Zdrowie seksualne jest ściśle związane ze zdrowiem psychicznym. Seksualność to sfera doznań cielesnych oraz związanych z nimi emocji, myśli, zachowań. Zdrowie seksualne zależy od naszej samooceny, tego czy akceptujemy siebie, czy świadomi jesteśmy tego, co przeżywamy, czego pragniemy. Zależy też od tego, czy potrafimy komunikować nasze potrzeby partnerowi, dostrzegając jednocześnie, czego on potrzebuje. W ten, między innymi, sposób zdrowie psychiczne łączy się ze zdrowiem seksualnym, a problemy dotyczące jednego z nich oddziałują na drugie.
Jak to się dzieje, że określone produkty zyskały sławę „wyzwalaczy" seksualnej energii? Skąd w jedzeniu „moc" podnoszenia libido? Oto kilka informacji i powszechnych na ten temat przekonań.
Zdarza się, że trudno zachęcić mężczyzn do większej dbałości o sylwetkę, ponieważ zazwyczaj nie podlegają tak restrykcyjnym ocenom wizerunkowym, jak kobiety. Jeśli niedostatecznie przeraża otyłych panów znaczne ryzyko chorób śmiertelnych, przedwczesnych zgonów i pogorszenia jakości życia, najnowsze badania mogą być bardziej skuteczne: australijscy uczeni wykazali, że utrata kilku kilogramów może nie tylko zmniejszyć problemy urologiczne, ale także odwrócić problemy zaistniałe w sferze intymnej.
Problemy seksualne mężczyzn mogą mieć różne podłoże, dlatego nie ma jednej recepty na wszystkie bolączki. Tu jednak skupimy się przede wszystkim na domowych metodach, które każda para może spróbować we własnej sypialni.
Każdy mężczyzna (zwłaszcza po 40 roku życia) powinien przynajmniej raz w roku wykonać podstawowe badania lekarskie, czyli odwiedzić swojego lekarza pierwszego kontaktu, zmierzyć ciśnienie oraz poziom cukru i cholesterolu we krwi. Można o tym myśleć jak o corocznym przeglądzie technicznym samochodu, bez którego dobry kierowca nie rusza w dłuższą trasę.
Erekcja (zwana także wzwodem) to w uproszczeniu stan, w którym penis, na skutek zwiększonego napływu krwi do naczyń krwionośnych, twardnieje na tyle, by móc dokonać penetracji. Niestety, częstokroć zdarza się, że mężczyźni skarżą się na różnego rodzaju problemy ze wzwodem. Ponadto zazwyczaj wstydzą się przyznać, że taki problem jest ich udziałem, (chociaż przyczyna i rozwiązanie tego problemu mogą być prostsze niż im się wydaje) i zaburzenia często się pogłębiają.
Dojrzali mężczyźni częściej niż młodsi panowie sięgają po leki przeciwbólowe i doświadczają problemów seksualnych, być może te dwie sprawy są ze sobą powiązane.
U większości mężczyzn po czterdziestce zaczynają się pojawiać zmiany hormonalne i to może powodować początek objawów przerostu prostaty lub łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (Benign Prostatic Hyperplasia, BPH). BPH nie jest zagrożeniem dla życia, ale powoduje wiele dolegliwości i może prowadzić do poważniejszych chorób, takich jak rak nerek i rak prostaty.
Cukrzyca może mieć negatywny wpływ na życie seksualne, wynika z nowych badań.
Trudności w utrzymaniu erekcji powinny być ostrzeżeniem, bowiem mogą stanowić symptom dla wielu potencjalnie śmiertelnych problemów zdrowotnych, twierdzą badacze.
Zaburzenia erekcji definiuje się jako „stałą niezdolność do osiągania i utrzymania wzwodu członka uniemożliwiającą prowadzenie satysfakcjonującego współżycia płciowego”. Zaburzenia pojawiają się, gdy krew ma utrudniony dopływ do członka lub kiedy ilość krwi dopływająca do organu jest niewystarczająca do utrzymania go w stanie erekcji.
W Polsce wystartowała kampania społeczna "Nie szukaj wymówek, porozmawiaj z lekarzem", której celem jest podnoszenie świadomości mężczyzn na temat zaburzeń erekcji, ze szczególnym podkreśleniem wagi zwrócenia się o pomoc do lekarza przy tego rodzaju problemach. Kampania ma zasięg międzynarodowy. Opiera się na trzech głównych filarach: kampanii reklamowej, stronie internetowej oraz działaniach edukacyjnych prowadzonych w poradniach i placówkach specjalistycznych.
Stereotypy pomagają żyć - ułatwiają ogląd rzeczywistości. Ale mogą być bardzo szkodliwe, zwłaszcza wtedy, gdy z ich powodu jesteśmy niesprawiedliwie traktowani albo gdy wręcz mają wpływ na zdrowie...
Nowe badania z udziałem osób starszych dowiodły, że w przypadku mężczyzn dobrym pomysłem jest powierzenie innym swoich seksualnych problemów - to zmniejsza u nich stres i przygnębienie. Co zaskakujące - u pań takie rozmowy okazują się nie mieć charakteru terapeutycznego.
Oto nowa porada dla dojrzałych mężczyzn, którzy chcą zachować funkcje seksualne swego ciała: uprawiajcie seks, róbcie to często - rekomendują naukowcy.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca