Opel Astra dla zwycięskiego numeru zgłoszenia oraz iPady Air 2 dla dwóch zgłoszeń rezerwowych – to nagrody wylosowane podczas pierwszego losowania w Narodowej Loterii Paragonowej. Sprzedawca, który wystawił zwycięski paragon również otrzyma tablet iPad Air 2.
Już 1 października 2015 r. rusza, organizowana przez Ministerstwo Finansów, Narodowa Loteria Paragonowa. Celem akcji jest zachęcanie Polaków do wydawania i brania paragonów fiskalnych oraz uświadomienie im ogormnej roli, którą pełnią w uczciwym obrocie gospodarczym. Każdy, kto na specjalnej stronie internetowej zarejestruje dowód zakupu za minimum 10 zł, weźmie udział w losowaniu cennych nagród - m.in. samochodów, tabletów i laptopów.
Według wyliczeń Centrum Adama Smitha dzisiaj wypada Dzień Wolności Podatkowej. W teorii oznacza to, że od tego momentu Polacy zaczynają pracować na siebie, a nie na państwo. W ciągu 22 lat okres pracy tylko na zapłacenie podatków i danin skrócił się o trzy tygodnie.
Polskie gospodarstwa domowe „oddają” do budżetu państwa średnio 10 procent swojego dochodu do dyspozycji za pośrednictwem VAT-u uwzględnionego w cenie kupowanych towarów i usług. Rodziny z dziećmi płacą przeciętnie więcej VAT-u, choć ich obciążenie z tego tytułu nie zwiększa się wraz z liczbą czy wiekiem dzieci – wynika z raportu Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA. Bezpośrednie obciążenie gospodarstw domowych z tytułu "tymczasowo" podwyższonego do 23 procent podatku VAT wynosi ok. 4 mld zł rocznie.
Sieci supermarketów, sklepy, restauracje, hurtownie spożywcze i inni dystrybutorzy żywności już od jutra będą mogli bez płacenia podatków przekazywać żywność na cele charytatywne. W ten sposób zostaną zrównani w prawie z producentami żywności, którzy nie płacą VAT od darowizn od 2009 roku.
Wraz z nowym rokiem wchodzą w życie zmiany podatkowe oraz podwyżki cen. Decyzja o wprowadzeniu trzech nowych stawek VAT: 5%, 8% i 23% wywołała wiele dyskusji i kontrowersji. Planowane podwyżki będą dotyczyły nie tylko produktów spożywczych, papierosów i paliwa, ale także książek oraz artykułów dla dzieci.
Tylko co piąta osoba popiera planowaną podwyżkę podatku VAT – wynika z ankiety ING Banku Śląskiego. Większość respondentów uważa, że rząd powinien gdzie indziej szukać dodatkowych dochodów.
Z końcem bieżącego roku przestanie prawdopodobnie obowiązywać w Polsce zerowa stawka VAT na książki i czasopisma specjalistyczne.
Dziś weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów dotyczące zwolnienia z 22-proc. podatku od towarów i usług połączeń telefonicznych i sms-ów przesyłanych na cele charytatywne. Oznacza to, że organizacje pożytku publicznego będą otrzymywać całą wartość sms-a.
Donald Tusk zapowiedział, że w 2011 r. będą obowiązywać trzy nowe stawki podatku VAT: 5, 8 i 23 proc. Oznacza to, że podstawowa stawka VAT wzrośnie o 1 punkt procentowy i wyniesie 23 proc. Premier ponadto nie wyklucza kolejnych podwyżek VAT.
Podatek VAT pobrany od tzw. SMS-ów charytatywnych na rzecz powodzian zostanie przekazany na cele związane z usuwaniem lub łagodzeniem skutków powodzi - deklaruje Ministerstwo Finansów. W ten sposób rząd chce zachęcić do wspierania potrzebujących i wzmocnienia gestów solidarności z osobami dotkniętymi skutkami żywiołu.
Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług przewidujący objęcie kursów podstawową stawką podatku VAT czeka na decyzję marszałka Sejmu o poddaniu go pod głosowanie. Szkoły językowe alarmują, że wprowadzenie 22% podatku VAT na kursy językowe spowoduje drastyczny wzrost cen kursów językowych, a co za tym idzie - ograniczy większości obecnych słuchaczy szeroki dostęp do szkoleń lingwistycznych i odbierze mniej zamożnym Polakom możliwość kształcenia.
Rząd przygotował rozporządzenie, które zwalnia charytatywne SMS z 22-proc. podatku od towarów i usług (VAT). O takie rozwiązanie wnioskowały liczne organizacje dobroczynne.
Jutro, w piątek, przedstawiciele organizacji charytatywnych, spotkają się z premierem Tuskiem w sprawie zniesienia opodatkowania charytatywnych SMS-ów. Organizacje charytatywne były sygnatariuszami listu do szefa rządu, w którym apelowały o podjęcie działań na rzecz zniesienia opodatkowania podatkiem od towarów i usług darowizn przekazywanych na cele charytatywne za pomocą krótkich wiadomości tekstowych wysyłanych z telefonów komórkowych (SMS).
Naczelny Sąd Administracyjny w ubiegły czwartek zakończył głośną sprawę przedsiębiorcy z Legnicy. Zdaniem sądu nieodpłatne przekazywanie pieczywa ze zwrotów na cele charytatywne było darowizną opodatkowaną VAT, a nie likwidacją towaru. Co więcej, zaległy podatek do zapłaty był w dużej mierze konsekwencją ukrywania rzeczywistych obrotów, a nie działalności dobroczynnej.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca