Grupa seniorów realizuje na Muranowie przy Stowarzyszeniu „mali bracia Ubogich" projekt wolontarystyczny „Zapytaj seniora - obywatelska pomoc w środowisku osób starszych". Pragniemy Państwu pokazać tę innowacyjną inicjatywę. Poniżej zamieszczamy wywiad z koordynatorkami projektu: Joanną Mielczarek i Katarzyną Tadeusiak-Jeznach.
Ponad stu warszawskich seniorów od marca uczy się obsługi komputera oraz wykorzystywania możliwości, jakie daje Internet, w ramach trzystopniowego programu edukacyjnego „Senior dla Seniora". Zdobytą wiedzę i umiejętności będą przekazywać równolatkom oraz innym osobom w swoim otoczeniu. Program edukacyjny, zorganizowany przez Orange i instytut badawczy NASK, ma upowszechniać umiejętności korzystania z nowych technologii wśród osób w wieku 60+. Szkolenia mają przekonać seniorów, że komputery i Internet nie są „tylko dla młodych".
W Polsce z roku na rok funkcjonuje coraz więcej uniwersytetów trzeciego wieku. Początkowo UTW powstawały przede wszystkim przy uczelniach państwowych. Teraz coraz częściej tę formę kształcenia oferują także placówki prywatne.
Warszawska Praga nabierze rumieńców za sprawą projektu „Program: Aktywna Praga”, stworzonego z myślą o osobach 50+. Dzięki cyklom warsztatów, spotkań, dyskusji, spacerów i potańcówek chcemy zachęcić mieszkańców stolicy do działania.
Pełnomocnik premiera do spraw Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu Bartosz Arłukowicz przedstawił cele swojego biura, wśród których wymienił działania skierowane do osób starszych, niepełnosprawnych oraz dzieci. Do priorytetów ministra należeć też będzie koordynacja działań administracji państwowej, rządowej i samorządowej, zajmującej się sprawami społecznymi.
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę" i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności ogłaszają ogólnopolski konkurs dotacyjny „Seniorzy w akcji" skierowany do osób 55 + i do par międzypokoleniowych (osoba 50+ i osoba do 30. r.ż.), które chcą zrealizować projekt społeczny w oparciu o osobiste pasje.
Teatr tańca, wolontariat majsterkowiczów, emocjonalna mapa dzielnicy i upiększanie świata - to tematy filmów powstałych w ramach ogólnopolskiego programu społecznego „Seniorzy w akcji" realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę" i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.
Zawody sportowe, konferencja naukowa, koncerty, warsztaty edukacyjne czy pokaz mody - takie atrakcje czekają na seniorów we wrześniu wrześniu w Poznaniu. Odbęda się tam pierwsze w Polsce targi przeznaczone dla osób powyżej 50 roku życia. Towarzyszyć im będzie cykl imprez pod nazwą Strefa 50+.
Coraz więcej seniorów jesień wieku wykorzystuje jako drugą młodość. Czas, kiedy dzieci poszły na tzw. „swoje", a wnuków nie trzeba już bawić, seniorzy poświęcają na realizowanie własnych potrzeb i marzeń. Obecne trendy wskazują, że to kobiety w większym stopniu niż mężczyźni przykładają wagę do aktywnego uczestniczenia w życiu codziennym. Seniorki częściej korzystają z wakacyjnych propozycji biur podróży, ofert edukacyjnych (np. Uniwersytet Trzeciego Wieku) oraz z powodzeniem wykorzystują nowe technologie. Wiele z nich udowadnia, że jesień życia nie musi wcale oznaczać smutku, cierpienia i samotności.
W niedzielę 14 marca warszawskie klubokawiarnie przepełnią się aktywnymi i pełnymi pasji seniorami. „Tu jesteśmy! Seniorzy" to miejski happening w ramach ogólnopolskiego programu „Seniorzy w akcji".
Czy na rynku pracy nie ma już firm, w których pracownicy po pięćdziesiątym roku życia czują, że są wciąż pełnowartościowymi członkami zespołu, a ich praca przynosi firmie wymierne korzyści? Czy naprawdę pracodawcy nie robią nic, aby tak zwane „pięćdziesiątki plus" jak najdłużej wykorzystywały swą wiedzę i doświadczenie zamiast uciekać na emeryturę?
18 listopada w Poznaniu odbędzie się Koncert Galowy Festiwalu Twórczości Trzeciej Młodości. Jego organizatorem jest poznańskie Centrum Innowacji Społecznej SIC!
Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Studentów SAWARES zorganizowało pierwsze w Krakowie warsztaty tańca i wizerunku dla osób po 50 roku życia.
W niedzielę, 4 października, w godzinach 10:00-15:00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie odbędzie się piknik rodzinny z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Hasło pikniku brzmi: „Jarmark kreatywności".
Poznański oddział stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich rozpoczyna akcję pod hasłem "Spoko Senior". Jej celem jest zwrócenie uwagi na problemy osób starszych i próba złamania stereotypów dotyczących starości.
Ćwiczenia fizyczne pomagają leczyć depresję u chorych na serce