{gencode}{/gencode}Już po raz piąty, w ramach akcji „Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji” kolorowa ciężarówka Komisji Europejskiej pojawi się na europejskich drogach. Jest to część działań Komisji, zmierzających do informowania obywateli Unii Europejskiej o ich prawach związanych z przeciwstawianiem się dyskryminacji i promowaniem pozytywnych aspektów różnorodności w miejscu pracy.
Jak wynika z badania przeprowadzonego w czerwcu 2006 roku na reprezentatywnej grupie 26 822 przedstawicieli ówczesnych 25 państw członkowskich UE oraz Bułgarii i Rumunii, w Europie dyskryminacja ze względu wiek jest zjawiskiem częstym. Takiego zdania jest ok. 46% badanych, głównie pochodzących z nowych krajów członkowskich Unii. Spośród obywateli tzw. starych państw członkowskich opinię taką ma ok. 30% badanych.
Podczas tegorocznego Światowego Dnia Praw Osób Starszych, którego główne obchody odbyły się w Helsinkach, zwrócono uwagę, że osoby starsze nierzadko są szykanowane, spotykają się z nadużyciami fizycznymi i mentalnymi, niedostateczną opieką, etc. Temu zagadnieniu poświecono specjalne seminarium.
„Jeżeli w ciągu dwudziestu lat nie osiągnie się stopnia wyższego niż major, nigdy się go nie zdobędzie.” Zarówno młodzi emerytowani majorzy, jak seniorzy szukający pracy, z pewnością znają to militarne powiedzenie, gdyż często dobrowolnie wycofują się ze ścieżki kariery zawodowej. My radzimy, jak przeciwstawić się dyskryminacji, uprzedzeniom i wszelkim niepisanym zasadom dotyczącym starszych osób aspirujących do wymarzonych stanowisk.
W ostatnim czasie polityka Unii Europejskiej w zakresie przeciwdziałania przejawom dyskryminacji, w tym tej ze względu na wiek, została znacząco rozwinięta. Przestrzeganie zasad równego traktowania uznano za jedno z ważniejszych przedsięwzięć, jakiemu powinny sprostać państwa europejskie.
Lee Sang-soo, koreański Minister Pracy zapowiedział, że rząd zamierza podjąć działania mające na celu przeciwdziałanie ageizmowi.
Bezrobocie jest jednym z najpoważniejszych problemów polskiego społeczeństwa, grupę mającą największe trudności ze znalezieniem pracy stanowią osoby po 50- tym roku życia. Jak pokazują statystyki odsetek zatrudnionych pomiędzy 55- tym, a 64 -tym rokiem życia wynosi w Polsce 27,2%. Dla porównania w Hiszpanii zatrudnienie znalazło pond 84% tej samej grupy wiekowej.
Starsi ludzie są regularnie dyskryminowani, mają ograniczany dostęp do usług służby zdrowia i generalnie uznani jako osoby bardziej problematyczne. W związku z tym ruszyła kampania mająca na celu zmianę obecnego stanu rzeczy w Irlandii.
Bezdyskusyjnie należy orzec, że seniorzy muszą stawić czoła większej ilości wyzwań przy poszukiwaniu pracy niż ludzie młodzi. Zaawansowanie w latach może jednak stać się sprzymierzeńcem w efektywnym poruszaniu się na rynku pracy. Oto osiem wskazówek pomocnych w wypromowaniu swojej osoby pomimo średniego, bądź starszego wieku:
Monster.com przeprowadził ankietę, z której wynika, że Norwegowie wiodą prym wśród narodów europejskich jako nacja najmniej dyskryminująca pracowników ze względu na wiek. Niemcy natomiast mają najwyższy odsetek jeśli chodzi o ageizm w stosunku kandydatów na pracowników.
Międzynarodowe seminarium poświęcone problemom starzenia się odbyło się niedawno w Yaounde, stolicy Kamerunu. Biorą w nim udział przedstawiciele 13 krajów Afrykańskich oraz Wielkiej Brytanii.
Wiele osób uważa, że firmy nie są chętne, aby zatrudniać starszych pracowników.Ankieta przeprowadzona przez ‘Help The Aged’ wśród 1000 dorosłych wykazała szeroko utarte przekonanie, że zakłady pracy są dotknięte zjawiskiem dyskryminacji pracowników seniorów. Jedna czwarta osób w wieku 55-64 lata nie wierzyła, że będą wciąż kontynuować pracę po 65 roku życia.
Dyskryminacja ze względu na wiek nie będzie możliwa w przemyśle IT ze względu choćby na coraz większe braki kadrowe w tej dziedzinie. Przedsiębiorcy zaczynają odczuwać niedostatek profesjonalistów.
Podczas prezentacji komedii "Diabeł ubiera się u Prady" aktorka Meryl Streep narzekała na brak głównych ról dla kobiet w średnim wieku.
W Wielkiej Brytanii dyskryminacja ze względu na wiek będzie karana. Nielegalnym stanie się pomijanie starszych ludzi podczas rekrutacji do pracy i awansowaniu oraz nieuzasadnione wysyłanie pracowników na emeryturę przed 65 rokiem życia. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 października bieżącego roku.