Brytyjscy naukowcy udowodnili, że bezpłatne bilety na przejazdy autobusowe dla osób powyżej 60. roku życia skłaniają je do zwiększenia aktywności fizycznej. Opisane na łamach American Journal of Public Health badanie tylko potwierdza to, o czym lekarze mówią od dawna: aktywność fizyczna poprawia samopoczucie, a zarazem pozwala żyć zdrowiej i dłużej.
Samopomoc nie jest sposobem na wyleczenie choroby depresyjnej na własną rękę, ale może przyczynić się do przyspieszenia powrotu do zdrowia i utrzymania korzyści z leczenia.
Kobiety, które wcześnie doświadczają menopauzy, mogą mieć dwukrotnie wyższe ryzyko chorób serca i udaru mózgu.
Nowe badanie sugeruje, że im więcej czasu spędza się na Facebooku, Twitterze i innych serwisach społecznościowych, tym mniej się jest aktywnym i bardziej podatnym na przybieranie na wadze.
Ludzie, których wzrok pogorszył się w obu oczach, są mniej aktywni fizycznie niż osoby nie doświadczające tego problemu.
Niemal każdy użytkownik komputera wie, że co jakiś czas należy przeprowadzić upgrade sprzętu, czyli jego uaktualnienie, czy też ulepszenie. Podobnie warto czynić z trybem życia, wszak od czasu do czasu robimy bilans osiągnięć i porażek, po czym planujemy udoskonalenia. Już niewielkie modyfikacje mogą być pomocne.
To nie powrót patriarchatu, choć dla wyzwolonych pań nie brzmi zachęcająco. Prace domowe maja dobry wpływ na zdrowie. Naukowcy odkryli, że kobiety, które przez sześć godzin dziennie wykonywały prace domowe, chadzają na energiczny spacer lub parają się pielęgnacją ogrodu, były o 13 procent mniej narażone na rozwój raka piersi niż panie prowadzące siedzący tryb życia.
Nigdy nie jest za późno, by zacząć dbać o siebie, także zmiany wprowadzone w dojrzałym wieku przyniosą prozdrowotne efekty. Okazuje się, że aktywność fizyczna wydłuża życie seniorów - mężczyzn nawet o sześć, kobiet - o pięć lat.
Aktywność fizyczna jest niezbędna, by zachować dobry stan zdrowia do późnej starości, powtarzają niczym mantrę - nie bez racji - lekarze wszelkich specjalności. Jaki rodzaj treningu wybrać, to jednak temat na szersze dyskusje i niemal pewny brak zgody wśród dysputantów. Jednymi z najmniej kontrowersyjnych ćwiczeń są biegi.
Ćwiczenia wytrzymałościowe pomagają uchronić się przed upadkami. Im silniejsze mięśnie tym mniejsze prawdopodobieństwo upadku, niestety mniej niż jedna na dziesięć osób starszych regularnie wykonuje trening siłowy.
Trening siłowy, a nie tylko ćwiczenia cardio, jest związany z niższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę, przekonują uczeni.
Już skromna utrata masy ciała może przydać osobom z nadwagą i otyłością aż dekadę ważnych korzyści dla zdrowia, w tym ochronę przed cukrzycą typu 2, wynika z nowych badań.
Najwięcej Polaków wskazuje lekarzy oraz znajomych i przyjaciół jako źródło informacji na temat zdrowego stylu życia - wynika z badań . „Polacy o zdrowym stylu życia.", któryh druga część przedstawiła firma Headlines Porter. Lekarzy najczęściej wskazują częściej kobiety, osoby w wieku 60 lat i więcej, osoby z wykształceniem wyższym.
Kiedy kobiety przechodzą menopauzę, mogą jednocześnie doświadczać wzrostu trudności z wykonywaniem codziennych zajęć - problemów z noszeniem zakupów czy męczeniem się podczas wchodzenia po schodach.
Polacy mają stosunkowo dużą wiedzę na temat zdrowego stylu życia - wynika z zaprezentowanej przez Headlines Porter Novelli pierwszej części badania „Polacy o zdrowym stylu życia.” poświęconej definiowaniu zdrowyego stylu życia i stosowaniu go.