Dyskryminowanie pracownika ze względu np. na jego płeć czy wiek jest niedopuszczalne. Kodeks pracy zobowiązuje bowiem pracodawcę do równego traktowania wszystkich swoich podwładnych. Szef, który narusza ten obowiązek, nie wskazując przy tym obiektywnych przesłanek swojego postępowania, naraża się na konsekwencje. Wielu ludzi jednak nie zna swoich praw i nie stara się ich egzekwować, częściej rezygnują z pracy niż podejmują walkę z nieuczciwym pracodawcą. Warto wiedzieć, jak dyskryminację definiuje Kodeks pracy i jakie możliwości ma dyskryminowany pracownik.
Pracownik, który nabył prawo do emerytury może spodziewać się, że fakt ten przesądzi o rozwiązaniu z nim stosunku pracy. Co więcej, pracodawca nie jest zobligowany do merytorycznego uzasadnienia podjętej w tej sprawie decyzji. Zdaniem Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, praktyka ta nie jest przejawem dyskryminacji osób starszych.
Po raz piąty rusza kampania „Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji.”, w ramach której kolorowa ciężarówka Komisji Europejskiej przemierza kraje należące do UE. Przedsięwzięcie stanowi element działań Komisji mających na celu uświadomienie obywatelom ich praw chroniących przed dyskryminacją i umożliwiających przeciwstawianie się przejawom niesprawiedliwego zachowania.
{gencode}{/gencode}Już po raz piąty, w ramach akcji „Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji” kolorowa ciężarówka Komisji Europejskiej pojawi się na europejskich drogach. Jest to część działań Komisji, zmierzających do informowania obywateli Unii Europejskiej o ich prawach związanych z przeciwstawianiem się dyskryminacji i promowaniem pozytywnych aspektów różnorodności w miejscu pracy.
Jak wynika z badania przeprowadzonego w czerwcu 2006 roku na reprezentatywnej grupie 26 822 przedstawicieli ówczesnych 25 państw członkowskich UE oraz Bułgarii i Rumunii, w Europie dyskryminacja ze względu wiek jest zjawiskiem częstym. Takiego zdania jest ok. 46% badanych, głównie pochodzących z nowych krajów członkowskich Unii. Spośród obywateli tzw. starych państw członkowskich opinię taką ma ok. 30% badanych.
Do gabinetu lekarskiego puka uśmiechnięta staruszka, wita się krótkim „dzień dobry”, pyta czy może wejść i czeka na odpowiedź pani doktor. Ta ostatnia jest jednak pochłonięta wypełnianiem dokumentów i reaguje po chwili- protekcjonalnym tonem rzuca niedbale w stronę pacjentki: „niech się rozbierze i położy”. Choć seniorka wyraża zdziwienie „komendą” wypowiedzianą w trzeciej osobie, lekarka powtarza swą „mantrę” ostrym tonem: „niech się rozbierze i położy!”. Starsza pani nie zamierza jednak spełnić rozkazu, odpowiada niczym zbuntowana nastolatka: „niech się pocałuje w dupę”. Oto początkowa scena filmu „Pora umierać”, stanowi ona zarazem doskonały jego zwiastun, jak że cały obraz prezentuje – wbrew stereotypom – osobę starszą jako człowieka walczącego o swą godność, a zarazem pogodnego i energicznego.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu wydał wyrok, zgodnie z którym kraje członkowskie mają dowolność ustalania wieku emerytalnego. Rozwiązania w tym zakresie zależą od prawodawców danych państw i mogą być podyktowane sytuacją na danym rynku.
Starzenie się społeczeństw niesie ze sobą różne problemy, w tym ekonomiczne. Kiedy zaczyna brakować młodych pracowników, pracodawcy starają się zachęcić do pozostania aktywnymi zawodowo osoby w wieku przedemerytalnym. Nie dzieje się to jednak automatycznie, ekonomiści zwracają uwagę na liczne kłopoty związane z prowadzeniem tzw. „silver economy” („srebrnej ekonomii”), systemu ekonomicznego ukierunkowanego na wykorzystanie potencjału osób starszych i uwzględniającego ich potrzeby.
W dniach 19 – 20 listopada w Warszawie odbędzie się organizowane przez Helsińską Fundację Praw Człowieka seminarium na temat roli organizacji pozarządowych i związków zawodowych w Polsce w przeciwdziałaniu dyskryminacji ze względu na pochodzenie rasowe lub etniczne, wiek, niepełnosprawność, religię lub wyznanie, orientację seksualną.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez PBS DGA w ramach projektu „Analiza regionalnych rynków pracy województwa pomorskiego” dojrzały wiek bywa poważną przeszkodą dla poszukujących pracy.
Czterdziestoczteroletnia gwiazda mówi otwarcie o starzeniu się i przyznaje, że w jej wieku ciężko doczekać się dobrej roli. Demi Moore żałuje, że Hollywood ma obsesję na punkcie młodych i właśnie dlatego nie ma zbyt wielu dobrych ról dla dojrzałych kobiet, jak ona. Czuje się również urażona faktem, że role dla kobiet starszych to zazwyczaj role matek lub żon.
Amerykańscy seniorzy czują się dyskryminowani ze względu na wiek, pond 60 procent z nich uważa, że rząd nie wystarczająco dba o ich interesy.
Podczas tegorocznego Światowego Dnia Praw Osób Starszych, którego główne obchody odbyły się w Helsinkach, zwrócono uwagę, że osoby starsze nierzadko są szykanowane, spotykają się z nadużyciami fizycznymi i mentalnymi, niedostateczną opieką, etc. Temu zagadnieniu poświecono specjalne seminarium.
„Jeżeli w ciągu dwudziestu lat nie osiągnie się stopnia wyższego niż major, nigdy się go nie zdobędzie.” Zarówno młodzi emerytowani majorzy, jak seniorzy szukający pracy, z pewnością znają to militarne powiedzenie, gdyż często dobrowolnie wycofują się ze ścieżki kariery zawodowej. My radzimy, jak przeciwstawić się dyskryminacji, uprzedzeniom i wszelkim niepisanym zasadom dotyczącym starszych osób aspirujących do wymarzonych stanowisk.
W ostatnim czasie polityka Unii Europejskiej w zakresie przeciwdziałania przejawom dyskryminacji, w tym tej ze względu na wiek, została znacząco rozwinięta. Przestrzeganie zasad równego traktowania uznano za jedno z ważniejszych przedsięwzięć, jakiemu powinny sprostać państwa europejskie.