W przypadku, gdy strajk pocztowców zostanie przedłużony, osoby oczekujące na świadczenie doręczane zwykle przez listonosza mogą się rozczarować... Nie ma też co liczyć na odszkodowanie, prawo pocztowe tego nie przewiduje. Jest jednak nadzieja – ZUS obiecuje zadbać o świadczeniobiorców.
1 kwietnia Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną Haliny S. dotyczącą sposobu obliczania emerytury.
Około 3,5 miliona Polaków jeszcze nie ma ustalonego kapitału początkowego. O ustalenie kapitału można zwrócić się w dowolnym momencie, również tuż przed przejściem na emeryturę. Nie warto jednak zwlekać.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca osoby korzystające ze świadczeń emerytalnych, rentowych oraz zasiłków przedemerytalnych do otwierania rachunków w bankach. Ta niedroga, a niekiedy nawet nieodpłatna usługa skraca czas oczekiwania na świadczenie i przyspiesza możliwość skorzystania ze środków. Ponadto podnosi bezpieczeństwo w uzyskaniu wypłaty. Najważniejsze jest jednak to, że środki gromadzone na rachunkach bankowych procentują.
Zdecydowana większość Polaków nie myśli o przyszłej emeryturze – liczymy na to, że w „jesieni życia” wystarczą nam środki wypłacane przez ZUS i OFE. Niestety, jak pokazują najnowsze wyliczenia Komisji Nadzoru Finansowego, emerytura z OFE i PZU wyniesie zaledwie 50 – 60% średniego wynagrodzenia – informuje dziennik Polska.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłanie rocznych rozliczeń podatkowych do emerytów, rencistów i innych świadczeniobiorców. Do 29 lutego formularze PIT za 2007 r. trafią do blisko 9 milionów osób.
Emeryci i renciści, którzy dorabiają do swoich świadczeń, do końca lutego powinni powiadomić ZUS o osiągniętych przez siebie przychodach w 2007 r.Przychody rozlicza się na podstawie zaświadczenia od pracodawcy zatrudniającego emeryta/rencistę. Osoby opłacające składki same za siebie (np. prowadzące działalność gospodarczą) zobowiązane są do przedstawienia oświadczenia o wysokości przychodu. Zaświadczenie należy dostarczyć do oddziału ZUS, który wypłaca emeryturę lub rentę.
Decyzje o przyznaniu emerytury wydają organy rentowe właściwe ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie. Postępowanie o przyznanie emerytury rozpoczyna się po złożeniu wniosku zainteresowanego. Ubezpieczeni urodzeni po 31 grudnia 1948 r. zobowiązani są do osobistego złożenia wniosku, osoby urodzone przed tą datą mogą to zrobić za pośrednictwem płatnika składek.
W MPiPS powstał projekt zmiany ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Pozwala on mężczyznom na przechodzenie na wcześniejszą emeryturę, odbiera świadczenia, do których prawo zostało nabyte w wyniku przestępstwa, wydłuża okres, w jakim można domagać się od ZUS zwrotu nienależnie opłaconych składek i proponuje nowy sposób szacowania przyszłej emerytury.
Trybunał Konstytucyjny w październiku orzekł, że art. 29 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie, w jakim nie przyznaje prawa do emerytury w obniżonym wieku emerytalnym mężczyźnie, który osiągnął wiek 60 lat i co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy, jest niezgodny z Konstytucją RP.
Prawie połowa badanych (47 proc.) jest niezadowolona z funkcjonowania polskiego systemu ubezpieczeń emerytalnych, natomiast nieco więcej niż jedna czwarta (28 proc.) wyraża zadowolenie. Im starsi są ankietowani, tym częściej deklarują zadowolenie. Co czwarty Polak (25 proc.) nie ma jednak wyrobionej opinii na temat działania systemu emerytalnego. To wyniki najnowszego badania CBOS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił automatyczny, telefoniczny system informacyjny IVR. System ten jest czynny przez 24 godziny na dobę i we wszystkie dni w roku. Umożliwia uzyskanie aktualnych informacji dotyczących na przykład wysokości świadczeń i składek, zmian w systemie ubezpieczeń społecznych, koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Przeważająca większość osób biorących udział we wrześniowym badaniu CBOS (80 proc.) uważa, że obowiązujące obecnie rozwiązanie, w myśl którego kobiety osiągają wiek emerytalny wcześniej niż mężczyźni, jest sprawiedliwe. Większość Polaków uważa, że w ogóle na emeryturę powinno się odchodzić wcześniej niż obecnie. Prawie trzy czwarte ankietowanych (72 proc.) jest zdania, że kobiety powinny przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat lub wcześniej, a jedna piąta (21 proc.) uważa, że – tak jak dotychczas – w wieku 60 lat. Zaledwie 4 proc. respondentów akceptuje ewentualne podwyższenie wieku emerytalnego dla pań.
Jak wynika z październikowego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej większość Polaków (89%) sądzi, że w przyszłości będzie w stanie utrzymać się z emerytury. Dużo mniejszymi optymistami są obecni renciści i osoby niepracujące zawodowo – w tej grupie taki pogląd wyznaje odpowiednio 58 i 63% ankietowanych.
I ty zostaniesz emerytem – ile może wynieść emerytura z ZUS i OFE? Co zrobić, żeby mieć więcej? Polacy nie wiedzą, jakiej wysokości świadczenia otrzymywać będą na emeryturze. Ich obliczenie chce ułatwić ING Nationale-Nederlanden, prezentując kalkulator emerytury.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca