Europa musi skoncentrować się na zachęcaniu osób starszych do udziału w rynku pracy, uważa Komisja Europejska. Jak powiedział w Kopenhadze László Andor, komisarz Unii Europejskiej ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji, UE będzie promowała działania dające osobom starszym szanse na pozostanie aktywnymi w społeczeństwie.
Kiedy robi się to, co się lubi, motywacja do pozostania w pracy jak najdłużej jest silna. Oto przykład: w Evansville w stanie Indiana 89 -letnia kobieta nie zamierza rezygnować z dotychczasowego zajęcia, od niemal czterdziestu lat pracuje w restauracji McDonald's i chwali sobie swoją aktywność zawodową.
Wyzwaniem dla systemów emerytalnych jest nie kryzys finansowy, ale kwestie demograficzne i długowieczność, uważa komisarz UE ds. zatrudnienia László Andor i zapowiada przedstawienie propozycji naprawy systemów emerytalnych w Unii, które obejmą m. in. postulat podwyższenia i wieku emerytalnego i zrównania go we wszystkich krajach członkowskich.
Nie rodzimy się pewni siebie, ale możemy się takimi stać. Asertywność (nie mylić z arogancją) pozwala zwalczyć nieśmiałość i osiągać cele. Potrzeba tylko odpowiedniej strategii działania oraz konsekwencji.
Opublikowano coroczny ranking magazynu Fortune najbardziej wpływowych amerykańskich kobiet biznesu. Pierwszych dziesięć pań to seniorki. Dojrzały wiek to czas zbierania plonów swojej pracy!
Nieuprzejmi i niekulturalni pracownicy mają wpływ nie tylko na środowisko zawodowe, oddziałują na różne sfery życia, w tym tę domową, ostrzegają uczeni z Baylor University.
Problem niewydolności systemów emerytalnych dotyczy coraz większej ilości krajów i nie zapowiada się, by w najbliższym czasie mogło to ulec zmianie. Jak wynika z raportu niezależnej Workplace Retirement Income Commission, prawie trzy czwarte pracowników z sektora prywatnego w Wielkiej Brytanii nie będzie w stanie normalnie funkcjonować po przejściu na emeryturę ze względu na niewystarczające oszczędności i nieefektywny system emerytalny.
Życie większości osiemdziesięciolatków jest wypełnione spokojem, spotkaniami z rodziną i korzystaniem z uroków emerytury. Mający za sobą osiem dekad Hubert Elliot jednak inaczej spędza swoją starość - pracuje dla firmy transportowej w Salisbury w Rowan County (USA).
Mieszkająca w USA Sandra Rawline oskarża pracodawcę o dyskryminację ze względu na wiek. Kobieta uważa, że dostała wymówienie z pracy m. in. dlatego, że ma siwe włosy i nie chciała zmienić swojego wizerunku.
Niektórzy nie czekają na emeryturę, wręcz przeciwnie - nie wyobrażają sobie życia bez pracy. Przykład? 91-letnia Tao Porchon-Lynch jest ciągle aktywna zawodowo, uczyniwszy swą pasję zawodem zarabia jako instruktorka jogi.
Ageizm, czyli dyskryminacja ze względu na wiek, jest nierzadkim zjawiskiem na rynkach pracy na całym świecie. Tym bardziej dojrzali kandydaci i ci już pracujący muszą się starać, by uzyskać, bądź zachować pracę. Aby temu przeciwdziałać, zaczęto wdrażać programy aktywizacji zawodowej dla osób po 50. roku życia i organizować kampanie przeciwdziałające streotypizowaniu starszych pracowników. Sami seniorzy jednak, muszą wykazać się pewnymi cechami i działaniami, które ułatwią im zdobycie upragnionego etatu.
Badania wykazują, że wczesna emerytura stanowi ryzyko dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Kilka miesięcy temu naukowcy z Centrum Badań nad Starzeniem się (Center for the Study of Aging) korporacji RAND oraz z Uniwersytetu Michigan opublikowali dane, które wskazują, że poziom wydajności zdolności poznawczych spada wcześniej w krajach, gdzie szybciej przechodzi się na emeryturę.
Kult młodości musi stracić na sile, gdy tak wiele europejskich społeczeństw starzeje się. Na wybiegach wciąż dominują bardzo szczupłe młode dziewczyny, ale i coraz częściej można obejrzeć pokazy z modelkami w rozmiarze XXL lub dojrzałymi kobietami. Starsze modelki nie muszą udawać się na emeryturę - te najlepsze ciągle brylują na pokazach.
Uczenie się nie może być uznane za coś, co następuje tylko w „przygotowawczej" części życia do zawodowych obowiązków. Zgodnie z porzekadłem „kto stoi w miejscu, ten się cofa", dziś koniecznością jest kontynuacja nauki przez całe życie dla kariery i sukcesu osobistego. Poza tym, uczenie się przestało być przykrym obowiązkiem - obecnie ludzie po prostu chcą wiedzieć więcej i dokształcają się dla zabawy i satysfakcji, jaką daje wiedza.
Wielu ludzi utożsamia emeryturę z wypoczynkiem, wiecznymi wakacjami i wysypianiem się. Dla niektórych jednak zakończenie kariery zawodowej może być początkiem depresji. Dzieje się tak dlatego, że emerytura to zupełnie nowy etap w życiu, a jako taki nieodłącznie wiąże się ze zmianami, które czasem trudno zaakceptować.