Mimo, że co roku słuchamy wielu - i coraz to nowych - piosenek i pieśni związanych z Bożym Narodzeniem, tradycyjne kolędy mają wyjątkowe miejsce w naszych sercach. I to właśnie one najlepiej oddają nastrój polskiej Wigilii - radosny, uroczysty i melancholijny zarazem. Dlatego właśnie w Wigilię prezentujemy te najbardziej chwytające za serce.
Po wielu dniach przygotowań, zakupów, porządków, gotowania, pieczenia i smażenia zasiadamy wieczorem przy stole w gronie najbliższych. Blask świec i choinkowych lampek, kolędy i opłatek, a nade wszystko wyciszenie sporów i spokój - taka jest Wigilia marzeń.
Dla niektórych Święta nie są wcale czasem radosnym, ale stresującym. W recenzowanym czasopiśmie „British Medical Journal” opublikowano badanie, z którego wynika, że w Wigilię ryzyko wystąpienia zawału serca jest większe.
Świąteczne przysmaki i prozdrowotne korzyści? Wydaje się, że to nie idzie w parze. A jednak - wszystko zależy od tego, czy zachowamy umiar i jak przyrządzimy tradycyjne potrawy. Rozsądne pałaszowanie bożonarodzeniowych smakołyków, nie porzucanie aktywności fizycznej i gotowanie z mniejszą ilością tłuszczu oraz soli zapewni nie tylko dobre samopoczucie, ale i przyda energii dzięki bogatym wartościom odżywczym.
Wieczór wigilijny to w naszej kulturze najbardziej uroczysty wieczór w roku. Na przestrzeni lat obrzędy religijne i zwyczaje ludowe przeplatały się tworząc tradycje, których pochodzenia i znaczenia nie zawsze jesteśmy pewni. Choinka, ilość potraw, samo przygotowanie stołu – wszystko to ma swoją ukrytą symbolikę, która sprawia, że ten wieczór jest jeszcze bardziej magiczny.
Choć tradycje wigilijne są na stałe wpisane w święta Bożego Narodzenia, często nie zastanawiamy się nad ich pochodzeniem. Czemu potrawy rybne cieszą się tak dużą popularnością w okresie świątecznym? Skąd 12 potraw na stole? Czy ryba po grecku faktycznie jest grecka? Dlaczego karp uważany jest za symbol Wigilii?
Wspomnienia szczęśliwych Świąt w rodzinie to często jedyne, co pozostało samotnym seniorom. Dziś „Cicha noc” brzmi dla nich zupełnie inaczej - to przejmujące dźwięki samotności, tęsknoty za bliskością drugiego człowieka. 22 grudnia Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, planuje zorganizować świąteczne kolacje dla ponad 300 podopiecznych z Warszawy, Lublina, Poznania i Pruszkowa. By było to możliwe organizacja potrzebuje wsparcia darczyńców i wolontariuszy.
Na przestrzeni lat świeca miłosierdzia stała się jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawanych symboli Wigilii w Polsce. To nie tylko płomień na stole wigilijnym, ale przede wszystkim realna pomoc potrzebującym i uwrażliwianie na potrzeby tych, którzy są w potrzebie. Rozpoczęła się kolejna edycja "Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom". W tym roku akcja odbywa się pod hasłem „Świeca, która tworzy polską wigilię”.
Wigilia i okres Bożego Narodzenia to czas, w którym spotykamy się z rodziną przy stole. Elegancki obrus, piękna zastawa stołowa, dwanaście tradycyjnych potraw i uśmiech na twarzach najbliższych - te niezwykłe chwile zasługują na specjalną oprawę.
Apetyczne smażone karpie, pachnąca kapusta, bajecznie słodkie makowce – Boże Narodzenie to ogromne wyzwanie dla osób cierpiących na cukrzycę. Jak przetrwać święta bez uszczerbku na zdrowiu?
Boże Narodzenie to czas licznych spotkań rodziną i przyjaciółmi oraz celebracji posiłków przy świątecznym stole. Coraz bardziej oprócz jedzenia doceniamy także piękne dekoracje , które stają się równie ważne jak potrawy. To właśnie etstyka stołu nadaje odświętną atmosferę i potęguje uroczysty nastrój. Poinsecje, dzięki różnorodności kolorów, kształtów i rozmiarów oraz okazałym liściom w kształcie gwiazdy, idealnie nadają się do aranżacji stołów. Dekoracje z wykorzystaniem gwiazdy betlejemskiej - zarówno w wersji ciętej jak i doniczkowej - można dostosowywać do różnych stylów aranżacji bożonarodzeniowego stołu.
Okres świąt Bożego Narodzenia to czas magicznej atmosfery, prezentów, spotkań z najbliższymi i... suto zastawionego stołu. Większość z nas w Święta je dużo więcej niż zwykle, borykając się jednocześnie z problemami żołądkowymi lub wyrzutami sumienia. Jak tego uniknąć? Sprawmy, by świąteczne menu było lżejsze, ale bez uszczerbku dla jego wyjątkowego charakteru.
Wigilia i Boże Narodzenie to dni, na które czekają nie tylko dzieci. Większość z nas chętnie ulega świątecznej magii powodującej, że w czasie tych kilku dni jesteśmy radośniejsi, spokojniejsi i bardziej otwarci na drugiego człowieka. Niestety, święta poprzedzone są zazwyczaj okresem intensywnych przygotowań, które wymagają od nas iście „końskiej” kondycji i żelaznych nerwów. Przedświąteczna bieganina wywołuje spory stres i sprawia, że nawet drobnostka może łatwo wyprowadzić nas z równowagi, a wtedy o konflikt nietrudno.
W Polsce mieszka ponad 360 tys. Adamów i ponad 464 tys. kobiet o imieniu Ewa. Blisko 11,5 tys. Adamów obchodzi urodziny w Wigilię. Wspólnie z nimi świętuje prawie 13,5 tys. pań o imieniu Ewa - wynika z bazy PESEL.
Czy w trakcie firmowych imprez z okazji Świąt Bożego Narodzenia powinien być podawany alkohol? 60% Polaków jest przeciwko. Jednocześnie 41% zauważa, że wielu pracowników w czasie firmowych imprez wigilijnych „nie wylewa za kołnierz”. Co sądzą Polacy na temat firmowych spotkań wigilijnych?