Statystyki są bardzo niepokojące. Aż połowa Polaków nigdy nie bierze udziału w żadnych zorganizowanych zajęciach sportowych, a tylko co siódmy badany regularnie, co najmniej raz w tygodniu uprawia sport - wynika z badania przeprowadzonego przez IIBR/Gemius na zlecenie serwisu zakupów grupowych MyDeal.pl.
Sylwester kojarzy się z huczną zabawą, beztroską i wesołością. Jednakże początek roku może jawić się już zupełnie inaczej. Okazuje się, że ten okres nierzadko wiąże się z pogorszeniem samopoczucia. Na szczęście kilka prostych kroków pomoże odzyskać dobry humor.
90-letni Arthur Gilbert woli spędzać czas na basenie zamiast gry w bingo. Jest prawdopodobnie najstarszym triathlonistą na świecie i pewnie jednym z najbardziej wysportowanych staruszków.
Stosowanie odpowiedniej diety i regularne ćwiczenia mogą pomóc tym, którzy doświadczają zaburzeń snu w wyniku problemów z oddychaniem.
Ludzie, którzy starają się zachować zdrowe serce, mają większe szanse powstrzymać także rozwój nowotworów.
Nadchodzi sezon obniżonej odporności, śliskich nawierzchni i braku słońca. Zaczynamy odczuwać jesienny smutek i coraz mniej chętnie wychodzimy na świeże powietrze. Gdy sezon rowerowy się kończy, już tylko 12% Polaków jest aktywnych fizycznie - wskazują badania TNS OBOP "Aktywność fizyczna Polaków" dla Ministerstwa Sportu i Turystyki. Dlatego kampania społeczna "Siła odruchu" zachęca do rozpoczęcia ćwiczeń: w minimalnej, zalecanej dawce 3 razy w tygodniu po 30 minut.
Przesiadywanie przed telewizorem nie służy zdrowiu i to nie tylko fizycznemu, okazuje się, że może prowadzić do depresji. Jak wynika z badań opublikowanych w American Journal of Epidemiology, kobiety, które ćwiczyły, miały o 20% niższe ryzyko depresji niż panie z rzadka podejmujące trening. Ponadto im więcej godzin uczestniczki badań spędzały przed telewizorem, tym większe notowano u nich prawdopodobieństwo objawów choroby.
Okres jesienno - zimowy to czas, gdy z reguły i konieczności ograniczamy naszą aktywność fizyczną. Coraz krótsze dni, pogoda która nie zachęca do spacerów, utrudnienia komunikacyjne... nic dziwnego, że chętniej niż w lecie spędzamy wieczory na wygodnej kanapie, z książką albo pilotem w dłoni. Niestety, na dłuższą metę taki tryb życia jest szkodliwy zarówno dla ciała jak i dla ducha.
Zaskakujące, jak pewne decyzje, drobne modyfikacje stylu życia i wypracowane nawyki oddziałują na zarówno na codzienność, jak i perspektywę kolejnych lat. Poniżej parę nietajemnych, ale czasem niedocenianych, badań i działań, których pozytywne efekty są gwarantowane...
Czas, który współcześni ludzie spędzają na siedząco, jest dłuższy niż kiedykolwiek w historii. Tymczasem może to zwiększyć ryzyko zachorowania na raka, podobnie jak czas, który spędza się na ćwiczeniach, zmniejsza się prawdopodobieństwo choroby, wynika z nowych badań.
Nie proponujemy magicznej formuły, ale siedem prostych kroków, które mogą przedłużyć życie nawet o 40 lat, mówią uczeni. Okazuje się, że pewne nawyki dietetyczne i minimalizowanie czynników zagrażających zdrowiu stanowią dobry sposób na długowieczność.
Istnieje wiele nieporozumień, jeśli chodzi o skuteczną utratę na wadze. Najlepszym sposobem postępowania, zgodnie z amerykańskim National Institutes of Health, jest po prostu: jeść mniej kalorii niż się spala. W praktyce okazuje się to jednak trudniejsze do osiągnięcia. Poniżej więc kilka mitów na temat odchudzania.
Zajęcia taneczne to doskonały sposób na utrzymanie ciała w formie, w każdym wieku. Seniorzy więc czerpać mogą z tej aktywności nie tylko korzyści towarzyskie ale także zdrowotne. Zajęcia taneczne mają także wyjątkową cechę - nie są nudne, w przeciwieństwie do typowych ćwiczeń fitness czy na siłowni.
W okresie późnej jesieni i zimą ryzyko wystąpienia zawału serca wzrasta. Niskie temperatury oraz częste i duże wahania ciśnienia atmosferycznego powodują większe obciążenie dla najważniejszego organu. W tym trudnym okresie warto więc szczególnie zadbać o jego kondycję.
Uważany za najstarszego maratończyka na świece Fauja Singh znów wziął udział w biegu. Tym razem wystartował w maratonie w Toronto i na mecie zostawił za sobą pięciu zawodników.