Rodzina Bruce'a Willisa poinformowała w mediach społecznościowych, że aktor rezygnuje z kariery ze względu na diagnozę afazji, czyli dolegliwości, która zaburza zdolności językowe.
Codzienne słuchanie muzyki poprawia odzyskiwanie zdolności językowych u pacjentów po udarze. Jednak mechanizmy neuronalne leżące u podstaw tego zjawiska są nieznane.
Do mediów trafiła smutna wiadomość, iż Terry Jones znany z komediowej trupy Monty Pythona, walczy z afazją.
Udar mózgu każdego roku dotyka w Polsce około 70 tysięcy osób, w tym prawie połowa pacjentów do końca życia zmaga się z większą lub mniejszą niepełnosprawnością. Jednym z częstych następstw udaru, obok paraliżu, jest afazja, czyli utrata zdolności mowy. Kluczową rolę w powrocie chorego do sprawności odgrywa profesjonalna rehabilitacja.
Mowa odgrywa znaczącą rolę w życiu i funkcjonowaniu człowieka. To jeden z głównych sposobów porozumiewania się, wyrażania swoich spostrzeżeń, opinii, obaw, sądów i opisywania uczuć. Niestety, na skutek różnego rodzaju uszkodzeń neurologicznych, może dojść do jej zaburzenia. W diagnozie i terapii tego typu problemów pomogą specjaliści z dziedziny logopedii – neurologopedzi.
Badania przeprowadzone przez uczonych z Uniwersytetu w Montrealu dowodzą, że mózg osoby w podeszłym wieku, która doświadcza zaburzeń językowych, może odzyskać część swoich zdolności dzięki odpowiedniej terapii.
Śpiew pomaga niektórym pacjentom po udarze, którzy cierpią na afazję, tj. utratę zdolności mówienia lub zaburzenia mowy. Śpiew pomaga ponownie „nauczyć się" mówienia. Jak mówią niemieccy badacze, rytm i powtarzalne frazy związane ze śpiewem piosenek odpowiadają za terapeutyczny efekt.
Cytat wykorzystany w tytule pochodzi z jednej z najbardziej popularnych książek pisarza, "Spóźnieni kochankowie". Analizując biografię i całą twórczość Williama Whartona, dochodzi się do wniosku, że właśnie to motto świetnie go charakteryzuje. Pisze on o wieloaspektowości życia, trudnych decyzjach, reakcjach człowieka na tragedię, ale przede wszystkim o codzienności, która nie musi być szara, ni rutynowa, z której można czerpać pełnymi garściami. Postacie z jego książek świadomie przeżywają to, co ich spotyka i czego są autorami, korzystają z talentów i oddają się pasji, pomimo tego, że nie zawsze jest ona opłacalnym zajęciem.
Zmarł legendarny operator filmowy, dwukrotny laureat nagrody Oscara. Pochodzący ze Szwecji Sven Nykvist od lat chorował na ciężką chorobę – afazję, zmarł mając 83 lata.