Ageizm, czyli dyskryminacja ze względu na wiek, jest nierzadkim zjawiskiem na rynkach pracy na całym świecie. Tym bardziej dojrzali kandydaci i ci już pracujący muszą się starać, by uzyskać, bądź zachować pracę. Aby temu przeciwdziałać, zaczęto wdrażać programy aktywizacji zawodowej dla osób po 50. roku życia i organizować kampanie przeciwdziałające streotypizowaniu starszych pracowników. Sami seniorzy jednak, muszą wykazać się pewnymi cechami i działaniami, które ułatwią im zdobycie upragnionego etatu.
Salma Hayek nie przejmuje się upływem czasu i rywalizacją z młodszymi aktorkami. W odróżnieniu od wielu gwiazd Hollywood, 45-letnia obecjie Hayek podchodzi do kwestii starzenia z dużą dozą dystansu i poczucia humoru.
Jakkolwiek zmienia się nastawienie do pracy i postuluje się dłuższą aktywność zawodową zarówno ze względu na potrzeby ekonomiczne, jak i korzyści dla samych pracowników, młodsze osoby wydają się być niezadowolone z funkcjonowania osób starszych na rynku pracy.
Kim Cattrall czuje się odsunięta na dalszy plan z powodu swojego wieku. 54-letnia aktorka twierdzi, że w Hollywood nie ma miejsca dla artystów po pięćdziesiątce.
Jack Nicholson, Sean Connery i Clint Eastwood wciąż grywają role, w których, mimo swego „słusznego wieku", uwodzą kobiety. Tymczasem kreacje dojrzałych i starszych pań to postaci aseksualne i skupione jedynie na rodzinie. Kobiety nie godzą się na taki wizerunek.
Miriam O'Reilly, prezenterka BBC, została poinformowana przez swoich pracodawców, że powinna „zrobić coś ze swoimi zmarszczkami". Nie zastosowała się do zleceń i dziś jest bez pracy...
To pytanie nurtowało zmarłego niedawno gerontologa, dr. Roberta Butlera. Poszukiwaniu na nie odpowiedzi poświęcił swoje całe zawodowe życie. Wyniki jego badań publikowano w najbardziej prestiżowych magazynach z zakresu medycyny. Dzięki słynnemu lekarzowi wiemy więcej o procesie starzenia się
Jeden z największy belgijskich banków, ING, chce ograniczyć wysokość wypłat z bankomatów dla klientów powyżej sześćdziesiątego roku życia. Przedstawiciele banku tłumaczą, że jest to spowodowane faktem, iż notuje się większą liczbę ataków na seniorów. Organizacje walczące o równość i stowarzyszenia ludzi starszych uznały to za przejaw ageizmu.
Australijska koalicja (która jest w tym kraju opozycją) ma pomysł, jak zwiększyć liczbę dojrzałych Australijczyków na rynku pracy, co - jak argumentują politycy - będzie atutem ekonomicznym, społecznym i kulturowym.
W Nowym Jorku w wieku 83 lat zmarł doktor Robert Butler, twórca terminu „ageizm" (ang. „ageism"), który oznacza dyskryminację ze względu na wiek.
Po tegorocznej edycji w Toruniu, Poznaniu i Gdańsku czas na Wrocław. Organizatorzy Żywej Biblioteki zapraszają do wrocławskiej Mediateki 11 i 12 czerwca.
Trzymanie się za ręce to domena ludzi młodych i zakochanych. A szkoda, bo to akt manifestacji uczuć, przywiązania i troski. Dzięki temu można zachować także fizyczny kontakt z członkami rodziny, co odgrywa ważną rolę dla pozbycia się poczucia samotności i poprawy ogólnego stanu psychicznego.
W Niemczech ruszyła nietypowa akcja mająca zachęcić do wolontariatu. Starsze panie aranżują sytuację, która pozwala przechodniom sądzić, że potrzebują pomocy, a nieobojętnym proponują zaangażowanie w pracę na rzecz społeczności.
Stereotypy są groźne. Prowadzą do niesprawiedliwego traktowania, stronniczych ocen, uprzedzeń. Są niebezpieczne, bo obniżają jakość życia. Seniorzy szczególnie powinni się przed nimi bronić, piszą redaktorzy kanadyjskiego telegraphjournal.com .
„W światowej literaturze suicydologicznej nie poświęcono dotychczas dostatecznej uwagi problemom samobójstw osób w wieku podeszłym. Wiek starczy obfitujący w problemy medyczne, psychiczne, socjalne i społeczne nie jest wdzięcznym tematem do rozważań" - pisze w swej pracy przeglądowej Marzena Binczycka-Anholcer z Katedry Medycyny Społecznej Akademii Medycznej w Poznaniu im. Karola Marcinkowskiego.