1 grudnia rusza 15. edycja kampanii społecznej „Jeszcze żywy KARP" Klubu Gaja, która przypomina, że Ustawa o ochronie zwierząt obejmuje także ryby hodowlane. Należą do nich karpie - masowo i żywcem sprzedawane w Polsce przed świętami Bożego Narodzenia. Kampania „Jeszcze żywy KARP" zachęca Polaków do zmian postaw społecznych i kupowania karpia w płatach.
Kolacja wigilijna jest w Polsce jedną z najbardziej celebrowanych tego rodzaju uroczystości w ciągu roku. Przygotowania do niej rozpoczynają się już wiele dni wcześniej, jak się okazuje są to nie wyłącznie przygotowania kulinarne. Strój, który wybieramy na tą okazjępowinien być wyjątkowo dopracowany, przemyślany.
W większości polskich rodzin stanowi obowiązkowe wigilijne danie - smażony, w galarecie, po żydowsku... Jego łuski trzymane w portfelu mają przynieść pomyślność w nadchodzącym roku. Nie wszyscy wiedzą, że na naszych świątecznych stołach karp króluje zaledwie od kilkudziesięciu lat.
Prokurator Generalny rozesłał do wszystkich prokuratur w kraju pismo w sprawie przedświątecznego handlu rybami. Przypomina i wyjaśnia podstawowe zasady związane z humanitarnym traktowaniem tych zwierząt.
Jednym z elementów, które czynią święta wyjątkowymi jest to, że w ramach prezentu można zrealizować czyjeś marzenie. Warto zastanowić się, czy wspaniałym prezentem dla naszych najbliższych nie będzie niespodzianka w postaci wspólnego weekendu spędzonego z dala od codziennej scenerii i obowiązków. Eksperci serwisu ogłoszeń turystycznych otoWakacje.pl podpowiadają, by pierwszej gwiazdki wypatrywać w najpiękniejszych zakątkach Polski.
"Nie przehandluj pierwszej gwiazdki" - takie jest hasło akcji zachęcającej do skrócenia czasu handlu w Wigilię, którą właśnie rozpoczął NSZZ "Solidarność”. Związkowcy apelują o zamknięcie sklepów w tym dniu o godzinie 14.00.
Dla młodzieży Boże Narodzenie to przede wszystkim święta rodzinne. Wśród osób w wieku od 18 do 24 lat niemal dwie trzecie (65%) wskazało tę właśnie cechę, podczas gdy dla osób starszych, mających co najmniej 65 lat, Boże Narodzenie to przede wszystkim święto religijne.
Wigilia to chyba najbardziej ekscytujący dzień w roku. To quasi święto (dokładnie - z łac. vigilia - czuwanie, straż, nie jest świętem, a dniem poprzedzającym świąteczny czas), bo rano niemal wszystkie sklepy są czynne i wszędzie widać pospiech - w robieniu ostatnich zakupów i niespokojnym oczekiwaniu na listonosza z zamówioną przesyłką. Wczesnym popołudniem ulice zaczynają się wyludniać, a gdy się ściemnia niemal każdy już siedzi przy wigilijnym stole czekając na pierwszą gwiazdę. Oto kilka pomysłów, jak sprawić, by świąteczny czas stał się perfekcyjny.
Olbrzymią, ale nie zawsze bezpieczną pokusą dla diabetyków są świąteczne potrawy. W szczególności Wigilia Bożego Narodzenia jest czasem sprawdzania ich siły woli. Wówczas zdarza się niepowtarzalna okazja skosztowania dań, które często goszczą na naszych stołach tylko w ten jeden wieczór.
W Wigilię 24 grudnia zgodnie z tradycją zasiądziemy w rodzinnym gronie, aby skosztować 12 pieczołowicie przygotowanych potraw. Dla wielu osób, szczególnie dla tych na diecie, świąteczna kolacja to dylemat. Czy potrawy nie są zbyt kaloryczne? Co mogę zjeść, a czego nie? Czy nie przytyję jedząc dodatkową porcję pierogów?
Niemal wszyscy Polacy kultywują bożonarodzeniowe tradycje, wynika z nowego badania CBOS. Znaczna większość z nas ubiera choinkę, dzieli się opłatkiem, je w wigilię tradycyjne potrawy. Chętnie, choć już nie tak licznie, uczestniczymy w pasterce i modlimy się przed kolacją wigilijną.
Czy to możliwe, że prezenty zamiast św. Mikołaja roznoszą krasnoludki? Kto w postną wigilię śmie zajadać się pieczonym prosiakiem? Dlaczego niektórzy obchodzą Święta w styczniu? Wszystkich ciekawych zapraszamy w niezwykłą podróż po Europie.
Pięknie nakryty stół podkreśla odświętność chwili i jest wyrazem naszego szacunku dla zaproszonych gości, z którymi pragniemy dzielić czas. Ozdobna porcelanowa zastawa, błyszczące sztućce, dopasowane kolorystycznie serwetki to minimum klasycznej elegancji.
Wydatki, pośpiech, marketing, komercjalizacja - w taki sposób coraz częściej określane są Święta Bożego Narodzenia. Czy marketing świąteczny może mieć jednak pozytywną stronę?
Na naszych wigilijnych stołach królują tradycyjne dania. Aby nie popaść w rutynę, można je jednak sprytnie zmodyfikować i zaskoczyć gości karpiem w zupełnie nowej odsłonie.