Starość często oznacza osłabienie zdolności fizycznych, a także trudności w chodzeniu i problemy poznawcze. Da się jednak temu zaradzić poprzez określone wybory stylu życia - trzeba ćwiczyć, stosować zdrową dietę i medytować, a wówczas można liczyć na przedłużoną młodość.
Niewiele rodzajów aktywności zawodowej zapewnia stałą różnorodność zadań i wiele okazji do ekscytacji. Już po kilku, a na pewno po kilkunastu latach pracy dla wielu ludzi poniedziałek nie wiąże się - mówiąc oględnie - z radosnym oczekiwaniem na zawodowe wyzwania... eksperci mówią jednak, że odpowiednie nastawienie i kilka zmian, choć nie zapewnią niezwykłych uniesień podczas tych samych, powtarzalnych zajęć, pozwolą na poprawę nastroju podczas pracy.
Jeśli chcesz osłabić ryzyko rozwoju demencji, w tym choroby Alzheimera, wybierz się na spacer czy siłownię. Regularny wysiłek pozwoli zachować zdrowie mózgu.
W starszym wieku następuje utrata tkanki mięśniowej, co oznacza i osłabienie, i wieksze ryzyko upadków. Taką sytuację dodatkowo pogarsza nadmiar alkoholu. A dotyczy to zwłaszcza kobiet.
Jak wynika z najnowszych badań, ponad 10 procent światowej populacji stanowią osoby otyłe, tymczasem aż jedna trzecia ma nadwagę. Oznacza to istotny wzrost powszechnych problemów zdrowotnych i miliony przedwczesnych śmierci.
Iloraz inteligencji ma wpływ na prawdopodobieństwo długiego życia, wynika z międzynarodowych badań.
Oglądanie telewizji to jedna z najbardziej statycznych i dezaktywizujących (także umysłowo) czynności. Trudno z tego jednak zrezygnować. W powszechnym sposobie na życie telewizja zajmuje stałe miejsce. Jeśli więc nie wyobrażasz sobie wieczoru bez telewizora - spróbuj oglądać w nowy produktywny sposób.
Dobry dzień to taki, na którego wspomnienie lub nadejście się uśmiechasz. I wcale nie musi wiązać się z niezwykłym wydarzeniem w Twoim życiu - w dużej mierze od nas samych zależy, czy kolejne godziny w pracy i poza nią będą miały pozytywny wydźwięk. Sprawdź, co robić, by codziennie zapewnić sobie nieco lepszy nastrój.
Masz kiepski nastrój? Trudno Ci się zmotywować, a bezzwłocznie musisz przystąpić do pracy? Dopadła Cię „chandra"? Potrzeba Ci natychmiastowego pozytywnego impulsu. Badania wykazały, że określone działania skutkują szybkim wzrostem poczucia szczęścia.
Nie istnieje moment, w którym można skończyć treningi. Aktywność daje korzyści bez względu na wiek, a jej zaprzestanie szybko skutkuje osłabieniem możliwości poznawczych i fizycznych.
Aktywność fizyczna pozwala dłużej cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Pojawia się jednak pytanie o ilość ćwiczeń. Jakkolwiek dzisiejszy pięćdziesięciolatek to osoba w średnim, a nie starszym wieku, z biegiem lat zmienia się nieco „zapotrzebowanie" na wysiłek fizyczny.
Intensywny wysiłek daje starszym komórkom energię do prawidłowego działania, a nawet odwrócenia określonych efektów starzenia się.
Stan posiadania nie pozostaje bez wpływu na zdrowie. Ludzie biedni żyją krócej.
Leki znacznie pomagają obniżyć poziom ciśnienia (jeśli nie jest alarmujący), ale odpowiednie zmiany w codziennym stylu życia poprawia efektywność terapii.
Naukowcy z Uniwersytetu Bostońskiego odkryli, że cotygodniowe sesje jogi i ćwiczenia oddechowe pomagają złagodzić objawy depresji. Takie ćwiczenia mogą być bardzo pomocnym uzupełnieniem terapii.