Co łączy osobę niewidomą, feministkę, osobę starszą, cudzoziemca i homoseksualistę? To osoby, które czują się wyalienowane, w różnym stopniu wykluczone ze społeczeństwa. Ludzie biorący udział w inicjatywie Żywa Biblioteka chcą opowiedzieć o stereotypach, z jakimi spotykają się codziennie i kłopotach, jakie wynikają z tych nieprawdziwych, a powszechnie występujących schematów oceny.
Przedsięwzięcie „Żywa Biblioteka" rusza w Toruniu. Jego organizatorami są tu Stowarzyszenie "Pracownia Różnorodności" oraz Książnica Kopernikańska. 15 października zamiast drukowanych książek, w bibliotece wypożyczyć można będzie... ludzi. Gdzie „poczytać" można taką Książkę? Zaprasza Filia nr 1 Książnicy Kopernikańskiej przy ulicy Jęczmiennej 23.
Penélope Cruz zamierza spędzić jesień życia w rodzinnej Hiszpanii. Aktorka obawia się, że w ogarniętym obsesją na punkcie wieku Hollywood już niebawem nie znajdzie zatrudnienia.
Więź między dziadkami i wnukami uważana jest za niezwykłą. Cechuje ją troska, cierpliwość, wyrozumiałość. Relacje między członkami odległych pokoleń mają wiele zalet. okazuje się, że pomagają też burzyć stereotypy na temat starości.
Polskie Radio okazało się być instytucją, w której miała miejsce ageizm. Jak informuje Gazeta Wyborcza, warszawski sąd rejonowy uznał, że Jerzy Targalski, były wiceprezes Polskiego Radia, dopuścił się dyskryminacji ze względu na wiek, zwalniając z pracy wicedyrektora Informacyjnej Agencji Radiowej.
Dyrektywy przyjęte przez Unię Europejską zabraniają dyskryminacji ze względu na rasę, religię, wiek, niepełnosprawność, płeć i orientację seksualną. Polska, jako kraj członkowski, jest zobowiązana do przestrzegania tego prawa. Jednak zarówno rodzime środowiska walczące z seksizmem, ageizmem, homofobią, etc., jak i Dyrektor Generalny ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Równości Szans przy Komisji Europejskiej uważają, że w Polsce nie wprowadzono odpowiedniego prawa.
Od 1 kwietnia Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego rozpoczyna realizację nowego projektu, którego głównym celem będzie monitoring przestrzegania zasady równego traktowania w ogłoszeniach o pracę.
Życie z osobą starszą pod jednym dachem wzmaga zdenerwowanie u ludzi młodszych i utrwala uprzedzenia dotyczące starszego wieku, podczas gdy praca z seniorami niweluje stereotypy, wynika z badań kanadyjskich naukowców.
Meryl Streep jest przekonana, że w Hollywood dyskryminuje się kobiety ze względu na wiek. Podczas jednej z konferencji prasowych aktorka przyznała, że branża filmowa faworyzuje piękno i młodość.
Z oficjalnych statystyk wynika, że z powodu ageizmu, tj. dyskryminacji ze względu na wiek, ostatnio w Wielkiej Brytanii składano pozwy o odszkodowanie trzykrotnie częściej. Według danych opublikowanych przez Tribunal Service liczba pozwów w 2006 wyniosła 962, w 2007 było ich już 2940.
Dyskryminowanie pracownika ze względu np. na jego płeć czy wiek jest niedopuszczalne. Kodeks pracy zobowiązuje bowiem pracodawcę do równego traktowania wszystkich swoich podwładnych. Szef, który narusza ten obowiązek, nie wskazując przy tym obiektywnych przesłanek swojego postępowania, naraża się na konsekwencje. Wielu ludzi jednak nie zna swoich praw i nie stara się ich egzekwować, częściej rezygnują z pracy niż podejmują walkę z nieuczciwym pracodawcą. Warto wiedzieć, jak dyskryminację definiuje Kodeks pracy i jakie możliwości ma dyskryminowany pracownik.
Pracownik, który nabył prawo do emerytury może spodziewać się, że fakt ten przesądzi o rozwiązaniu z nim stosunku pracy. Co więcej, pracodawca nie jest zobligowany do merytorycznego uzasadnienia podjętej w tej sprawie decyzji. Zdaniem Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, praktyka ta nie jest przejawem dyskryminacji osób starszych.
Po raz piąty rusza kampania „Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji.”, w ramach której kolorowa ciężarówka Komisji Europejskiej przemierza kraje należące do UE. Przedsięwzięcie stanowi element działań Komisji mających na celu uświadomienie obywatelom ich praw chroniących przed dyskryminacją i umożliwiających przeciwstawianie się przejawom niesprawiedliwego zachowania.
{gencode}{/gencode}Już po raz piąty, w ramach akcji „Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji” kolorowa ciężarówka Komisji Europejskiej pojawi się na europejskich drogach. Jest to część działań Komisji, zmierzających do informowania obywateli Unii Europejskiej o ich prawach związanych z przeciwstawianiem się dyskryminacji i promowaniem pozytywnych aspektów różnorodności w miejscu pracy.
Jak wynika z badania przeprowadzonego w czerwcu 2006 roku na reprezentatywnej grupie 26 822 przedstawicieli ówczesnych 25 państw członkowskich UE oraz Bułgarii i Rumunii, w Europie dyskryminacja ze względu wiek jest zjawiskiem częstym. Takiego zdania jest ok. 46% badanych, głównie pochodzących z nowych krajów członkowskich Unii. Spośród obywateli tzw. starych państw członkowskich opinię taką ma ok. 30% badanych.