Szacuje się, że zespół jelita drażliwego jest rozpoznawany u około 20% ludzi, w większości u kobiet. Jak rozpoznać ZJD? Jakie są jego przyczyny? Czym leczyć?
Stres i zaniepokojenie zwiększają ryzyko zachorowania na zespół jelita drażliwego (Irritable Bowel Syndrome - IBS).
Czy czujesz, że twój brzuch jest rozciągnięty, odczuwasz dyskomfort, a nawet ból pleców? Wiele osób doświadcza tego niemiłego uczucia od czasu do czasu, ale dla niektórych może być to problem znacznie poważniejszy.
Oprócz dokonania zmian w stylu życia, takich jak przyjęcie specjalnej diety i poddawanie się technikom redukcji stresu, eksperci polecają również hipnoterapię i probiotyki jako metody złagodzenia objawów zespołu jelita drażliwego (irritable bowel syndrome - IBS).
Cierpisz z powodu zespołu jelita drażliwego (Irritable Bowel Syndrome - IBS)? Wyrzuć otręby i spróbuj błonnika rozpuszczalnego, radzą duńscy naukowcy.
Zespół przewlekłego zmęczenia to dolegliwość utrudniająca życie, dodatkowym problemem jest fakt, iż nie znając dokładnego podłoża choroby trudno ją skutecznie leczyć. Brytyjscy naukowcy odkryli, że przewlekłe zmęczenie może mieć związek z infekcją wirusem atakującym układ pokarmowy.
Zespół jelita drażliwego to przewlekłe schorzenie o charakterze czynnościowym, trwającym przez co najmniej trzy miesiące i charakteryzujący się zaburzeniami w pracy jelit, których najbardziej stałymi objawami są bóle brzucha, towarzyszące im zaburzenia w oddawaniu stolca oraz wzdęcia.