35 lat temu miało miejsce jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Po kilkunastu miesiącach "karnawału Solidarności" komunistyczna władza postanowiła wystąpić z całą swoją siłą, wprowadzając stan wojenny. Szok, niedowierzanie i przerażenie towarzyszyło wówczas wielu ludziom. Ci, którzy żyli w tym czasie często potrafią dokładnie opowiedzieć o tym, co działo się tego dnia.
Niektórych po niespodziewanej śmierci opłakiwał cały świat. Inni odeszli po długim, bardzo owocnym i bogatym życiu. Od ostatnich Zaduszek pożegnaliśmy wielu ludzi kultury, sztuki, polityki i sportu.
Dziś, w jednym z warszawskich szpitali, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Wojciech Jaruzelski. Miał 91 lat.
Dziś mija 30 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Okrągła rocznica jednego z najbardzej dramatycznych wydarzeń ostatnich dziesięcioleci skłania do zadumy i pamięci o ofiarach, z drugiej zaś strony do zadawania pytań, z których najważniejsze brzmi "czy to było konieczne"?
W najnowszym Biuletynie Instytutu Pamięci Narodowej opublikowano pochodzący z archiwum STASI dokument jednoznacznie wskazujący na fakt zwerbowania w 1952 roku Wojciecha Jaruzelskiego w celach kontrwywiadowczych. Ówczesnego podpułkownika Jaruzelskiego zwerbował kpt. Informacji Wojskowej Czesław Kiszczak.
Program pierwszy Telewizji Polskiej pokazał wczoraj, w poniedziałek 1 lutego 2010 film dokumentalny "Towarzysz Generał" przedstawiający drogę zyciową Wojciecha Jaruzelskiego.
W lipcu 2009 roku Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło badania na temat „Wojciech Jaruzelski w opinii publicznej". Okazuje się, że generał Jaruzelski jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci w Polsce. Opinie o jego działalności politycznej są skrajnie odmienne i zależą m. in. od wieku respondentów. Seniorzy wyróżniają się tu na tle innych grup społecznych, osoby dojrzałe i starsze częściej wyrażały jasne przekonania, podczas gdy przedstawiciele pozostałych grup mieli trudności z przedstawieniem jednoznacznych poglądów.
6 czerwca w warszawskim Parku im. Rydza-Śmigłego (tzw. „Ogrody Frascati") odbędzie się III Piknik Historyczny przygotowany przez Muzeum Historii Polski. Organizatorzy zapewniają wirtualne przenosiny w lata 80. i 90., zabytkowe auta i... Papamobile.
86-letni generał Wojciech Jaruzelski trafił do Wojskowego Instytutu Medycznego, gdzie usunięto mu z twarzy zmianę nowotworową. Były polski prezydent będzie jeszcze wymagał dalszego, przewlekłego leczenia - informuje Radio Zet.
6 lipca to dzień urodzin gen. Wojciecha Jaruzelskiego, byłego prezydenta RP, człowieka, który budzi w Polakach skrajnie różne emocje: od szacunku i podziwu do nienawiści i oskarżeń o zdradę narodu. A sam generał mówi o sobie: „Nie będę się przefarbowywać, upiększać ex post, mówić, iż byłem inny niż byłem. Biorę odpowiedzialność na siebie. Odpowiadam za podejmowane decyzje. Czuję się również odpowiedzialny za działania osób oraz instytucji, które mi podlegały. I choć nie o wszystkim mogłem wiedzieć i na wszystko mieć wpływ - to jednak nie zamierzam szukać łatwego usprawiedliwienia, a najwyżej zrozumienia”.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca