Zdarza się, że starsi pracownicy mogą przedwcześnie opuszczać rynek pracy ze względu na negatywne stereotypy dotyczące seniorskiego wieku.
Ageizm prezentowany wobec samych siebie jest bardzo powszechny, a prowadzi do słabszego zdrowia, a nawet skraca życie.
Niemal wszyscy starsi doświadczają jakiejś formy ageizmu w swoim codziennym życiu - czy to oglądając wiadomości i obrazy związane z ageizmem w telewizji lub Internecie, czy spotykając się ludźmi, którzy wykazują negatywne stereotypowe nastawienie wobec seniorów.
Dowcipy o starszych ludziach mogą się wydawać zabawne, ale w świecie, w którym populacja w wieku powyżej 60 lat rośnie szybciej niż wszystkie młodsze grupy wiekowe, ageizm nie powinien dawać powodów do uśmiechu, mówią uczeni z University of Alberta.
Ageizm, czyli dyskryminacja ze względu na wiek, jest powszechny. Na Cornell University pokazano, że poprzez edukację i kontakt międzypokoleniowy można zredukować uprzedzenia i stereotypy związane ze starzeniem się.
Rozbieżność między tym, na ile lat się czujemy, a tym ile chcemy mieć lat, pozwala określić związek między naszymi poglądami na temat starzenia się i zdrowiem.
Badania przeprowadzone przez psychologów pokazały, że młodzi ludzie rzadziej dyskryminują innych ze względu na wiek, gdy zawierają przyjaźnie ze starszymi.
Dyskryminacja ze względu na wiek jest szeroko rozpowszechniona na całym świecie, nowe badania zaś pokazują, że zjawisko to ma istotny negatywny wpływ na życie seniorów.
Rzecznik Praw Obywatelskich ogłosił konkurs na Konkurs RPO na polskie określenie mowy dyskryminującej używanej wobec osób starszych (ang. elderspeak), polegającej na przykład na zwracaniu się do obcych seniorów; „Jak tam zdrówko, babciu”?
1 października po raz dwudziesty siódmy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Tegoroczny temat "Wkraczanie w przyszłość: zwracanie uwagi na talenty, wkład i uczestnictwo osób starszych w społeczeństwie" dotyczy wkładu, jaki seniorzy mogą mieć w życie i rozwój społeczeństw.
Człowiek starszy nie ma wyboru, musi się godzić ze wszystkim – mówi 90-letnia pani Krystyna. Nie może tak być – alarmuje Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich”” i zachęca do zaangażowania się w akcję Godność się nie starzeje!
Dziś przypada Światowy Dzień Praw Osób Starszych. Święto to po raz pierwszy obchodzone było w 2006 roku z inicjatywy Międzynarodowej Organizacji Zapobiegania Przemocy wobec Osób Starszych oraz WHO Światowej Organizacji Zdrowia. Organizatorzy akcji pragną, przez obchodzenie specjalnego dnia poświęconego osobom starszym i ich prawom, zwrócić uwagę seniorów, ich warunki życia i takie zjawiska jak ageizm czy przemoc wobec osób starszych.
Wyjątkowość aktora zaczyna się i kończy na scenie. Poza nią wszyscy jesteśmy takimi samymi ludźmi. Czasem jedynie znana twarz wzbudza poruszenie w sklepie, urzędzie czy metrze..." O pracy w wieku dojrzałym, aktywności i zdrowiu rozmawiamy z aktorką Marią Pakulnis.
Światowa populacja gwałtownie się starzeje, pisze Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization, WHO) i podaje 10 faktów dotyczących tego zagadnienia.
Osoby po 50. roku życia stanowią ponad 20 procent ogółu bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy i liczba ta systematycznie wzrasta – wynika z raportu opracowanego przez Najwyższą Izbę Kontroli. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) wdrożyło program, który ma obniżyć ponoszone przez pracodawców koszty zatrudniania pracowników zbliżających się do wieku emerytalnego.