Sprawność fizyczna i relacje z innymi mogą być trudne do utrzymania w pewnym wieku. Nowe wyniki badania, które opublikowano we Frontiers in Psychology, wskazują, że terapia tańcem i ruchem (Dance Movement Therapy, DMT) zwiększa aktywność fizyczną, poprawia jakość życia i pogłębia rodzinne więzi.
Warto ćwiczyć w każdym wieku, ale jeśli zaczyna się od młodych lat, można uzyskać z tego największe korzyści na seniorskie lata. Badania dowiodły, że kobiety, które przez całe swoje życie były aktywne fizycznie, doświadczają mniejszego osłabienia włókien mięśniowych.
Kobiety w średnim wieku, które wprowadzają zdrowe nawyki do codziennego życia, mogą uchronić się przed udarem.
Ludzie z ciężkimi chorobami psychicznymi żyją znacznie krócej niż pozostali. Brytyjskie badania pokazują, że zmiany w trzech konkretnych obszarach mogą pomóc zmienić ten stan rzeczy.
Nie dysponujemy szczepionką i nie mamy sprawdzonych metod leczenia COVID-19, więc nasz układ odpornościowy jest pierwszą linią obrony, mówi lekarz dr Ahmad Garrett-Price i radzi, jak zadbać o układ immunologiczny.
Nie ma tu miejsca na wymówki, nawet w domu można poćwiczyć i dzięki temu zadbać o siebie. Wysiłek pomaga powstrzymać starzenie się mózgu.
Jeśli chcesz zdrowo się zestarzeć, wykonuj ćwiczenia, które budują wytrzymałość mięśni. Dzięki temu w starszych latach można zachować niezależność i wyższą jakość życia.
Codziennie uprawiaj jogging, a znacznie odmłodniejesz, obiecują uczeni.
Na fali popularności jak najprostszych sposobów na odchudzanie, ogłoszono jakiś czas temu, że wykonywanie 10 tysięcy kroków dziennie to taki poziom aktywności fizycznej, który pozwoli schudnąć. Jak się jednak okazuje, nie jest to najskuteczniejsza recepta, proces odchudzania jest nieco bardziej skomplikowany.
Wraz z wiekiem mogą słabnąć nasze zdolności poznawcze i przyjąć formę chorobową, taką jak demencja. Ponieważ zaś średni wiek życia wydłuża się, dbałość o zachowanie pełni możliwości kognitywnych staje się kluczowym elementem zapewnienia zdrowej starości i niezależności, pomimo upływu lat. Uczeni z kilku amerykańskich placówek naukowych odkryli, że dobrym sposobem na zachowanie wysokich zdolności poznawczych jest anagażowanie się w różnorodne aktywności.
Nie jest to w Polsce popularny sport, ale warto się nim zainteresować - gra w golfa sprzyja dłuższemu życiu.
Jeśli regularnie ćwiczysz, to kontynuuj treningi, nawet przy przeziębieniu. Dzięki temu możesz szybciej wrócić do zdrowia. Są tu jednak pewne ograniczenia.
Nie warto siedzieć na kanapie, nawet jeśli za oknem deszcz ze śniegiem i temperatura w okolicach zera. Jesli nie daje się spędzić aktywnie czasu na zewnątrz, idź na siłownię, lodowisko, czy basen - im bardziej energiczny jest wysiłek, w który się angażujesz, tym młodszy/młodsza jesteś - biologicznie oczywiście, nie metrykalnie.
Musisz ćwiczyć, jeśli chcesz dobrze się czuć i wolniej starzeć, dotyczy to nie tylko formy fizycznej, ale i intelektualnej. Bez wysiłku fizycznego nie można liczyć na umysłową ostrość w jesieni życia.
Jednym z noworocznych postanowień powinno być regularne ćwiczenie. Nie tylko poprawia stan układu krążenia i metabolizm, ale też opóźnia rozwój demencji.