Koniec z tradycyjnymi, papierowymi zwolnieniami lekarskimi. Od przyszłego roku zastąpią je e-zwolnienia, czyli zaświadczenia przekazywane do ZUS i pracodawcy drogą elektroniczną.
Od początku roku lekarze mogą wystawiać pacjentom elektroniczne zwolnienia lekarskie. Tradycyjne druki L4 być honorowane tylko do końca 2017 r. E-zwolnienia są przesyłane do ZUS i pracodawców drogą elektroniczną bezpośrednio z gabinetów lekarskich. Zmiana ma usprawnić obieg dokumentów, uprościć procedury oraz oszczędzić pacjentom i lekarzom czasu, który tracili na własnoręczne przekazywanie druków.
Tylko 7 procent Polaków, którzy wkrótce przejdą na emeryturę, jest przekonanych, że otrzymywane świadczenia zapewnią im dotychczasowy standard życia.
Ostatni tydzień, w którym można zdeklarować czy chcemy pobierać emeryturę tylko z ZUS czy również z OFE. Od tygodni kwestia tego wyboru budzi emocje i jest tematem licznych porad, zarówno ekonomistów jak i „zwykłych” ludzi. Tymczasem okazuje się, że wybór może wcale nie mieć wpływu na wysokość naszego przyszłego świadczenia.
Jak dokonać wyboru, czy moja decyzja jest ostateczna, jak wyliczona zostanie moja emerytura? Przed ostatecznym terminem decyzji o pozostawieniu części składki emerytalnej w OFE lub przeniesieniu jej do ZUS, odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące emerytur.
Pracujący Polacy mają coraz mniej czasu na podjęcie decyzji, czy składkę emerytalną przekazywać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy Otwartych Funduszy Emerytalnych. Na dokonanie wyboru ubezpieczony ma czas do końca lipca. Wielu rozważa swoją decyzję pod kątem wysokości świadczenia otrzymywanego na starość. Jednak, jak zaznaczają eksperci — bez względu na wybór — na godną emeryturę, nie ma co liczyć.
Do końca kwietnia każda osoba osiągająca w ubiegłym roku dochody ma obowiązek rozliczyć podatek osobisty, czyli popularnie nazywany PIT. Obowiązek ten dotyczy również emerytów czy rencistów. W większości przypadków rozliczenia takiego dokonuje organ rentowy, czyli ZUS albo KRUS, jednak nie zawsze. W pewnych sytuacjach emeryt czy rencista musi się rozliczyć samodzielnie, w niektórych zaś przypadkach może okazać się to nawet opłacalne, bowiem prawo pozwala na skorzystanie z ulg podatkowych i uzyskanie zwrotu części lub nawet całości zapłaconego podatku.
Zgodnie z najnowszą ustawą, od początku kwietnia do końca lipca, przyszli emeryci będą musieli wybrać między dwoma wariantami przechowywania składek emerytalnych. Będą mogli przekazać wszystkiego pieniądze do ZUS lub rozdzielić je między państwowego ubezpieczyciela a OFE. Deklarację w tej sprawie warto uzależnić od wysokości wynagrodzenia oraz czasu, jaki pozostał nam do przejścia na emeryturę – radzi Expander.
Chciałbym zmienić OFE, w którym obecnie odkładane są moje oszczędności. Widziałem zestawienie wyników, w którym mój fundusz był w samym ogonku. Wiem, że po zmianach wprowadzonych przez rząd, będę miał taką możliwość. Jak mogę to zrobić?
Jeśli kilka lat temu otrzymałeś z ZUS informację o zawieszeniu wypłaty emerytury z powodu nierozwiązania umowy o pracę, możesz ubiegać się o zwrot niewypłaconych wówczas środków. Tym razem ZUS nie prześle żadnych informacji na temat przysługującego Ci prawa do ubiegania się o pieniądze.
Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ZUS musi oddać - z odsetkami i waloryzacją - emerytury tym osobom, którym odebrał je w październiku 2011 roku, w wyniku wprowadzenia przepisu zakazującego łączenia emerytury i pracy.
Wraz z waloryzacją rent i emerytur rosną także dodatki do świadczeń. Przedstawiamy ich zestawienie wraz z kwotami.
Marcowa waloryzacja rent i emerytur podniesie je o 1,6% dotychczasowego świadczenia brutto. Osoby z niskimi rentami czy emeryturami praktycznie nie odczują podwyżki - otrzymają kilkanaście złotych brutto więcej. Przedstawiamy wyliczenia, o ile wzrosną świadczenia dla poszczególnych przedziałów wysokości dotychczasowych rent i emerytur.
Ustawa regulująca zasady wypłat emerytur ze środków zgromadzonych w OFE wprowadziła okres przejściowy od 1 lutego 2014 r. do 30 października 2014 r., w którym dla potrzeb emerytalnych określono mechanizm przekazania całości środków zgromadzonych w OFE do ZUS. Przepisy te opisują zasady, na jakich członkowie OFE będą przechodzili na okresową emeryturę kapitałową i jak będzie ona obliczana i wypłacana, na emeryturę w wysokości przysługującej z tytułu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego dla mężczyzny oraz w jaki sposób będą obliczane emerytury częściowe przysługujące członkom OFE.
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę reformującą system emerytalny, w tym głównie zasady funkcjonowania otwartych funduszy emerytalnych. Jednocześnie prezydent zdecydował o przesłaniu ustawy do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca