Dla niektórych osób uczucie stresu skutkuje automatycznym wzrostem apetytu. Działa tu mechanizm podobny do tego, który notuje się u ludzi uzależnionych od alkoholu lub narkotyków. Jedzenie cieszy i dostarcza natychmiastowej gratyfikacji emocjonalnej. Niestety, przyjemność jest krótkotrwała.
Przedświąteczny okres to stresujący czas. Ludzie wszędzie się spieszą. Trudno o chwilę oddechu, bo tak wiele spraw jest do załatwienia i przygotowania nim będzie można usiąść z najbliższymi przy wigilijnym stole i po prostu cieszyć się obecnością rodziny. Nikt nie ma czasu, ani pieniędzy (bo te trzeba przeznaczyć na prezenty i przygotowanie Świąt) na wizytę w spa, ale jest sporo zajęć, które pomogą się odstresować. Warto wypróbować choćby niektóre z nich.
Cztery kluczowe zmiany w stylu prowadzenia naszej codzienności mogą przedłużyć życie, wynika z badań opublikowanych w magazynie PloS Medicine.
Wielu ludzi nie może doczekać się emerytury postrzegając pracę jako kierat, który zajmuje znaczną część dnia. Niektórzy mają po prostu dość i pragną większej ilości czasu na odpoczynek, inni przed przejściem na świadczenie planują, co będą mogli nadrobić, do jakich zajęć wrócić, w co nowego się zaangażować. Są bowiem tacy, którzy muszą skanalizować gdzieś rozpierającą ich energię. Bez względu na osobowość jednak dobrze mieć pasję. Na emeryturze przydaje się szczególnie, bo łagodzi chaos związany z nową sytuacją i daje radość.
O czym ma decydować ukończenie 65 lat? Zdaniem uczonych z Gerontological Society of America, forma i samopoczucie w tym właśnie wieku ma decydujące znaczenie dla jakości dalszego życia. Uczeni podkreślają wagę aktywności fizycznej.
Nie zatrzymamy upływu czasu, ale możemy powstrzymywać jego skutki. Zmarszczki są jednym z nich, a kobiety na całym świecie imają się różnych rzeczy - od kosmetyków, poprzez chirurgię plastyczną, aż po „magiczne" sposoby stosowane w danej społeczności - byle tylko opóźnić ich powstawanie. Służymy pomocą - poniżej kilka prostych, dostępnych dla każdego recept na powstrzymanie rozwoju zmarszczek.
Regularne ćwiczenia mogą być najlepszym sposobem na dobre samopoczucie przy mroźnej zimie - ochronę przed przeziębieniem.
Regularne spacery mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi, także u pacjentek, które doświadczają właśnie menopauzy, bądź też mają ten czas za sobą.
Długość życia się zwiększa, więc mówi się, że obecna sześćdziesiątka jest jak skończenie niegdyś pół wieku. Na pewno mamy większe możliwości, do dyspozycji nowe technologie, rozwiniętą medycynę (także estetyczną...) i specjalistyczne kosmetyki, których producenci zapewniają, że zatrzymują czas... Statystycznie rzecz ujmując możemy liczyć na dłuższe życie, warto więc minimalizować niedogodności związane z zaawansowanym wiekiem, bo nasze zdrowie i samopoczucie, bez względu na zewnętrzne perspektywy, w dużej mierze zależy od nas samych.
Oto kolejny powód, aby pomimo dość chłodnych dni, wybrać się na jesienną przechadzkę. Osoby w podeszłym wieku, których pasją są spacery, mają większe szanse na powstrzymanie zaburzeń poznawczych, a nawet demencji, wynika z badań.
Grace Burns nie jest zwykłą staruszką. 89-latka, zamiast odpoczywać, każdego piątkowego wieczoru rusza na boisko i gra w softball.
Osoby starsze ze znaczną siłą uścisku, prędkością chodzenia, łatwością wstawania z krzesła oraz niezakłóconą umiejętnością zachowania równowagi, żyją dłużej, wynika z analiz opublikowanych na bmj.com.
Najnowsze badania opublikowane w "Archives of Neurology, w których wzięły udział osoby starsze, wykazały, że słabsze mięśnie czynią danego pacjenta bardziej podatnym na zachorowanie na chorobę Alzheimera w późniejszym etapie życia. Silniejsze jednostki mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania.
Odczuwasz stres, gdy masz zrobić coś ważnego, jesteś pod presją, nie wiesz, czy podołasz zadaniu. To zupełnie normalna reakcja. Pewna doza stresu czyni nas bardziej uważnymi, zmotywowanymi i zachęca do wytężonej pracy. Problem powstaje, gdy dawka stresu jest zbyt duża, skutki takiego stanu są odwrotne do opisanych. Warto więc poznać mechanizm działania organizmu w stresujących sytuacjach i nauczyć się nim zarządzać...
Szacuje się, że 1 na 25 dorosłych przeżywa przynajmniej tyle samo dni z bólami głowy, co bez nich. Wielu „weteranów" chronicznych bólów głowy dość dobrze wie, co stanowi wyzwalacz dolegliwości i wprowadza odpowiednie środki ostrożności. Jedni nie jedzą określonych produktów żywnościowych, inni starają się zmniejszyć napięcie i stres, jeszcze inni starają się unikać pewnych drażniących zapachów. Uczeni sprawdzili, jak proste modyfikacje mają wpływ na lepsze samopoczucie.