Problem samotności jest jednym z najbardziej niszczących w zachodnim świecie, a w okresie świątecznym daje o sobie znać szczególnie dotkliwie. Przyzwyczailiśmy się, że Boże Narodzenie i Wielkanoc to wyjątkowy czas rodzinnych spotkań, stąd, jeśli nie udaje się przeżyć go wspólnie z bliskimi, zwykle bardzo to przeżywamy. Święta bez rodziny nie muszą być jednak smutne. Zobacz jak można zmniejszyć poczucie izolacji.
Wiosna to czas zmian nie tylko w naturze ale też w naszym ogólnym samopoczuciu. Niestety, nie są one zazwyczaj tak korzystne jak te za oknem. Często czujemy przemęczenie, apatię, senność, męczące bóle głowy i mięśni. Takie objawy są typowe dla okresu przesilenia wiosennego. Nie znaczy to jednak, że musimy z nimi żyć.
Jeśli ćwiczysz, nie tylko zapewniasz sobie dobrą sprawność na długie lata i ochronę przed rozmaitymi chorobami, ale także poprawiasz zdolności poznawcze. Twój umysł będzie wdzięczny za treningi fizyczne, dzięki nim bowiem łatwiej jest mu działać.
Każda godzina spędzona na ćwiczeniach popłaca - dzięki nim nie tylko czujesz się lepiej, ale i masz większe szanse na zachowanie dużej sprawności, zarówno fizycznej, jak i psychicznej.
W starszym wieku mamy mniej siły i łatwiej o upadek. Wszystko dlatego, że zmniejsza się masa mięśniowa, a to z kolei z tego powodu, że duże obszary tkanki mięśni tracą właściwe połączenie z układem nerwowym. Być może, poprzez odpowiednie ćwiczenia, da się tego uniknąć.
Cztery godziny dziennie spędzane na kanapie przed telewizorem zwiększają ryzyko rozwoju raka jelita grubego, ostrzegają brytyjscy uczeni.
Nie trzeba wyciskać siódmych potów, by zachować dobrą sprawność i uchronić się przed różnymi chorobami w dojrzałym i starszym wieku. Kobiety po sześćdziesiątce zyskują znaczne korzyści dla serca już dzięki energicznym spacerom.
Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, pomoże też trzymać się ustalonych treningów. Regularna aktywność fizycznie pomaga zaś zapobiegać chorobom serca i udarom
Czekolada to nie tylko wyśmienita przekaska. Może poprawiać nastrój i korzystnie wpływać na zdrowie fizyczne. Może również poprawiać pamięć.
Niemal każdy regularny wysiłek fizyczny jest dobry dla naszego organizmu i pozwala powstrzymywać procesy starzenia się. Są jednak dobre wiadomości także dla tych panów, którzy nie mają serca do sportu - nie trzeba mocno się pocić, by móc liczyć na dobre efekty wysiłku fizycznego, i to takie, które pozwolą dłużej żyć.
Jeśli chcesz dożyć setki, musisz: mieć hobby, wypijać dwie kawy oraz lampkę wina dziennie, a także regularnie ćwiczyć - oto odkrycia uczonych z Uniwersytetu Kalifornijskiego.
Nadciśnienie prowadzi do wielu zagrażających życiu chorób, więc warto reagować bezzwłocznie i starać się obniżyć ciśnienie krwi. Nie zawsze konieczne są farmaceutyki, można też wprowadzić określone zmiany w stylu życia i sięgnąć po naturalne produkty, by przywrócić prawidłowe wartości cisnienia i uchronić się przed chorobami serca i innymi dolegliwościami.
Pisano już o tym, że regularny wysiłek fizyczny pozwala na dłużej zachować pełnię zdolności umysłowych. Teraz okazuje się, że może odwrócić rozwój zaburzeń poznawczych.
Nie, to nie żart - liczący sobie 106 lat Robert Marchand był dotychczas aktywnym kolarzem. Dopiero teraz przeszedł na emeryturę.
Ludzie w dojrzałym wieku mogą zmniejszyć ryzyko niewydolności serca wywołanego dekadami siedzącego trybu życia - muszą jedynie zacząć regularnie ćwiczyć.