Przed nami kolejny, już 15. Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W tym roku każdy zainteresowany będzie mógł zgłosić się o poradę w dniach 22 lutego – 27 lutego 2016 r. Bezpłatna pomoc będzie udzielana między innymi w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w sobotę w godzinach od 10:00 do 13:00 będą w nich pełnione dyżury specjalistów.
Chociaż radca prawny jest zawodem znanym, w Polsce często bywa mylony z zawodem doradcy prawnego, który nie może brać udziału w bezpośrednich sprawach. Tymczasem obecnie uprawnienia radców i adwokatów prawie niczym się nie różnią i radca może nas reprezentować w sprawach majątkowych, rodzinnych i ubezpieczeniowych.
Sprawa w sądzie? Dla kogoś, kto ma mgliste pojęcie o prawie i mało czasu w zanadrzu może być to duży problem, zwłaszcza że takim sytuacjom często towarzyszy stres związany z przeprawą przez gąszcz przepisów i osobistym zaangażowaniem. W takiej sytuacji przydać może się tzw. zastępstwo procesowe. Na czym ono polega? Jak wygląda w praktyce?
Osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły skorzysta z bezpłatnej informacji prawnej lub konsultacji psychologicznych w dniach 25 lutego - 2 marca 2013 Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem.
Polska jest rekordzistą Europy w ograniczaniu dostępu do pracy - obecnie regulacji podlega aż 380 zawodów. Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy ma ułatwić dostęp do 49 zawodów, których wykonywanie wiąże się obecnie z barierami - od administracyjnych po ekonomiczne (kosztowne szkolenia i kursy, egzaminy państwowe). Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło już prace nad następnym projektem ustawy, który ułatwiłby dostęp do kolejnych 180 zawodów.
Zmarł Tadeusz de Virion, polski adwokat, dyplomata, pierwszy po II wojnie światowej niekomunistyczny ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Wielkiej Brytanii. Miał 84 lata.
W sobotę, 15 maja 2010 r. w godzinach 9 -15 ponad 800 adwokatów i aplikantów adwokackich we wszystkich województwach będzie udzielało bezpłatnych porad. Organizatorzy szczególnie zapraszają osoby w trudnej sytuacji materialnej lub rodzinnej.
Jak obliczyć koszty rozwodowe, znaleźć kompetentnych ekspertów zajmujących się separacją i rozwodem, korzystnie złożyć pozew rozwodowy przez Internet, bezpłatnie uzyskać poradę jak i wyczerpujące informacje? odpowiedzi na te pytania możemy poszukać na jednym z portali rozwodowych.
W sobotę, 3 października, adwokaci w całej Polsce będą udzielali bezpłatnych porad prawnych osobom najbardziej potrzebującym.
Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało raport z badania opinii publicznej poświęconego m.in. ocenie wizerunku wymiaru sprawiedliwości. Z badania wynika, że niemal połowa Polaków (44%) wystawiło mu negatywne oceny.
Kiedy już zdecydujesz się na rozwód, trudnym może być planowanie kolejnych kroków. Oto kilka propozycji, jak przetrwać ten trudny czas, czasem oczywistych, a jednak rzadko artykułowanych.
Jeżeli zostanie uchwalony rządowy projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, wówczas w życie wejdą zapisy, które mówią o bezpłatnej pomocy prawnej dla najbiedniejszych Polaków. Z tego typu pomocy skorzystać będzie mogło rocznie około 300 - 400 tysięcy osób - podaje "Dziennik Polski".