Po tegorocznej edycji w Toruniu, Poznaniu i Gdańsku czas na Wrocław. Organizatorzy Żywej Biblioteki zapraszają do wrocławskiej Mediateki 11 i 12 czerwca.
Trzymanie się za ręce to domena ludzi młodych i zakochanych. A szkoda, bo to akt manifestacji uczuć, przywiązania i troski. Dzięki temu można zachować także fizyczny kontakt z członkami rodziny, co odgrywa ważną rolę dla pozbycia się poczucia samotności i poprawy ogólnego stanu psychicznego.
W Niemczech ruszyła nietypowa akcja mająca zachęcić do wolontariatu. Starsze panie aranżują sytuację, która pozwala przechodniom sądzić, że potrzebują pomocy, a nieobojętnym proponują zaangażowanie w pracę na rzecz społeczności.
Stereotypy są groźne. Prowadzą do niesprawiedliwego traktowania, stronniczych ocen, uprzedzeń. Są niebezpieczne, bo obniżają jakość życia. Seniorzy szczególnie powinni się przed nimi bronić, piszą redaktorzy kanadyjskiego telegraphjournal.com .
„W światowej literaturze suicydologicznej nie poświęcono dotychczas dostatecznej uwagi problemom samobójstw osób w wieku podeszłym. Wiek starczy obfitujący w problemy medyczne, psychiczne, socjalne i społeczne nie jest wdzięcznym tematem do rozważań" - pisze w swej pracy przeglądowej Marzena Binczycka-Anholcer z Katedry Medycyny Społecznej Akademii Medycznej w Poznaniu im. Karola Marcinkowskiego.
Niski dochód, zły stan zdrowia, dyskryminacja ze względu na wiek czy płeć, niesprawność fizyczna lub umysłowa, bezrobocie, samotność, przemoc, ograniczony dostęp do dóbr i usług, są to wszystko czynniki zwiększające ryzyko ubóstwa i wykluczenia społecznego wśród seniorów. Biorąc pod uwagę, iż pokolenie 65+ jest najszybciej rosnącą grupą wiekowa wśród ludności UE, kraje członkowskie wspólnie z Komisja Europejską powinny aktywnie wykorzystać Europejski Rok 2010 do Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym w celu przeciwdziałania wspomnianym zagrożeniom.
Populacja Unii Europejskiej w wieku produkcyjnym ma zmaleć do roku 2030 o 9% a eksperci przewidują, że spadek dotyczyć będzie także wykwalifikowanej siły roboczej. Nowe badania wskazują, że zwiększenie zatrudnienia wśród starszej części społeczeństwa w wieku produkcyjnym jest sposobem na zrównoważenie skutków starzenia się i redukcji siły roboczej. Naukowcy z Jacobs University w Niemczech i Adecco Institute w Wlk. Brytanii doszli do wniosku, że choć starsi pracownicy stają się mniej "interesujący inwestycyjnie" dla przedsiębiorstw, posiadają w istocie równie duże zdolności doskonalenia swoich umiejętności co ich młodsi koledzy.
Sigourney Weaver nie zgadza się z opinią, że w Hollywood brakuje ról dla aktorek w dojrzałym wieku. 60-letnia gwiazda zapewnia, że nie brakuje jej pracy, a wiek wcale nie stanowi przeszkody w karierze.
Meryl Streep twierdzi, że jej "termin przydatności" już minął. Aktorka nie może uwierzyć, że w wieku 60 lat nadal gra główne role w najważniejszych hollywoodzkich produkcjach.
Demi Moore czuje się dyskryminowana ze względu na wiek. 47-letnia aktorka przyznała, że w przeszłości otrzymywała o wiele więcej ciekawych ofert ról.
Co łączy osobę niewidomą, feministkę, osobę starszą, cudzoziemca i homoseksualistę? To osoby, które czują się wyalienowane, w różnym stopniu wykluczone ze społeczeństwa. Ludzie biorący udział w inicjatywie Żywa Biblioteka chcą opowiedzieć o stereotypach, z jakimi spotykają się codziennie i kłopotach, jakie wynikają z tych nieprawdziwych, a powszechnie występujących schematów oceny.
Przedsięwzięcie „Żywa Biblioteka" rusza w Toruniu. Jego organizatorami są tu Stowarzyszenie "Pracownia Różnorodności" oraz Książnica Kopernikańska. 15 października zamiast drukowanych książek, w bibliotece wypożyczyć można będzie... ludzi. Gdzie „poczytać" można taką Książkę? Zaprasza Filia nr 1 Książnicy Kopernikańskiej przy ulicy Jęczmiennej 23.
Penélope Cruz zamierza spędzić jesień życia w rodzinnej Hiszpanii. Aktorka obawia się, że w ogarniętym obsesją na punkcie wieku Hollywood już niebawem nie znajdzie zatrudnienia.
Więź między dziadkami i wnukami uważana jest za niezwykłą. Cechuje ją troska, cierpliwość, wyrozumiałość. Relacje między członkami odległych pokoleń mają wiele zalet. okazuje się, że pomagają też burzyć stereotypy na temat starości.
Polskie Radio okazało się być instytucją, w której miała miejsce ageizm. Jak informuje Gazeta Wyborcza, warszawski sąd rejonowy uznał, że Jerzy Targalski, były wiceprezes Polskiego Radia, dopuścił się dyskryminacji ze względu na wiek, zwalniając z pracy wicedyrektora Informacyjnej Agencji Radiowej.