Związki zwane polifenolami, zawarte w zielonej herbacie, pomagają eliminować wolne rodniki, które mogą powodować nowotwór w wyniku zmian w DNA. Polifenole chronią zdrowe komórki, niszcząc te nowotworowe. Co więcej, wspomagają komórki skóry, odmładzając ją.
Pachnotka zwyczajna (perilla frutescens, japońska nazwa: shiso) pochodzi z Azji - rośnie m. in. w Chinach, Indiach, Japonii i Korei. Olej z nasion zioła, bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 oraz kwasy alfa-linolenowe, jest używany do smażenia oraz jako przyprawa, ale roślina stanowi też substrat w przemyśle lakierniczym. Jeśli chodzi o medycynę tradycyjną, pachnotka jest stosowana głównie dla osłabienia objawów alergii i astmy, a także leczenia chorób układu krążenia.
Wiosna to czas, kiedy jesteśmy najbardziej narażeni na przeziębienia, które często zmuszają nas do pozostania przez kilka dni w domu i zastosowania kuracji antybiotykowej. Bywa, że antybiotyk jest jedynym ratunkiem. Niestety naraża nas na skutki uboczne związane z jego stosowaniem. Jak może wpłynąć na zdrowie naszej jamy ustnej?
Lubczyk, łac. Levisticum officinale, był wykorzystywany w celach leczniczych już średniowieczu. Jest stosowany przy wzdęciach i zaparciach, do wywoływania pocenia, w leczeniu kolek. Poza tym może pomóc w walce z żółtaczką, kamieniami nerkowymi i zapaleniem oskrzeli. Roślina była też stosowana jako lek moczopędny.
Irytująca, bolesna, ze skłonnością do nawrotów. Mowa o afcie, czyli niewielkiej zmianie na błonie śluzowej jamy ustnej, którą wielu z nas miało chociaż raz w życiu.
Bolesne, powierzchowne zmiany błony śluzowej w jamie ustnej czyli afty wbrew pozorom mogą dokuczać nie tylko małym dzieciom, ale także dorosłym. Wprawdzie afty goją się w ciągu kilku dni, ale - zwłaszcza podczas jedzenia - bywają bardzo bolesne.