Najprawdopodobniej niedługo w Wielkiej Brytanii nie będzie można wysyłać kartek urodzinowych znajomym z pracy, szefowie obawiają się, że ten wydawałoby się, miły zwyczaj, stanie się podstawą oskarżeń o dyskryminację ze względu na wiek.
Eksperci IT twierdzą, że ich gałąź przemysłu jest najgorsza pod względem dyskryminacji ludzi w starszym wieku. Przeprowadzone badania zbiegają się w czasie z wprowadzeniem w Wielkiej Brytanii w życie przepisów regulujących prawa seniorów oraz zabraniające dyskryminacji starszych pracowników.
Bezdyskusyjnie należy orzec, że seniorzy muszą stawić czoła większej ilości wyzwań przy poszukiwaniu pracy niż ludzie młodzi. Zaawansowanie w latach może jednak stać się sprzymierzeńcem w efektywnym poruszaniu się na rynku pracy. Oto osiem wskazówek pomocnych w wypromowaniu swojej osoby pomimo średniego, bądź starszego wieku:
Australia doświadcza braku wykwalifikowanej siły roboczej a w tym samym czasie obecni pracownicy zaczynają się starzeć. Do połowy wieku ponad 25 procent populacji przekroczy 65 lat. To właśnie jest jednym z powodów, dla których rząd australijski wprowadził ustawę przeciwko dyskryminacji wiekowej.
Monster.com przeprowadził ankietę, z której wynika, że Norwegowie wiodą prym wśród narodów europejskich jako nacja najmniej dyskryminująca pracowników ze względu na wiek. Niemcy natomiast mają najwyższy odsetek jeśli chodzi o ageizm w stosunku kandydatów na pracowników.
Międzynarodowe seminarium poświęcone problemom starzenia się odbyło się niedawno w Yaounde, stolicy Kamerunu. Biorą w nim udział przedstawiciele 13 krajów Afrykańskich oraz Wielkiej Brytanii.
Wiele osób uważa, że firmy nie są chętne, aby zatrudniać starszych pracowników.Ankieta przeprowadzona przez ‘Help The Aged’ wśród 1000 dorosłych wykazała szeroko utarte przekonanie, że zakłady pracy są dotknięte zjawiskiem dyskryminacji pracowników seniorów. Jedna czwarta osób w wieku 55-64 lata nie wierzyła, że będą wciąż kontynuować pracę po 65 roku życia.
Dyskryminacja ze względu na wiek nie będzie możliwa w przemyśle IT ze względu choćby na coraz większe braki kadrowe w tej dziedzinie. Przedsiębiorcy zaczynają odczuwać niedostatek profesjonalistów.
Podczas prezentacji komedii "Diabeł ubiera się u Prady" aktorka Meryl Streep narzekała na brak głównych ról dla kobiet w średnim wieku.
65-letni pracownik brytyjskiego McDonalds'a został wybrany na twarz kampanii marketingowej przeciwko dyskryminacji starszych osób. Spółka chce w ten sposób namówić seniorów do pracy. Fred Turner jest trenerem judo, a od teraz nowa twarzą kampanii marketingowej gigantycznej sieci fast foodów.
W Wielkiej Brytanii dyskryminacja ze względu na wiek będzie karana. Nielegalnym stanie się pomijanie starszych ludzi podczas rekrutacji do pracy i awansowaniu oraz nieuzasadnione wysyłanie pracowników na emeryturę przed 65 rokiem życia. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 października bieżącego roku.
Według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii dyskryminacji ze względu na wiek częściej doświadczają osoby młode niż seniorzy. Jedna na siedem pytanych młodych osób odpowiedziała, że wiek był dla niej przeszkodą w otrzymaniu pracy czy awansie. Na to samo skarżył się tylko co dziesiąty respondent w wieku powyżej 45 lat.
W Australii powstaje nowy projekt bazy danych umiejętności, który ma pomóc osobom w wieku powyżej 50 lat w znalezieniu odpowiedniego zajęcia.
Już coraz mniej czasu zostało sektorowi telekomunikacji i IT w Wielkiej Brytanii na zapoznanie się z mającymi zacząć obowiązywać od 1 października przepisami dotyczącymi dyskryminacji ze względu na wiek. Jak wynika z raportu Age Partnership Group (APG), większość firm owego sektora nie jest przekonana co do korzyści płynących z nowych uregulowań prawnych.
Z inicjatywy organizacji zajmującej się walką ze znęcaniem się nad osobami starszymi, obchodzimy dziś po raz pierwszy Światowy Dzień Praw Osób Starszych (World Elder Abuse Awareness Day) – poświęcony osobom starszym, źle traktowanym, zaniedbywanym i wykorzystywanym przez swoje otoczenie. Na całym świecie problem, któremu poświęcono dzisiejszy dzień, nadal pozostaje nierozpoznany lub lekceważony, a jest przecież tak skomplikowany i wielopłaszczyznowy.