Po rodzicach nowonarodzonych dzieci przyszedł czas na emerytów i rencistów. Tym razem to najbiedniejsi z nich mają od państwa dostać jednorazowy prezent w wysokości kilkuset złotych. Na systemowe zmiany, które mogłyby trwale pomóc najuboższym seniorom, na razie się nie zanosi.
Anna Kalata, minister pracy i polityki społecznej, zapowiedziała, że będzie można zrezygnować z Otwartych Funduszy Emerytalnych i powrócić do systemu oferowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pani minister zapowiedziała jednak, że dotyczy to osób, którym uczestnictwo w OFE zabiera możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę.
Szef Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Marek Kuchciński twierdzi, że uzgodniono już zasady zmiany waloryzacji rent i emerytur, poczekać trzeba natomiast na decyzję rządu i wyliczenia ministra finansów.
Mimo że dotychczasowa informatyzacja ZUS-u pochłonęła już blisko 2 mld zł, bazy danych ubezpieczyciela nadal są dziurawe niczym ser szwajcarski. Skutek? Setki pacjentów z utrudnionym dostępem do opieki medycznej oraz NFZ niesłusznie wstrzymujący przychodniom i szpitalom refundację tysięcy złotych kosztów leczenia.
Budynek łódzkiego ZUS był w zeszłym tygodniu oblężony przez kilka godzin przez emerytów i rencistów. Oddział ZUS udziełał bezpłatnych porad dotyczących rent i emerytur.
Do polskich sądów i oddziałów ZUS wpływają tysiące pozwów wystosowanych przez emerytów i rencistów domagających się wyrównania wypłacanych im świadczeń od dnia przyznania zaniżonej emerytury.
Świadczenia dla emerytów i rencistów, którzy prowadzą działalność w wyniku, której osiągają przychód mogą ulec zmniejszeniu lub zawieszeniu. Postanowienie to nie dotyczy między innymi rent inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową.
Stare zasady przechodzenia na wcześniejszą emeryturę wygasają 31 grudnia 2006 r. Dla osób, które pracowały w warunkach szczególnych, a których kariera zawodowa skończy się wcześniej, rząd przygotował rozwiązanie w postaci emerytur pomostowych lub rekompensat.
Emerytka Zofia Suliga doszła do wniosku, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych i sądy nie tylko nie wspierają osób starszych, pobierających świadczenia, ale wręcz utrudniają im egzekwowanie ustawowo zagwarantowanych pieniędzy. 69 kobieta apeluje do wszystkich pokrzywdzonych przez ZUS aby protestowali przeciw takim działaniom - informuje Expres Ilustrowany.
Niektóre osoby, pobierające wcześniej rentę, a teraz przechodzące na emeryturę, mają w wyniku działania pracowników ZUS świadczenia zaniżone nawet o kilkaset złotych - informuje "Życie Warszawy".
"Gazeta Prawna" przedstawiła analizę, która dowodzi, że w przepisach dotyczących wypłacania przez ZUS emerytur i rent występuje luka prawna. Na wysokości emerytury stracić może kilkadziesiąt tysięcy osób.
Zakłady Ubezpieczeń Społecznych będą wydawać emerytom i rencistom specjalne zaświadczenia potwierdzające objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym zgłoszonych przez świadczeniobiorcę członków rodziny.
Po rozwodzie członkowie OFE często pozbawiają współmałżonków należnych im pieniędzy, zaś w skrajnym przypadku niepracujący małżonek może zostać na starość bez środków do życia. Resort pracy rozważa zmiany w obowiązujących przepisach, mające ułatwić rozwodzącym się małżonkom dochodzenie swoich praw.
Premier apeluje do pracowników służby zdrowia o przerwanie protestów. Rada Ministrów przyjęła program naprawy ochrony zdrowia. Od 1 stycznia 2007 roku nakłady na system opieki zdrowotnej mają wzrosnąć o 5 mld zł.
56-letni Mieczysław Otręba przepracował 35 lat, z tego 22 w ciężkich warunkach, jako kierowca ciężkiego sprzętu. Gdy zachorował na raka ZUS odmówił przyznania mu renty, gdyż w chwili zdiagnozowania choroby był na zasiłku przedemerytalnym.