Zespół deficytu uwagi/nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) jest zazwyczaj uważany za chorobę wieku dziecięcego. Jednak coraz więcej dorosłych zdaje sobie sprawę, że ich problemy z uwagą, koncentracją i niepokojem mogą być w rzeczywistości niezdiagnozowanym ADHD.
Osoby dorosłe z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej (attention-deficit/hyperactivity disorder, ADHD) są prawie trzy razy bardziej narażone na demencję niż ludzie bez tego zaburzenia.
Dorosłe osoby z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) znacznie częściej zmagają się z zaburzeniem znanym jako zbieractwo, które może mieć poważny wpływ na jakość ich życia.
Jogini i wyznawcy buddyzmu od dawna są przekonani, że medytacja i praktyki skupione na oddechu, takie jak pranayama, wzmacniają naszą zdolność skupienia się na zadaniach. Na Trinity College w Dublinie wyjaśniono neurofizjologiczny związek między oddychaniem a zdolnością koncentracji.
Jak się wydaje, stany takie jak zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), choroba afektywna dwubiegunowa, a nawet zachowania agresywne mogą być powiązane ze ilością cukru w diecie i mieć podłoże ewolucyjne.
Kiedy zwiększa się masa ciała, we wszystkich regionach mózgu słabnie aktywność i przepływ krwi, wynika z badań opublikowanych w Journal of Alzheimer's Disease.
Wiele się mówi o biologicznych przyczynach agresji, jednak nadal w bardzo ograniczonym stopniu rozumiemy mechanizmy leżące u jej podstaw.
W ostatnim czasie dość często diagnozuje się u dzieci ADHD lub ADD. Jednakże nie tylko maluchy (i młodzież) z tymi zaburzeniami doświadczają problemów z koncentracją. Zobaz, jak pomóc dziecku w skupieniu uwagi.
Dziecko z ADHD (zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) to większe wyzwanie dla całej rodziny. Mamy jednak dobre wieści - dolegliwość nie musi przeszkodzić twojemu wnukowi w wybitnych osiągnięciach. Wielu ludzi ze świata nauki i sportu, którzy odnieśli niebywałe sukcesy, także zmagało się z ADHD.
Na zaburzenia psychiczne cierpi 165 milionów Europejczyków. Z szacunków wynika, że liczba pacjentów ma wzrastać...
W porównaniu do dzieci młodszych ojców, latorośle starszych mężczyzn są znacznie bardziej narażone na szereg zaburzeń psychicznych, wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie JAMA Psychiatry.
Ciągle się spóźniasz? Nawet na ważnych uroczystościach nie możesz pojawić się na czas? Być może nie jest to wina braku zorganizowania, lecz zaburzenia, którego nie jesteś w stanie kontrolować.
Amerykański psychiatra, Leon Eisenberg, nazywany „naukowym ojcem ADHD" przyznał w swoim ostatnim wywiadzie, że „ADHD jest najlepszym przykładem fikcyjnej choroby".
Choroby psychiczne odznaczają się pewnymi cyklami rozwoju związanym z porami roku. Są powszechniejsze i intensywniejsze zimą, „odpuszczają' zaś wiosną, wynika z badań przeprowadzonych dzięki Google.
Modafinil, środek stosowany dotychczas na narkolepsję, może okazać się preparatem, który zrewolucjonizuje dotychczasowy sposób życia. Lek pozwala ludziom funkcjonować ograniczając ilość snu do zaledwie dwóch godzin na dobę.