Zdrowie pojawia się w życzeniach chyba z każdej okazji - ślubu, urodzin, imienin, świąt, etc. Pozostaje też w ścisłej czołówce pragnień i projektów na przyszłość. Nic dziwnego, wszak „gdzie nie masz siły i świat niemiły", pisał Kochanowski w słynnej fraszce, od samopoczucia bowiem zależy kształt codzienności i wszelkie plany. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia.
Uwaga! Każda osoba dojrzała ma obowiązek dziś świętować. Pierwszego października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych (International Day of Older Persons). Od dziesięciu lat z inicjatywy Zgromadzenia Ogólnego ONZ celebrujemy to święto, które ma przypominać, że jesień życia może być pięknym, aktywnym, satysfakcjonującym okresem w życiu człowieka.
Jedzenie różnych warzyw i owoców może obniżyć ryzyko raka płuc, szczególnie u palaczy, wynika w badań opublikowanych w Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention.
Świat nie jest już w 6 fazie pandemii grypy AH1N1 (najwyższa w skali określonej przez WHO, odpowiada realnej pandemii w przeciwieństwie do poprzednich stopni oznaczających ryzyko jej wybuchu). - Weszliśmy w okres post-pandemiczny. AH1N1 przebyła swój globalny kurs - powiedziała dyrektor organizacji Margaret Chan.
Kontrowersje wokół pandemii tzw. świńskiej grypy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) myliła się co do zasięgu i intensywności zagrożenia grypą H1N1, informuje British Medical Journal. Poza tym wyrażono obiekcje co do informacji podawanych przez WHO, wskazano bowiem, że miał miejsce konflikt interesów - Organizacji doradzały osoby związane z firmami produkującymi szczepionki na wspomnianą chorobę.
Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała wyniki najnowszych analiz dotyczących średniej długości życia w krajach na całym świecie. Ustalenia nie są zaskakujące - wciąż prym w tej dziedzinie wiedzie Japonia. Rekord długowieczności należy do kobiet zamieszkujących Kraj Kwitnącej Wiśni.
Otyłość staje się coraz bardziej zależna od miejsca zamieszkania... Na mapie świata coraz więcej państw zaczyna zdobywać miano obszarów, w których żyje wielu otyłych obywateli. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała wykresy przedstawiające tendencje do otyłości wśród różnych nacji. Dane te wskazują, które kraje są „najbardziej otyłe". Największy problem z otyłością jest na Nauru, niewielkiej wyspie położonej w zachodniej części Oceanu Spokojnego. Aż 94% mieszkańców tego kraju ma nadwagę.
Polskie społeczeństwo się starzeje, powtarzają jak mantrę demografowie. Sama konstatacja jednak to za mało. Wraz ze zmianą struktury społecznej modyfikacji ulegną potrzeby i oczekiwania ludności. Już teraz powinniśmy się przygotowywać na rozbudowanie systemu opieki, odpowiednie ukierunkowanie służby zdrowia, wyzwania ekonomiczne. Ile uczyniły już władze? Na pewno nie tak dużo, jak rynek, który naprawdę szybko reaguje na tworzący się popyt. Powoli przygotowujemy się do dominacji starości: kupcy oraz usługodawcy coraz chętniej tworzą produkty i usługi opatrzone etykietą „Tylko dla seniorów", informuje bankier.pl.
W ubiegłym roku na szczepienia przeciwko grypie Polacy wydali około 100 mln złotych. Epidemia może nas kosztować ponad dziewięćdziesiąt razy więcej - szacuje Money.pl.
Nadwaga i otyłość - już kilka dodatkowych kilogramów - stanowią częste przyczyny chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu 2. Okazuje się jednak, że mają wpływ także na kurczenie się tkanki nerwowej mózgu u osób starszych czyniąc je potencjalnie bardziej narażonymi na chorobę Alzhiemera i demencję.
Migrenowy ból głowy nierzadko jest obezwładniający. Gdy się pojawia, trudno zaangażować się w jakąkolwiek aktywność, dolegliwość znacznie obniża jakość życia nie pozwalając normalnie funkcjonować. Pojawiła się jednak nowa nadzieja na ulgę w bólu, innowacyjny lek nazywa się Levadex
Grypa A/H1N1 weszła w fazę pandemii - ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowi. Decyzję o wprowadzeniu szóstego, najwyższego stopnia zagrożenia podjęto na nadzwyczajnym posiedzeniu WHO, zwołanym po gwałtownym wzroście zachorowań na grypę w Australii.
Według najnowszych danych, z powodu świńskiej grypy w Meksyku zmarły już 152 osoby. Przypadki zarażenia chorobą stwierdzono m. in. w kilku stanach USA, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Izraelu, Hiszpanii. Również w naszym kraju badani są pacjenci, którzy przebywali w ostatnim czasie w Meksyku i zdiagnozowano u nich objawy grypy. Czy grozi nam pandemia?
Na wiosnę warto pomyśleć nie tylko o domowych porządkach, lecz także o własnej kondycji. Oczyszczenie organizmu to sposób na lepsze samopoczucie i smukłą sylwetkę. Z pomocą przychodzą otręby. W smaczny i łatwy sposób pomogą odzyskać życiową energię oraz znów poczuć się lekko.
Zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) jest dzisiaj niekwestionowanym i bodaj najważniejszym problemem zdrowia publicznego. Na takie stanowisko składa się szereg przy-czyn, wśród których te najbardziej istotne to: liczba potwierdzonych zakażeń w Polsce i na świecie, liczba rozpoznanych przewlekłych zapaleń wątroby spowodowanych infekcją HCV, wzrost zachorowań na raka wątrobowokomórkowego będącego skutkiem nieleczonej choroby HCV oraz liczba chorych zakwalifikowanych do leczenia przeszczepowego z powodu zejściowej choroby wątroby.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca