Rozwiązywanie quizu w grupie podczas jednoczesnego poruszania się po pomieszczeniu - oto połączenie, które jest podstawą nowego narzędzia zaprojektowanego w celu zapobiegania demencji. Opracowano je w ramach projektu „go4cognition" i okazuje się skuteczne w osłabianiu ryzyka demencji.
Po operacji u wielu starszych osób rozwija się delirium, czyli nagłe i silne splątanie. Nawet 10 do 67 procent starszych osób doświadcza majaczenia po zabiegu z powodu problemów niezwiązanych z sercem i 5 do 61 procent seniorów zmaga się z tym po operacji ortopedycznej.
Czytanie książek, pisanie i inne aktywności stymulujące mózg mogą pomóc zachować pamięć w każdym wieku.
Włoch Salvatore De Bello przeprowadził się do Polski w roku 2002 i do dziś mieszka w Warszawie. Jego pasją jest uczenie języka ojczystego oraz przekazywanie różnorodnych ciekawostek o Italii. Zajmuje się prowadzeniem kursów włoskiego, tłumaczeniem i wspieraniem włoskich firm na rynku polskim, a także - jako wolontariusz - poświęca swój czas seniorom. Portal senior.pl rozmawiał z Salvatore o specyfice nauki języka włoskiego, różnicach w sposobie obioru wiedzy przez starszych i młodszych oraz aktywności wolontariackiej.
Wkładanie „całego serca" w to, co się robi, pomaga poprawić zdrowie mózgu. Uczenie się nowych umiejętności z przyjacielem może przydać zaangażowania. A że warto „zapalać się" do podejmowanych przedsięwzięć, przekonują uczeni, którzy odkryli, że taka postawa pomaga zachować funkcje poznawcze na wysokim poziomie.
Jeśli chodzi o zdrowie, wydaje się, że warto okłamywać się co do swojego wieku. To pomoże zachować młodzieńczy wygląd i lepsze samopoczucie
Dotychczas nie wynaleziono leku na chorobę Alzheimera. Stosowane są jedynie środki, które łagodzą objawy choroby. Obok medykamentów, minimalizowanie symptomów jest zadaniem wczesnej profilaktyki obejmującej ćwiczenia fiozyczne i umysłowe. Teraz pacjentom przyszli w sukurs naukowcy - opracowali urządzenie, które ma pomóc w zapamiętywaniu codziennych wydarzeń.
Nie jesteśmy całkowicie zdeterminowani genetyką, stan naszego umysłu zależy także od nas samych. Jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie mentalnych możliwości na zadowalającym stopniu jest ćwiczenie „mięśni" znajdujących się pomiędzy uszami, piszą eksperci z AARP (American Association of Retired Persons, Amerykańskie Stowarzyszenie Emerytów). Dyskusje między naukowcami zajmującymi się badaniem mózgu przekonują, że codziennie można trenować „łepetynę" na różne sposoby.
4 i 5 czerwca w Gdyni odbędzie się konferencja zatytułowana "Zawsze Aktywni". Jej tematem będzie aktywność fizyczna i umysłowa osób w podeszłym wieku. Pomysłodawcą spotkania jest Komisja Sportu Związku Miast Bałtyckich, a prelekcje wygłoszą przedstawiciele pięciu krajów europejskich: Szwecji, Finlandii, Danii, Niemiec i Norwegii.
Coraz więcej dowodów naukowych wskazuje na to, że przed chorobą Alzhaimera może nas uchronić zwiększona aktywność - fizyczna, ale przede wszystkim umysłowa. Stymulacja umysłu zwalnia postęp demencji, utratę pamięci i słabnięcie wzroku.
Zdarzenia związane z ekstremalną pogodą (np. powódź) niszczą zdrowie psychiczne