Większość obecnych pięćdziesięciolatków nie miało problemów z pierwszą pracą. Po ukończeniu szkoły (zawodowej, średniej, czy wyższej) zwykle zajmowali przeznaczone dla danego zawodu stanowiska. Źle widziana była wręcz częsta zmiana pracy. Czasy diametralnie się jednak zmieniły, a wraz z nimi rynek pracy. Dziś ci, którzy mają kilkadziesiąt dekad nierzadko muszą lub chcą próbować sił przejawiając nową aktywność zawodową.
Walter Breuning otrzymał miano najstarszego mężczyzny na świecie po śmierci 113-letniego Brytyjczyka Henry'ego Allinghama. Niedawno obchodził 113 urodziny i z tej okazji postanowił wygłosić mowę. W zasadzie jego wystąpienie składało się ogólnych sądów na temat świata, życia, natury ludzkiej. Oto niektóre z nich.
Sędziwa Astrid Thoenig spędza jesień swojego życia wykonując pracę biurową. Nie wyobraża sobie życia na emeryturze.
Zapewnienie pracy dla osób starszych znajduje się na czele listy rekomendacji, jaką sporządzili uczestnicy Światowego Forum Gospodarczego (World Economic Forum) wobec ekonomicznych wyzwań związanych ze starzeniem się społeczeństw.
„W rozwoju zawodowym ludzi chorych dużą rolę odgrywają pracodawcy", powiedziała doc. Joanna Meder, ekspert programu „Odnaleźć siebie" - Według badań CBOS, ponad 80% Polaków jest przekonanych, że osoby dotknięte chorobą psychiczną są traktowane na rynku pracy gorzej niż osoby zdrowe.
Rząd ma nowe propozycje dla pracowników. Pierwsza brzmi obiecująco: po skończeniu pięćdziesiątego roku życia będzie się można udać na roczny urlop finansowany przez ZUS i pracodawcę. Drugi zamysł może być mniej optymistyczny, szczególnie dla tych, którzy marzą o wcześniejszej emeryturze, być może będzie trzeba pracować do siedemdziesiątego roku życia.
Trwa pierwszy ogólnopolski konkurs „Praktyki przyjazne pracownikom 50+" organizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z Polską Konfederacją Pracodawców Prywatnych Lewiatan, w ramach programu „Zysk z dojrzałości". Celem konkursu jest promocja dobrych praktyk zarządzania wiekiem wśród polskich przedsiębiorców i instytucji rynku pracy.
Odpowiedzi udzielone przez użytkowników serwisu jobs.pl na pytanie sondażowe dotyczące motywacji do pracy mogą być cenną wskazówką dla pracodawców i wskazać, jakie czynniki przede wszystkim aktywizują pracowników i wpływają na ocenę pracy.
39 procent internautów jest skłonnych wyjechać „za chlebem" do innego miasta, gdy otrzyma atrakcyjną ofertę pracy - wynika z badania przeprowadzanego przez Gemius dla Pracuj.pl. Z roku na rok rośnie jednak liczba osób niechętnych do takiej przeprowadzki.
Od 17 czerwca do końca września przyjmowane są kandydatury w VII edycji konkursu Człowiek bez barier 2009, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, wydawca magazynu Integracja. Inicjatywa ta ma na celu promowanie aktywnych osób z niepełnosprawnością, które swoją postawą i osiągnięciami na polu prywatnym i zawodowym udowadniają, że bariery nie są przeszkodą w zdobywaniu sukcesu.
Zespół Doradców Strategicznych premiera opracował Raport Polska 2030. Ten obszerny dokument - jak wyjaśniają jego twórcy - „zarysowuje wizję możliwych ścieżek rozwoju Polski w kolejnych 20-tu latach." Wśród licznych tematów podejmuje zagadnienie starzenia się społeczeństwa i wyzwań, jakie stoją przed krajem wobec nowej struktury społeczeństwa. Seniorzy okazują się stanowić grupę, która będzie miała największy udział w życiu społecznym, ekonomicznym, politycznym.
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w maju przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyło się w porównaniu do kwietnia o 16,5 tys. osób, czyli tyle samo, co miesiąc wcześniej.
Kapituła konkursu „Firma z sercem" ogłosiła, które firmy najlepiej dbają o zdrowie swoich pracowników. Laureaci otrzymają w nagrodę pakiety bezpłatnych konsultacji kardiologicznych.
Wiek ma wpływ na funkcje poznawcze, wraz z upływem lat w większym lub mniejszym stopniu ulegają osłabieniu. Badania uczonych z uniwersytetów na całym świecie dowiodły, że w utrzymaniu dobrej kondycji umysłowej pomagają aktywność zawodowa, fizyczna, podejmowanie nowych wyzwań, gry i szarady oraz odpowiedni poziom określonych substancji w organizmie, m. in. kwasu foliowego, witaminy B12, ale także witaminy D.
„Praca po przejściu na emeryturę może powstrzymać rozwój demencji", informuje The Guardian. Badania wykazały, że u osób długo pozostających aktywnymi zawodowo rzadziej pojawia się i wolniej rozwija otępienie.