Jesień i zima sprawiają, że czujesz się jak w letargu? Poniżej przedstawiamy proste do wprowadzenia wskazówki ekspertów z sagazone, które pomogą pozbyć się uczucia „przytępienia" w chłodnych porach roku.
Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Studentów SAWARES zorganizowało pierwsze w Krakowie warsztaty tańca i wizerunku dla osób po 50 roku życia.
Często słyszymy, że liczy się wnętrze. Wolimy oceniać ludzi za osobowość, nie powierzchowność. A jednak wizerunek stanowi ważną składową oceny wystawianej nam przez innych. Zdaniem niemal połowy respondentów CBOS dbałość o siebie zwiększa szansę na sukces zarówno w sferze zawodowej, jak prywatnej.
Aktywność fizyczna może uratować życie i pomaga ograniczyć ryzyko wystąpienia raka piersi. Zdaniem specjalistów brak ruchu jest odpowiedzialny za 10-16 procent wszystkich przypadków zachorowań na ten rodzaj nowotworu.
92% Polaków twierdzi, że unikanie stresu skutecznie chroni przed chorobami serca - wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego w ramach programu „Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia". Umiejętność rozpoznawania stresujących sytuacji i radzenia sobie ze stresem ogranicza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.
Prostym sposobem na jesienną chandrę, choć wymagającym od nas mobilizacji, jest aktywność fizyczna. Nie zasłaniajmy się brakiem czasu. Zamiast wylegiwania się na kanapie, postawmy na regularny wysiłek, a na rezultaty nie trzeba będzie długo czekać.
To naprawdę dynamiczne zajęcie. Wymaga znacznego wysiłku. Żeby grać, trzeba być sprawnym i zdrowym - warto jednak podjąć wysiłek, bo czerpanie przyjemności z gry oznacza też doskonałą profilaktykę chorób serca.
Niby to wiedza powszechna, ale wciąż często niewykorzystywana. Znany truizm potwierdzili niedawno amerykańscy naukowcy: aby utrzymać wagę, należy regularnie podejmować aktywność fizyczną.
Dojrzały wiek nie jest równoznaczny z brakiem aktywności fizycznej. Udowodniła to 79-letnia zakonnica biorąc udział w triatlonie Subaru Ironman Canada i stając się najstarszą uczestniczką, która ukończyła ten wyścig.
Wiadomo, że zmniejszenie aktywności fizycznej pań związane jest z małżeństwem i urodzeniem dzieci - w przypadku młodych kobiet, z pogorszeniem stanu zdrowia zaś - w przypadku kobiet dojrzałych. Okazuje się jednak, że najczęściej to panie w średnim wieku i wdowy zwiększają ilość czasu poświęcanego na ćwiczenia. Przynajmniej w Australii.
Jeżeli zaczynamy odchudzać się na szybko, z biegu i bez przemyślanego planu, walka ze zbędnymi kilogramami przypomina syzyfową pracę. Dieta wymaga wsparcia doświadczonego trenera.
Nadwaga i otyłość to w Polsce problem społeczny - dotyczy 61,6% mężczyzn i 50,3% kobiet i może być przyczyną chorób serca, układu krążenia, układu pokarmowego, stawów i kręgosłupa, a także wielu zaburzeń hormonalnych. Zbędne kilogramy wpływają niekorzystnie nie tylko na zdrowie i kondycję fizyczną, ale mogą stać się także przyczyną kryzysów psychicznych i złych relacji z otoczeniem.
Niezakłócony sen przynosi odpoczynek całemu organizmowi, w jego czasie zmniejsza się metabolizm, maleje napięcie mięśni, spowalniają się czynności serca i oddychanie. Problemy ze snem zaś mogą prowadzić do depresji, chorób serca, trudności z koncentracją. Jednym z powszechnych kłopotów zakłócających sen jest chrapanie. Na szczęście, istnieją sposoby na efektywne kontrolowanie tej dolegliwości.
Spółdzielnia Socjalna „Szansa i Wsparcie" organizuje projekt pod nazwą „Aktywny senior to radosny senior - program aktywizacji ruchowej i integracji społecznej seniorów". Jest on przeznaczony dla osób po 60. roku życia i mieszkających na terenie województwa śląskiego.
Jak twierdzą eksperci, kilka godzin pracy w ogrodzie może zdziałać cuda. Dzięki ogrodnictwu można się lepiej poczuć i młodziej wyglądać, przekonują twórcy sagazone.