Warszawa to kolejne miasto w Polsce, w którym powołano do życia Medyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku (MUTW). Organizatorzy chcą zachęcić stołecznych seniorów do nauki, jak żyć długo, zdrowo i szczęśliwie.
W dniach 10-13 września odbyła się VI Ogólnopolska Konferencja Uniwersytetów Trzeciego Wieku, zorganizowana przez Federację UTW, Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, Sądecki UTW i Fundację Instytut Studiów Wschodnich.Do Nowego Sącza przyjechało ok. 200 liderów, reprezentujących 80 tys. słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całej Polski, byli również goście z zagranicy.
Najpierw dowiedzą się, jakie mają prawa, potem - jak wykonać szybką analizę psychiki złodzieja, a w końcu - jak się bronić - tego wszystkiego nauczą się uczestniczki programu „(Nie)bezpieczna babcia", który dzięki dofinansowaniu Fundacji „Fundusz Grantowy dla Płocka" zorganizowało Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Płocku.
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych i Polsko - Amerykańska Fundacja Wolności to organizatorzy konkursu „Seniorzy w akcji”, który miał promować projekty angażujące osoby starsze do działania na rzecz otoczenia i rozwijające współpracę międzypokoleniową. Efekt konkursu to podjęcie wielu przedsięwzięć, jednym z nich jest Szkoła Super Babci.
Seniorzy chcą się uczyć, jednak nie dla wszystkich starcza miejsc na Uniwersytetach III Wieku.
W marcu tego roku otwarty zostanie kolejny Uniwersytet Trzeciego Wieku - miejsce, w którym seniorzy będą mogli poszerzać swoją wiedzę i rozwijać umiejętności.
10 października w auli głównej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się uroczysta inauguracja roku akademickiego Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wykład inauguracyjny wygłosi filozof i teoretyk sztuki prof. Bogdan Dziemidok. W czwartej edycji GUTW w zajęciach udział weźmie prawie 800 osób. Podczas inauguracji wszyscy słuchacze otrzymają indeksy, które uprawniają ich do udziału w zajęciach oraz umożliwiają symboliczne zaliczanie wykładów i warsztatów.
2 i 3 października w Uniwersytecie Śląskim odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Uniwersytetów Trzeciego Wieku - "Uczyć się, by być". Konferencja – zorganizowana z okazji 25-lecia UTW - połączona będzie z inauguracją nowego roku akademickiego 2007/08. Obrady odbywać się będą w Górnośląskim Centrum Kultury.
Nowy rok szkolny oznacza powrót do nauki nie tylko dla ludzi młodych, coraz popularniejsze Uniwersytety Trzeciego Wieku przeżywają oblężenie. Seniorom nie wystarcza standardowo rozumiany odpoczynek na emeryturze, nie chcą zajmować się jedynie obowiązkami domowymi czy rodzinnymi, poszukują aktywności nowego rodzaju. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie są właśnie wspomniane Uniwersytety.
Jak podaje Gazeta Wyborcza, w Bydgoszczy podjęto inicjatywę, w ramach której emeryci - słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku bezpłatnie będą udzielać korepetycji, porad z zakresu prawa i psychologii oraz pełnić funkcje mediatorów w szkołach. Jest to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie w Polsce.
O tym, że wiedzę warto poszerzać w każdym wieku, wiedzą polscy seniorzy chętnie korzystający z oferty edukacyjnej przygotowanej przez Uniwersytety Trzeciego Wieku. Kolejną placówką mającą umożliwić kształcenie bez względu na wiek jest utworzony przez Wyższą Szkołę Bankowości w Poznaniu Uniwersytet Każdego Wieku (UKW).
W ramach programu Uniwersytety Trzeciego Wieku na przełomie listopada i grudnia ruszy program "Wolontariat Trzeciego Wieku", będący pilotażowym przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Będzie on realizowany przez Fundację dla Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Głównym jego elementem są projekty edukacyjne realizowane przez wolontariuszy - słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku – na rzecz dzieci i młodzieży w szczególności z małych miejscowości i obszarów wiejskich.
W ubiegły piątek, 13 października w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu nowy rok akademicki zainaugurował Toruński Uniwersytet Trzeciego Wieku UMK. Toruńska instytucja działająca od kwietnia 1989 roku jest jednym z kilkudziesięciu tego typu uniwersytetów w Polsce.
Wraz z początkiem października do uczelnianych sal po wakacyjnej przerwie powrócili studenci. Rok akademicki rozpoczął się również dla nieco starszych, ale nie mniej otwartych na wiedzę-studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Sudecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wałbrzychu realizując projekt "Integracja międzypkoleniowa i środowiskowa w działalności edukacyjno-kulturalnej Sudeckieo UTW" organizuje współnie z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Angelusa Silesiusa oraz Urzędem Miejskim Wałbrzycha uroczyste miejskie obchody Dnia Seniora w Wałbrzychu.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca