ciało, a także na umysł, uchroni nawet przed depresją. Wystarczy pilnować jednej zasady - co najmniej 150 minut ćwiczeń tygodniowo, może być nawet w 10-minutowych sesjach. Dzięki temu zachowamy zdrowie, a nasze życie zyska na jakości i pewnie też na długości.
Po osiągnięciu wieku emerytalnego, gdy decydujemy się na zakończenie kariery zawodowej, życie diametralnie się zmienia. Pojawia się wiele wolnego czasu, który można - i trzeba - wykorzystać w jak najlepszy dla nas sposób.
Jak żyć, aby cieszyć się dobrym zdrowiem w starszym wieku? Istnieje wiele nieskomplikowanych sposobów na długie i wolne od chorób życie. Pięć z nich zdradza prof. Shlomo Noy, specjalista w dziedzinie geriatrii.
Zdrowie osób starszych w dużej mierze zależy od tego jaki tryb życia prowadzą. Zakładanie, że emerytura to czas, w którym powinniśmy zaszyć się w domu i odpocząć po wielu ciężkich latach pracy, nie przynosi wielu korzyści. A przecież starość może być taka kolorowa!
W grupie mężczyzn z rakiem prostaty aktywni fizycznie, mają większe szanse na przeżycie niż ci, którzy unikają wysiłku.
Zwiększenie aktywności fizycznej i społecznej wśród osób po 60. roku życia – to cele Ogólnopolskiego Programu Aktywności Fizycznej Seniorów „Bądź w Olimpijskiej Formie” pod patronatem Władysława Kozakiewicza. W ramach przedsięwzięcia realizowanego przez Fundację Zatrzymać Czas w całej Polsce seniorzy będą mogli spotkać się i poćwiczyć z legendarnym lekkoatletą.
Tegoroczne Dni Seniora – Wrocław 2014, które odbywały się od 19 do 30 września były wyjątkowe pod wieloma względami. Seniorzy w ciągu kilkunastu dni wzięli udział w ponad 150 różnorodnych wydarzeniach. Stolica Dolnego Śląska stała się prawdziwym Miastem Seniorów. Było rekordowo, kolorowo i słonecznie.
Wystarczy wybrać się do najbliższego parku, aby zobaczyć jak zmienia się polskie społeczeństwo, jeśli chodzi o aktywność fizyczną. Parki pełne rowerzystów, biegaczy i oblegane kluby fitness. Okazuje się, że 2/3 Polaków przyznaje, że uprawiało sport lub ćwiczyło w ciągu ostatniego roku. A w jaki sposób spędzamy czas na urlopie?
Już za kilka dni stolica Dolnego Śląska stanie się Miastem Seniorów. A wszystko za sprawą Dni Seniora – Wrocław 2014, które odbędą się od 19 do 30 września we Wrocławiu. Organizatorzy przewidzieli sporo różnorodnych atrakcji, m.in. na bicie Kapeluszowego Rekordu Guinnessa.