Im więcej twoich bliskich krewnych osiągnęło długowieczność, tym masz większe szanse na dożycie sędziwego wieku.
Hormon, który jest uwalniany w czasie wysiłku fizycznego, może uchronić przed demencją.
Uczeni porównali efekty ćwiczeń i leków w walce z nadciśnieniem - okazało się, że treningi mogą być tak samo skuteczne w obniżaniu ciśnienia krwi jak farmaceutyki.
Ci, którzy ćwiczą, żyją dłużej. Dotyczy to także osób po zawale.
Dużo przygotowań - gotowanie, sprzątanie, zakupy, a wszystko po to, by spędzić Święta jak najpiękniej. Żeby się to udało, i w sferze fizycznej, i psychicznej, warto trzymać się kilku reguł.
Stany zapalne stawów raczej zniechęcają do podjęcia wysiłku fizycznego, ale regularne treningi pomagają osłabić objawy choroby. Skuteczny w tym zakresie jest m. in. energiczny spacer.
W ostatnim czasie „saunowanie" stało się w Polsce popularne. Zaczynamy cenić sobie możliwość porządnego rozgrzania ciała, gdy na dworze pada śnieg lub deszcz i temperatura oscyluje wokół zera. Czy jednak, poza przyjemnym dla wyziębionego ciała „naparzaniem", seanse w saunie mają jakieś skutki dla zdrowia?
Rekomendacje dotyczące ćwiczeń nie są zbyt wygórowane, ale ciągle niewielu ludzi je wypełnia. Dla nich wszystkich mamy jednak pewne dobre wiadomości - wystarczy kilka minut wysiłku, by zyskać ważne korzyści dla zdrowia.
Jeśli regularnie ćwiczysz, ma duższe szanse na zachowanie młodości - metrykalnie zestarzejesz się tak samo, jak inni, ale biologicznie będziesz młodszy/a niż twoi rówieśnicy.
Muzyka nie tylko „łagodzi obyczaje", ale może być silnym „lekiem" na pewne dolegliwości fizyczne i psychiczne. Zobacz, jaki wpływ na zdrowie i samopoczucie ma słuchanie muzyki i jej wykonywanie.
Podnoszenie ciężarów daje większe szanse na długowieczność niż regularne bieganie lub chodzenie.
Trudno przecenić wpływ aktywności fizycznej na nasze zdrowie. Już wielokrotnie naukowo dowiedziono, że regularny wysiłek chroni przed rozmaitymi chorobami i umożliwia dłuższe życie. Szczególnie istotny jest zaś u tych, których dotyczą genetyczne i inne, zewnętrzne, czynniki sprzyjające chorobom. Ustalono, że już dwutygodniowa przerwa w ćwiczeniach oznacza większe zagrożenie cukrzycą u tych, którzy są silniej narażeni na rozwój tej choroby.
Genetyka ma duży wpływ na nasze szanse na długowieczność, ale jest to zaledwie jeden z komponentów oddziałujących na to, ile będziemy żyli, drugi obejmuje wiele innych czynników.
Na pracę naszego mózgu niemały wpływ ma pozycja ciała oraz to, czy jesteśmy aktywni fizycznie – mówią niemieccy badacze.
Jesienna pogoda - deszczowa, wietrzna i pochmurna - może sprzyjać zawałom, ostrzegają uczeni z Uniwersytetu w Lund w Szwecji.