Dziś do partnerów społecznych i uzgodnień resortowych trafił projekt ustawy o emeryturach pomostowych. Nowe rozwiązania legislacyjne oraz wyniki badań dotyczących aktywizacji osób w wieku okołoemerytalnym przedstawiono na konferencji prasowej z udziałem Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanty Fedak.
Już ponad milion Polaków przeszło na wcześniejszą emeryturę. W tej „dziedzinie” jesteśmy niemal światowymi rekordzistami – ponad 70% obywateli chętnie korzysta z możliwości szybszego zakończenia aktywności zawodowej - informuje dziennik Polska.
Trwa realizacja projektu Akademii Rozwoju Filantropii „Zysk z dojrzałości”. Przedsięwzięcie jest o tyle ważne, że w Polsce mamy jeden z najniższych wskaźników aktywności zawodowej i zatrudnienia tej grupy wiekowej w Europie. W naszym kraju notuje się ogromną liczbę osób po pięćdziesiątce, które pobierają emerytury, bądź renty – władzom bardzo więc zależy na zachęcenie przedstawicieli tej grupy wiekowej do powrotu do pracy.
„Rząd liczy, że dzięki programowi "Solidarność pokoleń 50+" do 2013 roku 700-800 tys. osób po 50. roku życia wróci na rynek pracy” – stwierdził Michał Boni, szef Zespołu Doradców Strategicznych premiera Donalda Tuska.
W związku ze starzeniem się społeczeństwa bardzo istotne staje się przedłużanie czasu aktywności zawodowej. Rząd pracuje nad programem aktywizacji zawodowej osób po 50 –tym roku życia.
Jak pisze dziennik „Polska”, nowy rząd zamierza podjąć działania, które mają zachęcić około miliona Polaków, którzy obecnie są na wcześniejszych emeryturach, rentach, bądź zasiłkach do powrotu do pracy.
Z sondażu Gazety Wyborczej wynika, że kobiety w Polsce chcą przechodzić na emeryturę jak najszybciej się da. Stanowczo wolą zajmować się domowymi obowiązkami i opiekować wnukami niż pracować do sześćdziesięciu kilku lat. Większość kobiet prezentuje takie opinie, pomimo faktu, że wcześniejsze emerytury nie są dla nich korzystne finansowo i powodują wcześniejszy start w jesień życia.
Premier Donald Tusk na jeden dzień zmienił profesję, został redaktorem naczelnym „Faktu”. Zamiast ministerialnych dokumentów i projektów ustaw, musiał przejrzeć stos materiałów dziennikarskich i zadecydować o kształcie czwartkowego wydania dziennika. Uznał, że jedną z podstawowych kwestii, jakie powinny zostać podjęte na łamach w gazety, jest problem bezrobocia wśród pięćdziesięciolatków.
Osoby po 50 - tym roku życia, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego stanowią przeszło 16% mieszkańców Polski. Oznacza to, że takich osób jest ponad 6 mln, niestety tylko część z nich znajduje zatrudnienie.
Co piąta brytyjska firma została założona przez osobę po 50- tym roku życia. Większość dojrzałych przedsiębiorców żałuje, że nie podjęła decyzji o rozpoczęciu samodzielnej działalności wcześniej.
Jak wynika z informacji GUS i ZUS, w ciągu ostatnich siedmiu lat notuje się znacznie większy wzrost liczby emerytów niż obywateli w wieku emerytalnym. Ten status quo spowodowany jest przywilejami emerytalnymi, z których korzystają liczne grupy zawodowe. Koszty wypłacania nadmiernej ilości emerytur ponoszą pracujący i cała gospodarka krajowa - informuje Gazeta Prawna.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu wydał wyrok, zgodnie z którym kraje członkowskie mają dowolność ustalania wieku emerytalnego. Rozwiązania w tym zakresie zależą od prawodawców danych państw i mogą być podyktowane sytuacją na danym rynku.
Z najnowszych badań wynika, że dzisiejsi seniorzy są mądrzejsi niż poprzednie pokolenia osób starszych.
Starzenie się społeczeństw niesie ze sobą różne problemy, w tym ekonomiczne. Kiedy zaczyna brakować młodych pracowników, pracodawcy starają się zachęcić do pozostania aktywnymi zawodowo osoby w wieku przedemerytalnym. Nie dzieje się to jednak automatycznie, ekonomiści zwracają uwagę na liczne kłopoty związane z prowadzeniem tzw. „silver economy” („srebrnej ekonomii”), systemu ekonomicznego ukierunkowanego na wykorzystanie potencjału osób starszych i uwzględniającego ich potrzeby.
Zakończenie kariery zawodowej to jednocześnie początek nowego życiowego etapu - także w związku. Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania dotyczące tego jak zakończenie aktywności zawodowej wpływa na relacje małżeńskie.