Obecnie osoby w wieku 50+ stanowią 36,8 procent ogółu społeczeństwa, ale jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w perspektywie kolejnych 15 lat ten udział ma wzrosnąć do 44,1 procenta. Choć obecnie coraz więcej osób w wieku dojrzałym jest aktywnych zawodowo, to warto zastanowić się, jak wykorzystać ich potencjał zarówno obecnie, jak i przyszłości.
Małgorzata Kalicińska, autorka popularnej powieści „Dom nad Rozlewiskiem”, została ambasadorką ogólnopolskiej kampanii informacyjno-promocyjnej propagującej ideę aktywności zawodowej osób w wieku 50+. - W wieku dojrzałym czas jest naszym sprzymierzeńcem! Trzeba mieć odwagę i cierpliwość oraz dozę determinacji do działani - podkreśla pisarka.
Pracownicy 50+, dzięki swoim umiejętnościom, dojrzałości, kompetencjom i doświadczeniu są bezcennym kapitałem dla każdej firmy. Niestety, mimo że ich sytuacja na rynku pracy się poprawia, w dalszym ciągu przegrywają ze stereotypami dotyczącymi swojej grupy wiekowej.
Programy aktywizacji osób 50+ nie kończą się znalezieniem stałej pracy przez seniorów - takie wnioski płyną z kontroli NIK. Pracodawcy, którzy biorą udział w tego typu programach dla osób bezrobotnych uzyskują dodatkową, bezpłatną siłę roboczą, jednakże zazwyczaj nie przedłużają jednak umów po upływie okresu „preferencyjnego". Szczególnie mało efektywne są staże i szkolenia oferowane bezrobotnym osobom starszym.
Popyt na pracę w Polsce powoli wzrasta, choć zjawisko to nie przekłada się jeszcze na wyraźny spadek bezrobocia - wynika z kwartalnego raportu NBP o rynku pracy. Coraz wolniej rośnie aktywność osób w wieku przedemerytalnym, która dotychczas napędzała wzrost podaży pracy w gospodarce.
Powodzenie zmian emerytalnych będzie zależało przede wszystkim od dodatkowych zmian na rynku pracy. Samo podniesienie wieku emerytalnego, bez poprawy poziomu zatrudnienia osób w wieku 55+ nie da zamierzonego rezultatu. Wydłużenie czasu pracy, będzie też wymagało poprawy profilaktyki zdrowotnej dostępnej dla pracowników.
Rząd chce ograniczyć przywileje emerytalne. Władze mają nadzieję, że wdrożenie programu „Solidarność pokoleń 50+” skłoni większą liczbę osób do pozostania na rynku pracy jak najdłużej. Wszystko to ma powstrzymać zbliżający się kryzys w systemie wypłacania emerytur, bez wprowadzenia zmian grozi nam niewydolność tego systemu.
Coraz więcej firm docenia dojrzałych pracowników. Osoby po 50 –tce często muszą zmagać się ze stereotypami, jednak programy unijne przyczyniają się do stopniowej zmiany opinii na temat dojrzałych pracowników.
W związku ze starzeniem się społeczeństwa bardzo istotne staje się przedłużanie czasu aktywności zawodowej. Rząd pracuje nad programem aktywizacji zawodowej osób po 50 –tym roku życia.
Szkolenia to jeden ze skuteczniejszych sposobów aktywizacji zawodowej bezrobotnych. Zgodnie z nowymi przepisami województwa o najwyższym wskaźniku bezrobocia dostaną na ten cel dodatkowe środki z Funduszu Pracy.
W opinii społecznej prawo emerytów do dalszej pracy ma obecnie znacznie więcej zwolenników niż przeciwników. Ponad połowa Polaków uważa, że emeryci, którzy chcą pracować dodatkowo, powinni mieć do tego prawo. Przeciwnego zdania jest ponad jedna trzecia badanych, wynika z najnowszych badań CBOS.
Z badań naukowców wynika jednoznacznie, iż polskie społeczeństwo starzeje się. Wzrasta średnia długość życia, a liczba urodzeń jest nadal bardzo niska. Biorąc pod uwagę zmiany zachodzące w strukturze polskiego społeczeństwa zapewnienie godnych warunków społeczno- ekonomicznych ludziom w średnim wieku powinno być jednym z priorytetów państwa. Jednym ze sposobów na to jest aktywizacja zawodowa osób po 50-tce. Inicjatywą taką jest program „Rynek pracy a osoby bezrobotne 50+ - bariery i szanse”. Realizacji projektu podjęła się Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, a środki na jego sfinansowanie pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego.
„Zatrudnienie w Polsce 2005” – taką nazwę nosi raport Departamentu Analiz i Prognoz byłego MGiP, którego autorzy starają się dociec przyczyn wysokiego bezrobocia w naszym kraju. Dokument w dużej części poświęcony jest zagadnieniu aktywności zawodowej osób starszych.