Podczas Międzynarodowego Dnia Osób Starszych - 1 października - w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zostanie zorganizowany Dzień Seniora. Osoby starsze będą mogły skorzystać w tym dniu z porad specjalistów ZUS, uczestniczyć w forum ekspertów, jak również otrzymać specjalnie przygotowane materiały informacyjne.
Decyzja Trybunału Konstytucyjnego nakłada na ZUS obowiązek wypłacenia odsetek od świadczeń, w sprawie wypłaty których toczyło się postępowanie sądowe.
„Metro” opisało sprawę, z której wynika, że według urzędników samotnym podopiecznym domów opieki, mimo iż płacili składki ZUS, należy się taki pogrzeb, jak osobom bezdomnym.
Z badań Głównego Urzędu Statystycznego pt. „Przejście z pracy na emeryturę” wynika, że prawie 43 procent Polaków w wieku 50- 69 lat pobiera emeryturę. Jednocześnie co trzeci Polak z tej grupy wiekowej deklaruje, że chciałby pracować jak najdłużej. Badanie przeprowadzono w 2006 roku na grupie 6,36 mln osób, co stanowiło 74,4 proc. wszystkich obywateli w tym wieku.
Paweł Wypych, nowy szef Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zapowiada zmiany w kierowanej przez niego instytucji - donosi "Puls Biznesu". Prezes Wypych chce zmniejszyć liczbę departamentów i oddziałów ZUS, wydłużyć godziny pracy oraz sięgnąć po pieniądze unijne, którymi zamierza sfinansować inwestycje informatyczne.
Polacy chcą dłużej pracować-wynika z badań GUS. To dobrze, twierdzą specjaliści, zwłaszcza dla tych, którzy emerytury pobierać będą według zasad z 1999 roku.
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom ekipy rządzącej (konkretnie - Ministerstwa Pracy), ZUS nie będzie chciał zarządzać II filarem. Jak zapowiedział nowy prezes ZUS, Paweł Wypych, zakład ma ważniejsze zadania niż zarządzanie emeryturami z otwartych funduszy emerytalnych.
Jak podaje Departament Ubezpieczeń Społecznych kobiety urodzone po 31 stycznia 1948 roku, które nie osiągnęły ustawowego wieku emerytalnego mogą przejść na wcześniejszą emeryturę po osiągnięciu 55 lat, jeżeli posiadają co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo jeżeli posiadają co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy.
Jak podaje Gazeta Wyborcza, Zakład Ubezpieczeń Społecznych postanowił obciążyc kosztami emerytów, którzy dopominali się o wyrównanie zaniżonych świadczeń. Jedna z mieszkanek warszawskiej Pragi, otrzymująca świadczenie w wysokości 909 zł, dowiedziała się, że ma prawo do ubiegania się o wyrównanie emerytury za kilka lat. Kobieta wysłała do ZUS odpowiedni druk, po miesiącu zaś otrzymała odpowiedź, iż nie tylko nie otrzyma żądanego wyrównania, ale powinna zapłacić 60 złotych prawnikowi ZUS za przeczytanie jej pisma.
Jak podaje Gazeta Wyborcza, Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie miał coraz poważniejsze kłopoty związane z wypłatami emerytur. Obecnie budżet państwa dopłaca do wypłaty tych świadczeń około 20 miliardów złotych, w latach 2025- 2050, kiedy sytuacja ma być najtrudniejsza, będzie trzeba znaleźć nawet 100 miliardów złotych.
18 kwietnia wicepremier Ludwik Dorn ma zaprezentować rządowy pomysł na wypłatę świadczeń emerytalnych z OFE. Projekt przewiduje trzy sposoby wypłaty: indywidualny, małżeński i z gwarancją. Emerytury mają być wypłacane przez publiczne i prywatne zakłady emerytalne, które będą wybierane przez emerytów.
W wyniku nowego sposobu rewaloryzacji rent i emerytur w przyszłym roku świadczenia te wzrosną o około 5% w stosunku do roku bieżącego.
Na konferencji prasowej premier Jarosław Kaczyński potwierdził, że od 2008 roku nastąpi restytucja corocznej waloryzacji rent i emerytur. „Były pewne wątpliwości, ale sytuacja gospodarcza jest dobra, chcemy reformować finanse publiczne, ale o tym będę mówił w przyszłym tygodniu. Po uzgodnieniu z premier Gilowską zapadła decyzja, że ta waloryzacja zostaje przywrócona”, powiedział szef rządu.
Zgodnie z założeniami reformy emerytalnej od przyszłego roku mają być wypłacane wcześniejsze emerytury. Najprawdopodobniej tak się jednak nie stanie, gdyż nie zostały opracowane żadne zasady wypłacania pieniędzy. Konieczne jest też uruchomienie systemów informatycznych, opracowanie i przetestowanie ich zajmie, co najmniej 1, 5 roku.
Komisja Nadzoru Finansowego uznała, złamano by zapisy reformy emerytalnej, gdyby ZUS zaczął zarządzać środkami przechowywanymi w otwartych funduszach emerytalnych będących II filarem systemu ubezpieczeń społecznych.