Zwinięty w kłębek kot, pies machający ogonem, gadająca papuga, a nawet spokojna złota rybka mogą pomóc osobom starszym w radzeniu sobie z problemami psychicznymi i fizycznymi.
Nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Bath sugeruje, że dla osób, które chcą rozpocząć rok 2024 z nowym planem, aby poczuć się sprawniejszymi i szczęśliwszymi, kluczem do sukcesu może być połączenie praktyki uważności z ćwiczeniami.
Pomimo najlepszych intencji większość ludzi rezygnuje z noworocznych postanowień w ciągu pierwszego miesiąca Nowego Roku.
Różne wzorce ruchu w ciągu doby są powiązane ze zdrowiem serca. Jak się okazuje, wystarczą drobne zmiany w codziennej rutynie, by zmniejszyć zagrożenie zawałem czy udarem.
W przypadku seniorów poranna sesja ćwiczeń o umiarkowanej intensywności poprawia funkcje poznawcze, takie jak podejmowanie decyzji w ciągu dnia, w porównaniu z długotrwałym pozostawaniem w pozycji siedzącej.
Kilkunastu młodych strażaków przeszło rygorystyczne szkolenie, nodzac po 20 kilogramów sprzętu po pagórkowatym terenie podczas 45-minutowych ćwiczeń w kalifornijskim słońcu. Rękawiczki, hełmy, latarki, gogle i inne elementy obciążały ich, gdy biegali w ognioodpornych ubraniach, co miało sprawdzić, czy są gotowi służyć jako strażacy na dzikich terenach. Dzięki takiemu szkoleniu sprawdzono też, jak ludzki organizm reaguje na intensywny wysiłek.
W ramach noworocznych postanowień warto podjąć decyzję o zaangażowaniu w aktywność fizyczną: istnieje silny związek między regularnymi ćwiczeniami i lepszym zdrowiem mózgu.
Jedzenie bardziej pożywnej żywności pochodzenia roślinnego jest zdrowe dla serca w każdym wieku, mówią eksperci z Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Geny, zwłaszcza te oddziałujące na dopaminę w mózgu, mogą odgrywać rolę w skłonności danej osoby do podejmowania ćwiczeń fizycznych lub ich unikania.
Sezon świąteczny to okres radości i świętowania, jednak niekończący się nawał zajęć utrudnia zdrowe odżywianie, wykonywanie ćwiczeń i odpowiedni odpoczynek.
Regularna praktyka jogi może pomóc w zapobieganiu przybierania na wadze u osób w wieku średnim z prawidłową masą ciała i sprzyjać utracie wagi u ludzi z nadmiarem kilogramów.
Powtarzający sen krótszy niż pięć godzin na dobę może zwiększać ryzyko wystąpienia objawów depresyjnych.
W testach z udziałem osób z umiarkowaną do ciężkiej depresją odkryto, że ci, którzy uczestniczyli w gorących sesjach jogi, doświadczali znacznie silniejszej redukcji objawów depresyjnych w porównaniu z grupą kontrolną.
Wiele starszych osób ma nadciśnienie. Utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi zaś może chronić przed poważnymi chorobami, takimi jak niewydolność serca, zawały serca i udary.
Poranna i popołudniowa aktywność fizyczna wiąże się z niższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2. Jednocześnie nie znaleziono istotnego statystycznie związku pomiędzy wieczorną aktywnością a prawdopodobieństwem rozwoju tej choroby.