Nie proponujemy magicznej formuły, ale siedem prostych kroków, które mogą przedłużyć życie nawet o 40 lat, mówią uczeni. Okazuje się, że pewne nawyki dietetyczne i minimalizowanie czynników zagrażających zdrowiu stanowią dobry sposób na długowieczność.
Istnieje wiele nieporozumień, jeśli chodzi o skuteczną utratę na wadze. Najlepszym sposobem postępowania, zgodnie z amerykańskim National Institutes of Health, jest po prostu: jeść mniej kalorii niż się spala. W praktyce okazuje się to jednak trudniejsze do osiągnięcia. Poniżej więc kilka mitów na temat odchudzania.
Zajęcia taneczne to doskonały sposób na utrzymanie ciała w formie, w każdym wieku. Seniorzy więc czerpać mogą z tej aktywności nie tylko korzyści towarzyskie ale także zdrowotne. Zajęcia taneczne mają także wyjątkową cechę - nie są nudne, w przeciwieństwie do typowych ćwiczeń fitness czy na siłowni.
W okresie późnej jesieni i zimą ryzyko wystąpienia zawału serca wzrasta. Niskie temperatury oraz częste i duże wahania ciśnienia atmosferycznego powodują większe obciążenie dla najważniejszego organu. W tym trudnym okresie warto więc szczególnie zadbać o jego kondycję.
Uważany za najstarszego maratończyka na świece Fauja Singh znów wziął udział w biegu. Tym razem wystartował w maratonie w Toronto i na mecie zostawił za sobą pięciu zawodników.
Regularne ćwiczenia aerobowe działają tak samo skutecznie jak terapia relaksacyjna lub lek przeciwpadaczkowy Topiramat w zapobieganiu migreny, wynika ze szwedzkich badań.
12 października, jak co roku, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Reumatyzmu. W tym roku hasłem przewodnim jest „Ruch usprawnia” (Move to improve). Ten dzień to świetna okazja do popularyzowania informacji na temat chorób reumatycznych.
Kolejne dobre wiadomości dla miłośników czekolady. Okazuje się, że czekolada może pomóc w podejmowaniu aktywności fizycznej.
Wyniki badań nad mechanizmami odpowiadającymi za dobroczynne skutki ćwiczeń fizycznych dla kości mogą doprowadzić do powstania nowych metod leczenia osteoporozy.
Jak wynika z badań, waga, dieta, aktywność fizyczna, palenie tytoniu i picie alkoholu - każde z nich może stanowić niezależny czynnik ryzyka zachorowania na cukrzycę.
Jeśli odczuwa się niechęć do podejmowania aktywności, nie musi to oznaczać lenistwa, mówią uczeni. Badacze z McMaster University odkryli, że opieszałość przy wykonywaniu ćwiczeń może być wynikiem braku określonych genów.
Spożywanie zbyt dużej ilości soli w połączeniu ze zbyt niską aktywnością fizyczną może spowodować spadek zdolności poznawczych.
100-letni Fauja Singh, najstarszy na świecie maratończyk, odsłonił sekrety swojej niezwykłej sprawności. Pomimo tak zaawansowanego wieku Singh nie zwalnia. Ciągle jest w dobrej formie i kontynuuje treningi. Od 89 roku życia ukończył siedem maratonów. Jako pierwszy zapisał się na bieg maratoński Edynburg 2012. Staruszek powiedział, że kluczem do umiejętności pokonywania codziennie 10 mil w ramach treningu jest jedzenie dużej ilości imbiru, curry i wypijanie wielu filiżanek herbaty.
Wielu ludzi obawia się, że wraz z wiekiem doświadczy zaburzeń poznawczych. Świadomość siebie i własnego sposobu postrzegania rzeczywistości to rzeczy niezbywalne dla satysfakcjonującego funkcjonowania. Stąd rosnąca popularność wszelkich porad anti-aging, nie tylko tych dotyczących zachowania młodego wyglądu, ale przede wszystkim tych wspomagających pozostanie w doskonałej formie mentalnej w starszym wieku.
Zbyt długie oglądanie telewizji jest tak samo ryzykowne dla zdrowia, jak palenie papierosów czy brak aktywności fizycznej. Telewizja znacząco zmieniła styl życia. Wraz z rozwojem nowych technologii poszerzono jej ofertę, dziś niemal każdy ma tzw. kablówkę z kilkudziesięcioma programami, a nawet rozwiązania umożliwiające nagrywanie ulubionych programów bez konieczności przebywania w tym czasie w domu. W rezultacie chętnie spędzamy czas przed telewizorem, a to może mieć negatywne skutki zdrowotne.