Skóra to graniczny obszar między nami a otaczającym światem. Nic dziwnego, że to właśnie ona jest wystawiona na wiele szkodliwych czynników. Niestety, sami także przyczyniamy się do jej ciężkiego losu, czasem nawet nie wiedząc jak wiele z codziennych czynności zwyczajnie jej szkodzi. Oto lista 21 czynników szkodliwych dla skóry.
Trening siłowy (oporowy) jest nie tylko dobry dla ciała, ale pomaga też uleczyć duszę. Przegląd badań dowodzi, że jest przydatny w osłabianiu objawów depresji.
Upadek to jedno z powszechnych zagrożeń dla ludzi w sędziwym wieku. Mniejsza tkanka mięśniowa i słabsze kości ułatwiają utratę równowagi, co z kolei może się wiązać z różnymi, także bardzo poważnymi urazami. Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka upadku są ćwiczenia, mówią lekarze.
Już wiadomo, że długie godziny spędzone w pozycji siedzącej osłabiają ciało - zagrażają sylwetce, sprzyjają nadmiarowi cholesterolu, wywołują problemy z układem sercowo-naczyniowym. Teraz należy ogłosić kolejny powód do prowadzenia bardziej aktywnego trybu życia i unikania przesiadywania na kanapie czy w fotelu - taki sposób spędzania czasu zmniejszy ci mózg...
Mogłoby się wydawać, że mięśnie nie mają zbyt wiele wspólnego z nowotworami, tymczasem okazuje się, że pacjentki z większą tkanką mięśniową mają większe szanse na przeżycie raka piersi.
Taniec pozwala zachować dobrą formę, jest ćwiczeniem także dla mózgu, jak również przyjemną formą spędzania czasu. Australijscy uczeni wskazują, że tańczenie zwiększa poczucie szczęścia.
Aktywność fizyczna ma niezwykłą moc leczniczą, pomaga osłabić niepokój i zmniejszyć wiele objawów zaburzeń psychicznych. Okazuje się, że pozwala też zwiększyć poczucie szczęścia i zadowolenia z życia.
Wiesz, co się dzieje z tłuszczem, gdy chudniesz? Jego znacznej większości pozbywamy się przez płuca.
Problem samotności jest jednym z najbardziej niszczących w zachodnim świecie, a w okresie świątecznym daje o sobie znać szczególnie dotkliwie. Przyzwyczailiśmy się, że Boże Narodzenie i Wielkanoc to wyjątkowy czas rodzinnych spotkań, stąd, jeśli nie udaje się przeżyć go wspólnie z bliskimi, zwykle bardzo to przeżywamy. Święta bez rodziny nie muszą być jednak smutne. Zobacz jak można zmniejszyć poczucie izolacji.
Wiosna to czas zmian nie tylko w naturze ale też w naszym ogólnym samopoczuciu. Niestety, nie są one zazwyczaj tak korzystne jak te za oknem. Często czujemy przemęczenie, apatię, senność, męczące bóle głowy i mięśni. Takie objawy są typowe dla okresu przesilenia wiosennego. Nie znaczy to jednak, że musimy z nimi żyć.
Jeśli ćwiczysz, nie tylko zapewniasz sobie dobrą sprawność na długie lata i ochronę przed rozmaitymi chorobami, ale także poprawiasz zdolności poznawcze. Twój umysł będzie wdzięczny za treningi fizyczne, dzięki nim bowiem łatwiej jest mu działać.
Każda godzina spędzona na ćwiczeniach popłaca - dzięki nim nie tylko czujesz się lepiej, ale i masz większe szanse na zachowanie dużej sprawności, zarówno fizycznej, jak i psychicznej.
W starszym wieku mamy mniej siły i łatwiej o upadek. Wszystko dlatego, że zmniejsza się masa mięśniowa, a to z kolei z tego powodu, że duże obszary tkanki mięśni tracą właściwe połączenie z układem nerwowym. Być może, poprzez odpowiednie ćwiczenia, da się tego uniknąć.
Cztery godziny dziennie spędzane na kanapie przed telewizorem zwiększają ryzyko rozwoju raka jelita grubego, ostrzegają brytyjscy uczeni.
Nie trzeba wyciskać siódmych potów, by zachować dobrą sprawność i uchronić się przed różnymi chorobami w dojrzałym i starszym wieku. Kobiety po sześćdziesiątce zyskują znaczne korzyści dla serca już dzięki energicznym spacerom.