Od początku stycznia pracodawcy zatrudniający pracowników w szczególnych warunkach lub w pracy o szczególnym charakterze zobowiązani będą do odprowadzania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). Obowiązek ten nakładają przepisy ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych.
Program realizowany jest od 2006 r. wspólnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Telewizję Polską.
Już ponad 300 tysięcy emerytów i rencistów złożyło w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wnioski o przeliczenie swojego świadczenia w związku z możliwością uwzględnienia wynagrodzenia minimalnego za okresy, w których niemożliwe było ustalenie faktycznego wynagrodzenia. Każdy kto złoży podobny wniosek do ostatniego dnia grudnia może liczyć na wyrównanie świadczenia za cały 2009 r.
Banki coraz wyraźniej segmentują klientów i ich potrzeby. Wprowadzają do oferty rachunki osobiste dedykowane zwolennikom bankowości internetowej, kobietom oraz osobom starszym. Internauci mogą liczyć na bezpłatne przelewy elektroniczne, panie - na specjalny pakiet ubezpieczeń, a seniorzy - na pomoc w załatwieniu formalności z ZUS.
Tylko do końca tego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wydawał i potwierdzał papierowe legitymacje ubezpieczeniowe. Od 1 stycznia 2010 r. prawo do świadczeń z opieki zdrowotnej będzie można potwierdzić za pomocą innych dokumentów, określonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza wszystkich swoich klientów do udziału w akcji informacyjnej "Dzień Seniora w ZUS".
Załatwienie sprawy przez Internet bądź telefon już w niedługim czasie będzie codziennością w kontaktach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Zakład rozpoczyna realizację współfinansowanego przez Unię Europejską projektu Platforma Usług Elektronicznych.
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się do Premiera w związku z kwestią dopłat do emerytur, jakie rząd planuje dokonać z Funduszu Rezerwy Demograficznej w przyszłym roku. Zdaniem RPO jest na to zdecydowanie za wcześnie.
Na swojej pierwszej konferencji prasowej, która odbyła się 7 października, nowo powołany prezes ZUS Zbigniew Derdziuk zapewnił, że wypłata emerytur i rent jest niezagrożona. Świadczenia mają by wypłacane terminowo i systematycznie, mimo że w tym roku kwota przeznaczona na działalność ZUS-u została zmniejszona.
Sytuacja finansowa ZUS od jakiegoś czasu niepokoi obywateli, a co za tym idzie - silnie interesuje dziennikarzy. Niebezpodstawnie, bowiem Fundusz Ubezpieczeń Społecznych wnioskował o kredyt na wypłatę rent i emerytur.
W wyniku zdymisjonowania dotychczasowego prezesa ZUS Sylwestra R. wobec zarzutów korupcyjnych, nastąpiła zmiana na wspomnianym stanowisku. Prezes Rady Ministrów powołał Zbigniewa Derdziuka. W piątek nowy prezes objął stanowisko.
Od 15 września w kioskach można kupić "Poradnik emerycki" - książkę przygotowaną wspólnie przez dziennikarzy "Super Expressu" i ekspertów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
1 października 2009 r. wejdzie w życie Umowa o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Kanadą. Umowa ta reguluje stosunki między obydwoma państwami w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym, ustalania emerytur i rent osobom, które pracowały w tych państwach oraz transferu świadczeń.
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się do premiera D. Tuska z prośbą o zajęcie stanowiska w kwestii przewidywanych zmian systemu emerytalnego służb mundurowych.
Prezes Rady Ministrów powołał z dniem 9 września panią Elżbietę Łopacińską na stanowisko p.o. prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca