Obowiązująca od kilku tygodni ustawa o emeryturach pomostowych wprowadziła rekompensaty dla osób, które przepracowały co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, ale nie nabyły z tego tytułu prawa do wcześniejszej emerytury.
Ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych wprowadziła rekompensaty dla osób, które pracowały przez co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, ale nie nabyły z tego tytułu prawa do wcześniejszej emerytury. Rekompensata nie jest samoistnym świadczeniem pieniężnym. Stanowi ona dodatek do kapitału początkowego i łącznie z tym kapitałem podlega waloryzacjom, a w efekcie powiększy podstawę obliczenia emerytury. Wysokość rekompensaty będzie wykazana w decyzji ustalającej wysokość emerytury.
Niedawno pisaliśmy o tym, że bułgarscy dziadkowie dostają od państwa pensję za opiekę nad własnymi wnukami. Polskie władze także rozpatrują możliwość podobnych rozwiązań wobec kryzysu finansowego zniechęcającego młodych ludzi do posiadania dzieci i innych czynników powstrzymujących wzrost dzietności w naszym kraju.
Zima, mróz albo roztopy – niechętnie wychodzimy w taką pogodę z domu. Zwykle jednak musimy pofatygować się osobiście w sprawach urzędowych. Na szczęście nowe technologie dają nowe możliwości – warto sprawdzić, czy nasza obecność w tym przypadku w ZUS jest konieczna, może wystarczy telefon i Internet albo krótki spacer na pobliska pocztę.
Zgodnie z obowiązującymi od 8 stycznia przepisami osoba, która pobiera jednocześnie emeryturę i pensję, przy rozwiązywaniu umowy może nie otrzymać gwarantowanej przez kodeks pracy odprawy. Zdaniem ekspertów, aby każdy emeryt miał gwarancję jej otrzymania, konieczna jest nowelizacja prawa – pisze Gazeta Prawna.
Prezydent Lech Kaczyński zawetował ustawę o funduszach dożywotnich emerytur kapitałowych i odesłał ją do ponownego rozpatrzenia przez Sejm. W uzasadnieniu weta Lech Kaczyński podkreślił, że brakuje w niej rozwiązań zapewniających należytą ochronę interesów emerytów, m.in. przed negatywnymi zmianami gospodarczymi oraz potencjalnymi kryzysami finansowymi.
Zgodnie z artykułem 2 nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy już wkrótce pracodawcy będą płacili tylko za pierwsze 14 dni choroby pracowników, którzy ukończyli 50 lat. Od 15 dnia zasiłek chorobowy wypłaci ZUS – pisze Gazeta Prawna.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Bydgoszczy zamierza przystąpić do zgłoszenia projektu finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt ten zakłada objęcie wsparciem osoby nieaktywne zawodowo powyżej 45. roku życia oraz absolwentów szkół do 25. roku życia.
W 2008 roku na emeryturę odeszło aż 250 tys. Polaków czyli 2,5 razy więcej, niż w latach ubiegłych. Zdaniem członka rady nadzorczej ZUS Jeremiego Mordasiewicza taka sytuacja to katastrofa dla polskiej gospodarki – pisze Gazeta Wyborcza.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył przygotowania do wypłaty okresowych emerytur kapitałowych łącznie z emeryturą z I filaru według zreformowanych zasad.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyłączy się do zbiórki pieniędzy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Przez tydzień poprzedzający XVII finał Orkiestry pieniądze będą zbierane wśród pracowników i klientów tej instytucji.
Pracodawca zobowiązany jest do poinformowania rodziny zmarłego pracownika o warunkach wymaganych do uzyskania renty rodzinnej, przygotowania stosownego wniosku i złożenia go w organie rentowym. Obowiązek taki wynika z art. 125 ust. 1 pkt 5 ustawy z 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Coraz częściej zdarza się, że chorujący pracownicy przerywają zwolnienia lekarskie i wracają do pracy. Choć dla pracodawców jest to sytuacja korzystna, nie powinna jednak mieć ona miejsca. Pracodawca przed upływem terminu zwolnienia lekarskiego nie powinien dopuścić do pracy pracownika, ponieważ zgodnie z zaświadczeniem lekarskim jest on niezdolny do pracy.
ZUS uruchomił nową usługę: Telefoniczny Serwis Informacyjny w skład którego wchodzą automatyczny system informacyjny, nazywany systemem IVR (z ang. Interactive Voice Response) oraz infolinia w sprawach świadczeń emerytalno-rentowych.
W piątek w Sejmie odbędzie się glosowanie w sprawie prezydenckiego weta dotyczącego ustawy o emeryturach pomostowych, tymczasem instytut badawczy PBS DGA na zlecenie Gazety Wyborczej przeprowadził wśród Polaków sondaż na ich temat.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca