Nowe badanie pokazuje, że dieta zawierająca dużo soli może sprzyjać nasileniu poziomu stresu.
Stres traumatyczny może wywoływać agresję, ponieważ wzmacnia określone ścieżki mózgowe związane z emocjami. Głęboka stymulacja mózgu wpływająca na te ścieżki może zatem hamować agresję, która ma związek z zespołem stresu pourazowego.
Jak się wydaje, stany takie jak zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), choroba afektywna dwubiegunowa, a nawet zachowania agresywne mogą być powiązane ze ilością cukru w diecie i mieć podłoże ewolucyjne.
„Gniew jest potężną wewnętrzną siłą, która zdmuchuje światło rozumu", powiedział Ralph Waldo Emerson. Okazuje się jednak, że zagniewani ludzi mogą stać się bardziej racjonalni.
Wiemy, że dieta ma wpływ na nasze zdrowie i poziom energii, ale czy może także oddziaływać na nasze relacje? Wygląda na to, że sprawdza się powiedzenie "jak głodny to zły". Opublikowane w tym tygodniu wyniki nowych badań sugerują, że niskie stężenie glukozy we krwi może nasilać gniew i agresję między małżonkami.
Co czwarta osoba będąca obecnie w związku doświadcza różnych form agresji. Mężczyźni częściej niż kobiety deklarują, że są wyzywani, obrażani, padają ofiarą gróźb i szantaży, a także nieco częściej skarżą się na ograniczanie kontaktów z rodziną i znajomymi - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Jednak co ósma ankietowana Polka, która kiedykolwiek była w stałym związku, zadeklarowała, że zdarzyło się, że została uderzona przez partnera.
Wiele się mówi o biologicznych przyczynach agresji, jednak nadal w bardzo ograniczonym stopniu rozumiemy mechanizmy leżące u jej podstaw.
Jaką rolę mają do odegrania seniorzy w dzisiejszych czasach obfitujących w głębokie zmiany relacji – zarówno na poziomie społecznym jak i tych zupełnie prywatnych? Co mogą zaoferować w świecie konfliktów i narastających radykalizmów?
„Pesymizm daje słabość, optymizm - moc", pisał słynny amerykański filozof William James. Ta moc na pewno ma wiele wymiarów, jednym z nich jest dłuższe i zdrowsze życie.
Mikrobiom jelit wpływa na produkcję serotoniny, hormonu, który jest związany z dobrym nastrojem.
Nasze zwierzaki także doświadczają procesu starzenia się i - podobnie jak ludzie - muszą zmierzyć się z określonymi problemami zdrowotnymi. Właściciele psów i kotów mogą im ułatwić ten okres i sprawić, że nie będzie tak uciążliwy. Warto po prostu zaczerpnąć informacji i przestrzegać pewnych zasad. Przejrzyj tych osiem wskazówek.
Głośny, nieposłuszny, a czasem wręcz agresywny pies to utrapienie dla właścicieli i sąsiadów. Niekiedy staje się wręcz zagrożeniem. Jeśli sami nie radzimy sobie z wychowaniem zwierzęcia, warto rozważyć pomoc behawiorysty.
Oto zadziwiający sposób na gniew i irytację - zażycie kwasu acetylosalicylowego, mówią uczeni z Uniwersytetu w Chicago.
Mówi się, że kłamstwo ma krótkie nogi. Okazuje się, że nie tylko - cechuje się niższym poziomem testosteronu...
Jeśli traktujesz swojego psa jak członka rodziny, tym bardziej - dla własnego dobra i dla dobra pupila - upewnij się, że umiesz rozpoznać jego zachowanie i zapobiec ewentualnemu atakowi.