93-letni Ernie Andrus, weteran marynarki wojennej USA, zrealizował swój plan i dziś dotknął wód Oceanu Atlantyckiego, kończąc bieg od wybrzeża do wybrzeża.
Stwierdziłem, że część wrażeń po prostu mi umyka, więc postanowiłem to zmienić – mówi zdobywca tytułu Podróżnika Roku 2015 National Geographic, który jako człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki.
83-letni polski multimaratończyk Jan Morawiec zdobył złoty medal w maratonie podczas 21. Mistrzostw Świata Weteranów w Lyonie, broniąc w ten sposób tytuł uzyskany dwa lata temu.
Miasta jakby przycichły, w komunikacji zbiorowej podniosła się średnia wieku, za to zmniejszyła częstotliwosć przejazdu. Upały, które przez dużą część ostatnich tygodni dawały o sobie znać, skutecznie zatrzymują w domu tych, którzy nie muszą nigdzie wychodzić. Za nami niemal połowa lata.
Bycie seniorem to niekoniecznie tylko poranne zakupy na targu, cotygodniowy spacer do Kościoła czy opieka nad wnukami. Są ludzie, którzy świetnie przełamują stereotypy. W jaki sposób? Pokazując przez swoje pasje, że wiek czy niedomagania zdrowotne nie są żadną przeszkodą, aby w pełni cieszyć się aktywnym życiem. Jednym z nich jest Aleksander Doba, który przepłynął kajakiem Atlantyk. Niedosłyszący senior.
Proces starzenia się dotyka bezpośrednio wszystkich ludzi, a jego przebieg uwarunkowany jest wieloma czynnikami. Poza przyczynami biologicznymi występują również uwarunkowania społeczne i psychologiczne. Wśród osób starszych spotkać można osoby zdrowe i prowadzące aktywny tryb życia, osoby chore, ale aktywne, pomimo toczących się procesów chorobowych oraz osoby dotknięte różnym stopniem niepełnosprawności. Każda z nich w młodości pełniła różne role społeczne, w zależności od prowadzonej działalności mogła zaspokajać swoje potrzeby. Czy z wiekiem ich aktywność i zaangażowanie społeczne, zawodowe maleje?
Zdrowie osób starszych w dużej mierze zależy od tego jaki tryb życia prowadzą. Zakładanie, że emerytura to czas, w którym powinniśmy zaszyć się w domu i odpocząć po wielu ciężkich latach pracy, nie przynosi wielu korzyści. A przecież starość może być taka kolorowa!
Aż 85 procent Polaków twierdzi, że pomaga osobom starszym. Jednakże wspieramy najczęściej wyłącznie seniorów z naszej rodziny i nawet wówczas ograniczamy się zazwyczaj do sytuacji nagłych, zapominając o codziennej trosce - wynika z badania IBRiS Homo Homini.
W ostatnim czasie we Wrocławskim Centrum Seniora odbyły się dwie inicjatywy artystyczne, zorganizowane przez grupę aktywnych seniorów O-CAL-eni oraz absolwentki Akademii Sztuki Trzeciego Wieku. Gośćmi specjalnymi tych wydarzeń były wolontariuszki z Wilna.
Odbyło się spotkanie inauguracyjne Rady Społecznej 50+ . Podstawowym celem Rady jest opracowanie rekomendacji w zakresie działań prowadzonych w ramach Programu „Solidarność Pokoleń. Działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+” (Programu 50+) oraz określenie kierunków zmian Programu i wytycznych dla opracowania koncepcji działań wspierających na rynku pracy osoby po 60. roku życia.
Grupa seniorów realizuje na Muranowie przy Stowarzyszeniu „mali bracia Ubogich" projekt wolontarystyczny „Zapytaj seniora - obywatelska pomoc w środowisku osób starszych". Pragniemy Państwu pokazać tę innowacyjną inicjatywę. Poniżej zamieszczamy wywiad z koordynatorkami projektu: Joanną Mielczarek i Katarzyną Tadeusiak-Jeznach.
Ponad stu warszawskich seniorów od marca uczy się obsługi komputera oraz wykorzystywania możliwości, jakie daje Internet, w ramach trzystopniowego programu edukacyjnego „Senior dla Seniora". Zdobytą wiedzę i umiejętności będą przekazywać równolatkom oraz innym osobom w swoim otoczeniu. Program edukacyjny, zorganizowany przez Orange i instytut badawczy NASK, ma upowszechniać umiejętności korzystania z nowych technologii wśród osób w wieku 60+. Szkolenia mają przekonać seniorów, że komputery i Internet nie są „tylko dla młodych".
W Polsce z roku na rok funkcjonuje coraz więcej uniwersytetów trzeciego wieku. Początkowo UTW powstawały przede wszystkim przy uczelniach państwowych. Teraz coraz częściej tę formę kształcenia oferują także placówki prywatne.
Warszawska Praga nabierze rumieńców za sprawą projektu „Program: Aktywna Praga”, stworzonego z myślą o osobach 50+. Dzięki cyklom warsztatów, spotkań, dyskusji, spacerów i potańcówek chcemy zachęcić mieszkańców stolicy do działania.
Pełnomocnik premiera do spraw Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu Bartosz Arłukowicz przedstawił cele swojego biura, wśród których wymienił działania skierowane do osób starszych, niepełnosprawnych oraz dzieci. Do priorytetów ministra należeć też będzie koordynacja działań administracji państwowej, rządowej i samorządowej, zajmującej się sprawami społecznymi.