Nie jest to w Polsce popularny sport, ale warto się nim zainteresować - gra w golfa sprzyja dłuższemu życiu.
Jeśli regularnie ćwiczysz, to kontynuuj treningi, nawet przy przeziębieniu. Dzięki temu możesz szybciej wrócić do zdrowia. Są tu jednak pewne ograniczenia.
Nie warto siedzieć na kanapie, nawet jeśli za oknem deszcz ze śniegiem i temperatura w okolicach zera. Jesli nie daje się spędzić aktywnie czasu na zewnątrz, idź na siłownię, lodowisko, czy basen - im bardziej energiczny jest wysiłek, w który się angażujesz, tym młodszy/młodsza jesteś - biologicznie oczywiście, nie metrykalnie.
Musisz ćwiczyć, jeśli chcesz dobrze się czuć i wolniej starzeć, dotyczy to nie tylko formy fizycznej, ale i intelektualnej. Bez wysiłku fizycznego nie można liczyć na umysłową ostrość w jesieni życia.
Jednym z noworocznych postanowień powinno być regularne ćwiczenie. Nie tylko poprawia stan układu krążenia i metabolizm, ale też opóźnia rozwój demencji.
Wraz z wiekiem tkanka mięśniowa zmniejsza się i trzeba szczególnie zadbać o to, by mięśnie ciągle stanowiły dobre rusztowanie dla całego ciała. Jak się okazuje, niezbędna do tego jest odpowiednia dawka witaminy D.
Od dawna znamy badania, które potwierdzają, że styl życia ma wpływ na ryzyko raka. Kolejne analizy pokazują, że regularna aktywność fizyczna zwiększa szanse na uniknięcie siedmiu rodzajów nowotworu.
Wymagające większego wysiłku treningi mogą być zbawienne dla naszegio zdrowia. Nowe badania dowodzą, że dzięki takim ćwiczeniom można uchronić się przed śmiercią z powodu chorób serca i nowotworów.
Nowe analizy pokazują, że zielone przestrzenie miejskie mają wpływ na zmniejszenie ryzyka przedwczesnej śmierci.
Aktywnośc fizyczna poprawia ne tylko zdrowie fizyczne, kolejne badania pokazują, że regularne ćwiczenia mogą osłabić zaburzenia psychiczne, w tym depresję.
Nasz mózg lubi wysiłek fizyczny, dzięki niemu jest sprawniejszy. Okazuje się, że nawet krótka aktywność, np. trwająca 10 minut, poprawia działanie umysłu.
Wyższa aktywność fizyczna po sześćdziesiątce może znacznie zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Poziom aktywności fizycznej jest dokładną metodą przewidywania ryzyka śmierci w danym okresie. Takie dane pozwalają oszacować zagrożenie precyzyjniej niż inne czynniki ryzyka, np. palenie papierosów, czy historia chorób.
Jeśli regularnie ćwiczysz, masz duże szanse na uniknięcie rozwoju depresji.
Jeżeli poziom glukozy we krwi jest wyższy niż normalnie, może to oznaczać stan przedcukrzycowy, czyli stadium poprzedzające cukrzycę, w którym nie występują wszystkie objawy charakterystyczne dla cukrzycy, ale oznaczający wysokie zagrożenie tą chorobą. Badania pokazują, że odpowiednie zmiany w stylu życia pomogą powstrzymać rozwój choroby.